Obrazy zo života M. přehled

Obrazy zo života M.
https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/177331/bmid_obrazy-zo-zivota-m-b6A-177331.jpg 3 22 22

Životný príbeh hlavnej hrdinky Marisie, ktorá sa po smrti matky rozhodla vrátiť z Viedne na Slovensko a pracuje ako zdravotná sestra, jej spomienky na matkino umieranie a začleňovanie do rodiny partnera. Každodenný, banálny život sa strieda s výnimočnými životnými situáciami, pričom každodennosť víťazí. Marisia sa stretáva s nájdeným nevlastným bratom, o ktorom dovtedy nevedela. Hlavným motívom rozprávania sú rodinné väzby, pôvodné aj novo utvorené, úzke aj formálne, ich dôležitosť i zbytočnosť.... celý text

Romány Pro ženy Literatura slovenská
Vydáno: , Marenčin PT

Obrazy zo života M., 2013

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Obrazy zo života M.. Přihlašte se a napište ho.

Nové komentáře (10)

LenkaAlenka
14.07.2023

Ja neviem, či má autorka takú slabú slovnú zásobu, alebo je to nejaký podivuhodný zámer, ale v jednej vete opakovať jedno slovo vo všetkých pádoch prípadne gramatických formách je nesmierne otravné a rušivé. Veľmi chudobný jazyk a naprosto úbohá dejová linka. Kniha asi vznikla, ako autoterapia, ale prečo sa takéto niečo vydáva? A toto získava literárne ceny.

SynD
05.12.2021 3 z 5

zvláštní čtenářský zážitek: autorka píše moc dobře, ale hrdinka knihy si drží realitu od těla jakoby metrovou tyčí. nebo jak zmiňuje trefně jeden z komentářů, je v něčem autistická.

dozvídáme se o vnějších věcech a dějech, city se tu nedějí a postava přítele je schematická jako postava ze špejlí a kaštanů.

zajímalo by mě, jestli to je odstup záměrný, nebo odráží přístup autorky a tak zvažuju přečtení její následující knihy. teď ale koukám, že i ta zachycuje život M., tak nevím nevím.

ThrisaManx
05.09.2019 3 z 5

Kniha psaná formou deníku. O vyrovnávání se se smrtí matky, o vztazích, práci v nemocnici. Každodenní prožitky střídají úvahy o životě a smrti. A to bylo zajímavé, melancholické, čtivé. Mám ráda takový typ knížek. Nic moc se tam nedělo, i tak tam toho bylo spoustu. Takové příjemné oddechové čtení.

Zatím zde není žádná související novinka.

Ocenění knihy (1)

2015 - Cena Evropské unie za literaturu

Kniha Obrazy zo života M. v seznamech

Svetlana Žuchová
slovenská, 1976
2016  65%Obrazy ze života M.
2017  51%Zloději a svědkové
2006  52%Yesim