Nesnesitelná lehkost bytí přehled

Nesnesitelná lehkost bytí
https://www.databazeknih.cz/img/books/80_/80703/bmid_nesnesitelna-lehkost-byti-bEz-80703.jpeg 4 3510 3510

Filozoficky výrazně zabarvený román je příběhem českého emigranta, který po roce 1968 odešel ze země a později se zcela impulzivně v době normalizace vrátil a autor v něm detailně zkoumá vztah člověka k realitě a jeho schopnosti vytvářet mýty. Román je rozdělený do sedmi částí: Lehkost a tíha; Duše a tělo; Nepochopená slova; Duše a tělo; Lehkost a tíha; Veliký pochod; Kareninův úsměv. Druhé, exilové vydání s doslovem Květoslava Chvatíka (Konstanz, 1. dubna 1984). Obálku s použitím obrazu Josefa Istlera navrhla Barbora Munzarová. Grafická úprava Věra Držmíšková.... celý text

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Nesnesitelná lehkost bytí. Přihlašte se a napište ho.


Nové komentáře (416)

whiolet
včera 3 z 5

Pár velmi nápadných poselství bych v knize jistě objevila, přesto mě příběh jako celek moc nezaujal a hlavni postavy nebyly mému srdci moc sympatické.

olle3
07.11.2024 1 z 5

Začátek mě celkem bavil, slova odsýpala a říkal jsem si: „Ha, jaképak těžké čtivo!“ Jenže pak začal autor přihazovat další a další postavy, aniž by se vrátil k těm starým… Ne, to není lehká strava, jakou jsem si objednal


petbrab
27.10.2024 5 z 5

Kunderu jsem na Gymnáziu nečetl, viděl jsem tehdy pouze film Žert.
Nesnesitelná lehkost bytí byla tedy moje první knižní zkušenost s Kunderou.
Překvapilo mě, že je psána poměrně jednoduchou češtinou, takže se četla svižně.
Na několika postavách tu Kundera rozvíjí lehce filozofický příběh o lásce, vztazích mezi mužem a ženou či vztah rodičů a dětí, nevěře, roli náhody v životě existenci, nemožnosti něco napravit, neboť žijeme jen jednou. Samozřejmě je zde i pojednání o emigraci, situaci v republice po okupaci, disentu či vnímání okupace, invaze a války zvenčí.
Zaujala mě šestá kapitola, která propojila filozofii s konkrétními postavami knihy. Ta byla přímo excelentní, kvůli ní jsem dal plný počet.
Francouzský filozof Finkielkraut řekl, že dva spisovatelé, kteří by si zasloužili Nobelovu cenu - Kundera a Roth ho nedostali proto, že feministická lobby je obvinila že sexismu. No díky některým pasážím této knihy si říkám, že to možné je. :)
Knihu prý tehdy odmítl normalizační disentu, bral to jako útok na sebe. Těžko říct, možná z pár pasáží typu článek Tomáše o Oidipovi nebo jeho první setkání se synem u redaktora. Tam lehce naráží.
Každopádně myslím, že jako první knižní setkání s Kunderou jsem si nemohl vybrat lépe.

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (9)

Štěstí je touha po opakování.


„Připoutat lásku k sexu byl nejbizardnější nápad stvořitele.“


„Lidé většinou utíkají svému trápení do budoucnosti. Představují si na dráze času, za kterou jejich dnešní trápení přestane existovat.“


Více citátů z knihy najdete u autora.


Ocenění knihy (2)

2007 - Státní cena za literaturu
1984 - Los Angeles Times Book Prize (Fiction)


Kniha Nesnesitelná lehkost bytí v seznamech

v Právě čtených72x
v Přečtených5 506x
ve Čtenářské výzvě782x
v Doporučených450x
v Knihotéce834x
v Chystám se číst1 415x
v Chci si koupit310x
v dalších seznamech33x