Nemusel som prežiť přehled
Max Eisen
„NEMUSEL SOM PREŽIŤ JE AUTENTICKÝ PRÍBEH O UTRPENÍ, SMÚTKU A STRACHU JEDNÉHO CHLAPCA V HROZNÝCH ČASOCH A NA HROZNOM MIESTE". (Rex Murphy, National Post) Je to už viac ako sedemdesiat rokov, čo spojenci oslobodili koncentračné tábory, no stále objavujeme skutočné svedectvá ľudí, ktorí tieto hrôzy zažili na vlastnej koži. Memoáre Maxa Eisena odkrývajú detaily jeho života od detstva až po Auschwitz Birkenau. Autor poukazuje na extrémne podmienky otrokárskej práce v Auschwitzi I, neslávny pochod smrti v januári 1945 a bolestivý záver oslobodenia, ako aj na cestu k fyzickému a psychickému uzdraveniu. Tibor „Max“ Eisen sa narodil v Československu do ortodoxnej židovskej rodiny, ktorú na jar roku 1944 odvliekli z domova a naložili do vagónov smerujúcich do krutého tábora. Počas väzenských dní Eisen akoby zázrakom prežil zásah strážcu SS a vďaka pomoci poľského politického väzňa Tadeusza Orzeszka unikol istej smrti v plynových komorách. Po oslobodení a pokusoch žiť v komunistickom Československu sa Eisen presťahoval do Kanady, kde strávil dvadsaťdva rokov svojho života vzdelávaním o holokauste. Teraz má deväťdesiat rokov a toto je jeho príbeh.... celý text
Válečné Biografie a memoáry Historie
Vydáno: 2020 , MotýľOriginální název:
By Chance Alone, 2016
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Nemusel som prežiť. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (22)
Mě se kniha velice líbila. Chlapec měl veliké štěstí v neštěstí a musel mít dost velkou kliku na lidi, se kterými se setkal a především vnitřní sílu, která ho držela po celou dobu internace. Nebýt náhodných setkání se správnými lidmi, skončil by tam, kde miliony lidí jeho víry. Navštíviila jsem pouze Terezín na to, abych se zařekla, že již nikdy a nikam. Vůbec nikdo si nedokáže představit, co lidé v těchto lágrech zažívali. Je jedno, zda byl pracovní nebo vyhlazovací - konec byl všude stejný. Nejsem historik, ani odborník na literaturu a už vůbec ne kritik. Knize nemohu dát jinak, než plné ohodnocení - nejde o literární dílo, nejde o román, ale o vzpomínky jednoho muže, který byl kdysi chlapcem a vzpomínal, jak viděl všechno dětskýma očima.
Myslím, že není správné srovnávat romány, které jsou, zčásti, smyšlené a literaturou, kterou bych řadila mezi fakta. Těším se, až si přečtu deník Anny Frankové.
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Nemusel som prežiť v seznamech
v Přečtených | 108x |
ve Čtenářské výzvě | 25x |
v Doporučených | 5x |
v Knihotéce | 63x |
v Chystám se číst | 61x |
v Chci si koupit | 16x |
v dalších seznamech | 2x |
Štítky knihy
koncentrační tábory Osvětim (koncentrační tábor) Maďarsko političtí vězni Podkarpatská Rus holokaust, holocaust
Můžu přečíst stovky knih na téma holokaustu a přesto se mi vždy u takového čtení svírá srdce při pomyšlení, jak neskutečně krutá byla a bohužel stále je lidská rasa.
Tento příběh vypráví již postarší pán, který vzpomíná na pobyt v koncentračním táboře v roce 1944.
Přesto se malinko kniha odlišuje díky popisům, co se dělo v Maďarsku před válkou, během války, ale i po válce! Nekončí osvobozením z pekla tzn. koncentrační tábor, ale autor dál popisuje, co se s ním dělo nadále, jak bylo těžké vracet do vlasti, kde na něj nikdo nečekal a musel se v útlém věku postarat sám o sebe.
Kniha je doplněná o fotografie.
Některé kapitoly jsou velmi krátké, přesto nabité emocemi. I když jsem některé informace již vyčetla v jiných knížkách podobného typu, některé události či situace jsem četla poprvé.
Určitě se jedná o knihu, která ve mně zanechala emoce a budu na ní dlouho vzpomínat.