NSA: Národní bezpečnostní úřad přehled

NSA: Národní bezpečnostní úřad
https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/458874/bmid_nsa-narodni-bezpecnostni-urad-R0U-458874.jpg 4 57 57

Německá říše v touze po vítězství ve válce v roce 1942 zapojuje veškeré možné prostředky do boje proti zbytku světa. Programátorka Helena Bodenkampová na vlastní kůži zjišťuje, co všechno v Národním bezpečnostním úřadu NBA dokážou. Díky pokročilé počítačové technologii sledují každý pohyb všech osob v celé Říši a využívají k tomu nejenom jejich mobilní telefony. Dokážou najít kohokoli a vyslídit jakékoli tajné plány. Podaří se Heleně zachránit svou životní lásku, nebo se až příliš zaplete do her svého nadřízeného Evžena Lettkeho, který touží po moci a neštítí se překročit žádnou hranici? Neobrátí se nakonec technika proti samotné Heleně? Postaví se Helena a Evžen nacistickému režimu, který si drží kontrolu nad svým obyvatelstvem díky pokročilým technologiím, nebo splní svou povinnost jako správní Němci? Nebude nakonec jejich vlastní počítač chytřejší než oni dva?... celý text

Literatura světová Sci-fi
Vydáno: , Fobos
Originální název:

NSA: Nationales Sicherheits-Amt, 2018


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize NSA: Národní bezpečnostní úřad. Přihlašte se a napište ho.


Nové komentáře (12)

toni-az
15.10.2023 3 z 5

(SPOILER) Je to napsáno celkem napínavě a čtivě, ale přijde mi, že autor se snaží chytit příliš mnoho králíků naráz, zoufale skáče z tématu na téma (romantika, programování, šmírování, lidská práva, umělá inteligence, ovládání lidí, ...). Kniha mohla být polovičně silná a držet se rozumné linie a byla by mnohem lepší. Také bych od podobného románu čekal větší ovlivnění historie díky technologii, ale v podstatě až na konec se historie odehrávala dost stejně.

Na to že je autor údajně vývojář mi připadá, že programování moc nerozumí.

józi.odkudkam
16.09.2023 3 z 5

Malá úlitba úvodem; Ó síti, jsi étericky lepá a proti stěru dat z mého digitálního patra nic nemám, jen je z něj ve vlastním zájmu raděj nestírej; jsou vadná, zavirovaná a vůbec by ti rozhodila všechny rytmy...dále, k lidem i nelidem stěry zpracovávajícím chovám nejvřelejší city a vůbec, jste úžasní! Jo a ježuro, který v tom taky jedeš, letos bych si pod jedlí přál najít, však víš.

Ke knize; spekulativní historie á la Petr a Lucie protkaný paměťmi vilného psychopata + mobily a sociální sítě. Civilní přístup, pozvolný průsak, Eschenbach otáčí šroubkem s hodinářskou jemností. První třetina se nese v plíživém zobrazení proměny společenského klimatu (trolí farmy, multiplikační efekt, echo-chambers) jako i následných změn reálných...je vtipné a současně děsivé, jak si tuhle část, v kontextu speciálně operativního dění, někteří lidé zde vykládají po svém...a jak, sami jsouc bezděkými pěšáky mašinérie hybridní infoválky, kolem sebe (coby rotací polopravd, zámlk a lží dokonale dezorientované čamrdy) sebevědomě metají ovcemi nalevo napravo. Ale je dobře, že mají prostor v politice, na náměstích, fórech, v kometářích, zkrátka všude kam se podívám...prostor o kterém si jinde můžou nechat zdát, zatímco tu veřejně bědují nad jhem hrůzné cenzury (jak kouzelný protimluv) a kdesi cosi. Zabukujte si radši nejbližší tandemový seskok z okna s nějakým ruským novinářem, nebo na náměstí Nebeského klidu rozviňte libovolně protestní prápor...když tolik samostatně a hlavně kriticky myslíte, že jinde jsou pastviny zelenější a volání bačů, které se sem z nich line pravdivější.

Ve zbylých třetinách se začnou rozkrývat možnosti e-fízlování a uff, já jsem vlastně "rád", že jsou tyto prostředky "jen" v rukou vícero soukromníků, kterým jde primárně o zisk, ergo o sestavování spotřebitelských profilů. Zároveň jsou tím informace alespoň částečně decentralizované, doufám že dík konkurenčnímu boji i žárlivě střežené a náležitě mastné...navíc mastné nikoli ve smyslu prodeje profilů s jejich kompletní charakteristikou, jako spíš prodeje jmenných seznamů odpovídajících specifickým požadavkům na cílovou skupinu; sestavit si obrázek kompletní je tak, snad, pro koncové nákupčí těchto dat finančně nereálné. Mít povinnost sdílet tato data se státem, který by se stal ústředním Hubem? S pánem bohem. Třešínkou je (spoiler) zapojení AI; jako nástroj ke zpracování masivních datasetů je tato dokonalá, nemluvě o tom, že si za chodu může sama splétat algoritmy nové, v zpětnovazebné smyčce je hned vyhodnocovat, algorimy náležitě přizpůsobovat (-II-) a tak nacházet nové, nečekané souvislosti s rychlostí o níž člověk může snít. Výtěžnost stávajícího objemu už vytěžených dat by tímto dost možná vzrostla násobně.
Co se samotného děje týče, eh, od Eschenbacha jsem zmlsán famóznimi Tkalci gobelínů + Posledním svého druhu a tohle po mě chladně sklouzlo. Přičemž pochybuji, že šlo o umělecký záměr; emoce se tu dojí ozlomkříž;-) Za osvětu váhám s hvězdou navíc, ale nějak nemůžu.

3 jezinčí prstíky ***

PS: Jestli jste, tak jako já, rezignovali na vyplňování hesel a ke všemu se přihlašujete přes účet gogol, či jste nedejbože na vámi navštěvovaných stránkách odklikli preset cookies consent, tak už je vše stejně v háji.


jaroiva
28.07.2023 4 z 5

Sakra, nějak jsem se po dobu, než jsem to přečetla, ztratila v tom, co je sci-fi, a co bylo ve zprávách...
Není to tak dlouho, co jsem poslouchala přednášku Jana Cibulky v rámci večerů na FF UK (Co o nás ví internet) a začala jsem dost přehodnocovat hrozící nebezpečí své digitální stopy. Proč o nás má G**gle vědět kompletní informace o pohybu... atd.?
A G**gle toho ví hodně, a ještě mi to posílá měsíčně, abych viděla, co všechno ví a že mě sleduje na každém kroku.

A čeho jsem se nedočkala tady? Opět výborná kniha A. Eschbacha. (Zatím mám za sebou jen ještě Tkalce gobelínů).
Hlavní hrdince Heleně jsem měla tendenci radit, ať tohle a tamto nedělá, že na to přijdou... a taky přišli...
Jediné, co mě rozčilovalo, byla vyšší míra překlepů a divných kusů překladu.

Platební karty odhazuji v dál, pouvažuji, jak ještě více omezit svou činnost na internetu... Ale dneska se tomu člověk moc těžko vyhýbá.

všechny komentáře

Související novinky (1)

Knižní novinky (14. týden)

04.04.2021


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha NSA: Národní bezpečnostní úřad v seznamech

v Právě čtených5x
v Přečtených64x
ve Čtenářské výzvě10x
v Doporučených5x
v Knihotéce114x
v Chystám se číst78x
v Chci si koupit16x

Autorovy další knížky

Andreas Eschbach
německá, 1959
2021  82%NSA: Národní bezpečnostní úřad
2001  86%Tkalci gobelínů
2004  80%Poslední svého druhu
2004  80%Video s Ježíšem
2007  72%Solární stanice