Nejen rudé prapory: Pravda o revolučním roce 1905 v českých zemích přehled

Nejen rudé prapory: Pravda o revolučním roce 1905 v českých zemích
https://www.databazeknih.cz/img/books/73_/73101/bmid_nejen-rude-prapory-pravda-o-revoluc-XFT-73101.jpg 4 2 2

Události roku 1905 patří k nejdramatičtějším okamžikům našich novodobých dějin, přesto o nich dosud nevyšla žádná kniha. Komunisté se snažili rok 1905 interpretovat jako první pokus o proletářskou revoluci. Rok 1905 však znamenal boj za větší demokracii a za svobodu. Sebevědomá česká společnost tehdy usilovala o zřízení české univerzity na Moravě, o dosažení jazykové rovnoprávnosti s Němci a ve spolupráci s ostatními národy Rakouska-Uherska také o zavedení všeobecného a rovného volebního práva. Do politického hnutí, které usilovalo o demokratizaci habsburské monarchie, se zapojily všechny české politické strany a všechny vrstvy společnosti. V průběhu roku 1905 v rámci protestních akcí proti stávajícímu pořádku zahynulo pět lidí. Protože většina demonstrací se tehdy konala na Moravě, byla i většina obětí odsud: dva lidé zahynuli v Brně, dva ve Slavkově u Brna a jeden v Praze. V knize se můžeme seznámit s životními osudy těchto dosud bezejmenných hrdinů, kteří zahynuli v boji za svobodu, ale také s osudy těch, kteří o stejnou věc bojovali na půdě vídeňského parlamentu a zemských sněmů – s poslanci Adolfem Stránským, Karlem Kramářem, Tomášem G. Masarykem, Bohumírem Šmeralem a dalšími.... celý text

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Nejen rudé prapory: Pravda o revolučním roce 1905 v českých zemích. Přihlašte se a napište ho.


Nové komentáře (1)

KejmlP
20.09.2017 2 z 5

Nejsem si moc jistý, co si o této knize myslet. Kdybych doc. Pernese neznal, domníval bych se, že jde o dílo některého ze starší, válečné generace historiků, jelikož přesně jejich stylu kniha odpovídá. Je to takové ukecané, květnatě napsané, široce pojaté vyprávění o chrabrém zápase národa českého s arogantním německým živlem, boji za ústavnost a všeobecné hlasovací právo. Hlavní linie příběhu beletristickým stylem vypráví život Adolfa Stránského a jádro díla se pohybuje v roce 1905, ale od tohoto data neustále skáče do minulosti, a tak vlastně rekapituluje všechny zásadní události od roku 1848.
Psané je to celé poměrně čtivě, a dobře to může posloužit pro zopakování dějin pobřeznové doby. I popis událostí roku 1905 je zajímavý. Potíž je v tom, že to je asi vše. Dílo úplně postrádá jakoukoliv analytickou část, nějaké zasazení do (středo)evropského kontextu, či pokus o nadhled nebo pohled "z druhé strany". Prostě jen vypráví, jak Češi statečně bojovali, nechali do sebe bodat/střílet četníky, a občas to prokládá popisem známých faktů. Tohle je ale pro dnešní standardy historiografie dost málo.


Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Nejen rudé prapory: Pravda o revolučním roce 1905 v českých zemích v seznamech

v Přečtených2x
v Knihotéce2x
v Chystám se číst2x
v Chci si koupit3x
v dalších seznamech1x