Neuroimunita přehled
Michal Schwartz
Jen pouhá myšlenka na stárnutí je pro mnoho lidí nesnesitelná a někteří jsou ochotni zaplatit velké částky za pomyslný „elixír mládí“. Netrápí nás však jen vrásky nebo snížení sexuální touhy, bojíme se nemohoucnosti a slabomyslnosti, nemocí a ztráty schopnosti rozhodovat sami za sebe. A možná největší hrůzu máme z depresí a onemocnění mozku – Alzheimerovy nebo Parkinsonovy choroby. V minulosti byl mozek považován za samostatný a soběstačný orgán, zcela oddělený od imunitního systému. Ale 20 let výzkumů neuroimunoložky Dr. Michal Schwartové přináší do této oblasti absolutně převratné objevy a představuje zcela nový pohled na zdraví mozku. Na tyto a další otázky odpovídá kniha Dr. Schwartzové a společně s tipy na udržení mozku v lepší kondici odhaluje * co jsou „imunitní buňky moudrosti“, * jakým způsobem můžeme efektivně využívat neuroimunitu, zvláště v období stresu a stárnutí, * jak běhání, cvičení a jóga ovlivňují náš mozek, * jaké jsou rozdíly v imunitním systému mužů a žen, * 10 nejdůležitějších potravin podporujících imunitu, a mnoho dalšího.... celý text
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Neuroimunita. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (6)
Kdopak si plete pravé neštovice (variola, z čeledi Poxviridae) s planými (varicela, z čeledi Herpesviridae), překladatelka, nebo v horším případě autorka? V kapitole "Představuje imunitní systém spojení..." popisuje příběh pravých neštovic, avšak nazývá je nesprávně neštovicemi planými. Pravé neštovice - variola - se vyskytovaly buď jako lehká forma (variola minor), nebo s těžším průběhem variola major, která způsobovala ony zmiňované smrtelné epidemie. Jedná se o snadno ověřitelnou informaci.
Nicméně, informace z výzkumu, nápady, jak problém imunitního systému řešit, jsou velmi zajímavé, provokují i v laikovi další otázky, dokonce velmi mnoho otázek, a vyvolávají doufání v úspěšné zavedení reálných možností léčby do praxe, jenže... závěrem se dozvídáme, že "farmaceutické společnosti... mohou případně i zastavit vývoj léku kvůli finančnímu střetu zájmů. V takovém případě se spíše než za vývoj léku utratí mnoho peněz za právní záležitosti, což pozdrží mnoho slibných léčebných postupů ve zdech laboratoří, místo aby se dostaly do lékařské praxe. To se přihodilo i mně u několika inovativních léčebných postupů, které už nyní mohly být testovány pro využití v léčbě..."
O propojení imunitního systému a mozku už zběžně tuší i široká veřejnost. Informace zde podané jsou srozumitelné i pro laiky. Takže asi není co vytknout. Na konci knihy nechybí ani vysvětlující základní pojmy (co to je neuron, neurotransmittery, hematoencefalická bariéra...).
Tyto a další jiné podobné knihy můžou být velkou nadějí pro lidi, které postihlo nějaké závažnější onemocnění, nebo se prostě potýkají s běžnými starostmi jako je stres, dlouhodobě skleslá nálada apod. Paradoxně mohou někdy sloužit jako depresivní zdroj. Někde se třeba dočtete - pro vás - fantastický fakt, který ve vás vzbuzuje vlny optimistu, zatímco do vás doktoři cpou jedinou správnou léčbu, která vám akorát způsobuje nepříjemnosti.
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Neuroimunita v seznamech
v Právě čtených | 1x |
v Přečtených | 12x |
ve Čtenářské výzvě | 1x |
v Knihotéce | 5x |
v Chystám se číst | 10x |
v Chci si koupit | 3x |
v dalších seznamech | 1x |
Budem trošku viac kritická ako predchádzajúce komentáre:
- V knihe sa opisuje prepojenie imunity a mozgu skôr jednosmerne (vplyv imunity na mozog).
- Autorka kladie množstvo zaujímavých otázok, odpovede sú však pre mňa príliš vágne a nedostačujúce
- a pojednáva hlavne o svojom výskume. Pútač na obálke "najnovšie vedecké poznatky" teda nie je až tak presný.
Alebo len nenapĺňa moje očakávania, žiaľ ako väčšina diela.
Plusy vnímam v zaujímavých postrehoch a objavoch vedeckého tímu autorky.