Obsahuji davy přehled
Ed Yong
Přelomové, nádherně poučné a velmi zábavné pojednání o nejzásadnější revoluci v biologii od dob Darwina - pohled na svět „očima mikroba“, který odhaluje kouzelný a radikálně přestavěný obraz života na Zemi. Každý živočich, ať už člověk, sépie nebo vosa, je domovem milionů bakterií a dalších mikrobů. Ed Yong, jehož humor je stejně evidentní jako jeho vzdělání, nás ponouká k tomu, abychom se na sebe a své zvířecí společníky podívali v novém světle - ne jako na jedince, ale spíše jako na vzájemně propojené a závislé davy, kterými nepochybně jsme. Mikrobi v našem těle jsou součástí našeho imunitního systému a chrání nás před chorobami. V hlubokých oceánech se nacházejí záhadní tvorové bez úst a střev, kterým veškerou energii zajišťují mikrobi. Bakterie poskytují sépiím pláště neviditelnosti, pomáhají škůdcům likvidovat lesy a umožňují parazitům způsobovat nemoci postihující miliony lidí. Mnoho lidí mikroby považuje za patogeny předurčené k likvidaci, ale ti, kteří s námi žijí - mikrobiom - formují naše tělo, chrání naše zdraví, utvářejí naši identitu a zaručují nám neuvěřitelné schopnosti. V této ohromující knize vás Ed Yong zavede na velkolepou výpravu za našimi mikrobiálními partnery a představí vám vědce v předních liniích vývoje. Změní váš pohled na přírodu a zároveň i vnímání našeho místa v ní.... celý text
Literatura světová Literatura naučná Věda
Vydáno: 2017 , Jan MelvilOriginální název:
I Contain Multitudes: The Microbes Within Us and a Grander View of Life, 2016
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Obsahuji davy. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (21)
Čekal jsem to víc naučné a víc obecně zaměřené. Chyběl mi tam nějaký lepší úvod. Ohledně čtivosti je to napsané skvěle. Ale je to víc exkurze do světa přírody než vědecká práce. Působí to jako odborné zajímavosti.
Na začátku bych uvítal nějaké názorné obrázky. Snaha namlátit vše do textu mi přijde divná. Uprostřed je pár hezkých fotek, ale měly tam být fotky všech zvířat, o kterých se mluví. Pak by to bylo ještě víc super.
Je to jako televizní dokument o přírodě. I tam se nic nevysvětluje a jde se rovnou na věc. Hlavní téma je mikrobiom a jeho vztah k okolnímu světu. Díky mikrobům je vše živé na planetě propojené. Je to vlastně obráceně.
Mikroby nejsou v našem světě, ale to my jsme v jejich. :-) Byli tu holt mnohem dřív. Autor vysvětluje, jaký má velký vliv, že žijeme v jejich světě. Jsou tam věci, o kterých jsem nikdy neslyšel s tak je to velmi obohacující.
Asi úplně jinak si knihu užije, kdo už se orientuje. Vlastně všichni jsme se učili o kravím žaludku. Skot tráví 80 % živin především pomocí mikrobů. Jejich svět je však mnohem víc všeprostupující než si uvědomujeme.
Změna pohledu na svět je asi nejsilnější poznatek. Je to celé vědecky podložené. Ke všemu jsou uvedeny zdroje. Takže pozor, poznámky, bibliografie a rejstřík zabírá 120 stran. Neustálé listování dozadu nic moc.
Je to sice o mikrobiomu, ale zdravá strava se zde neřeší. Ale transplantaci stolice neutečeme. :D Na to jsem narazil už dávno, ale nějaký významný pokrok zde není. Jako člověka s PAS mě to docela zajímá.
Hodně mě zaujalo, že mateřské mléko obsahuje látky, které kojenec nestráví. Ale jeho střevní bakterie ano. Dokonce jsem tak nevzdělaný, že jsem nevěděl, že se ve výzkumu používají bezmikrobní zvířata.
A rozšíření komárů s baktérií wolbachia, která jejich potomkům zabrání šířit horečku dengue, je super zpráva. Vědět o mikrobiologii víc, možná bych to hodnotil líp. Už je to trochu mimo okruh mých zájmů. 80%
Korektně a precizně napsané. Nečetlo se mi to jednoduše, čekal jsem trochu populárnější styl. Ale to jsem od Yonga čekat neměl. Informace jsou podány trochu bez emocí, zkrátka jednoduše a suše, tak jak jsou.
Odnesl jsem si nový pohled na neviditelný mikrosvět kolem nás, ale těch zajímavostí nebylo zase tolik, kolik bych od 420 stran čekal. Přes 100 stran jsou citace, poznámky a bibliografie. Informací, které mohu použít v každodenním životě bylo málo, o člověku toho bylo v knize menšina.
Knihu nemohu doporučit každému, zájem o téma je nutný. Odměnou bude zjištění, jak důležité jsou mikroby pro život na Zemi. Může se ale stát, že vás to nebude bavit.
3*, ale za korektnost a důvěryhodnost imaginární hvězda nahoru. Wolbachiámen.
Související novinky (1)
Knižní novinky (15. - 19. květen)
16.05.2017
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Obsahuji davy v seznamech
v Právě čtených | 14x |
v Přečtených | 87x |
ve Čtenářské výzvě | 6x |
v Doporučených | 8x |
v Knihotéce | 66x |
v Chystám se číst | 157x |
v Chci si koupit | 52x |
v dalších seznamech | 4x |
Štítky knihy
nemoci mikrobiologie viry a bakterie mikrobi, mikroorganismy mikrobiom
Autorovy další knížky
2017 | Obsahuji davy |
2023 | Ohromný svet: Ako nám zmysly živočíchov odhaľujú skryté ríše okolo nás |
Na knihu jsem se těšila velmi dlouho, ale nemůžu říct, že bych byla nadšená. Myslím si, že stylem je trochu zaseklá někde v mezisvětě. Není dostatečně populárně naučná ale ani dostatečně vědecká.
Obsah je neskutečně hodnotný a neskutečně zajímavý, ale podání je dost letem světem. Je poznat, že je kniha napsaná někým, kdo není z oboru a tak to celé postrádá hloubku, ale i nějakou přirozenou organizovanost. Považuji za velmi špatné podávání informací, když v jedné z raných kapitol podáte informaci, abyste ji pak o několik kapitol jiným výzkumem vyvrátili bez jakéhokoli předchozího náznaku. Takové skutečnosti mají být buď u sebe nebo to aspoň má být dopředu předestřené. Pak je tam ale Xkrát vysvětleno, co je to endosymbióza.
Celé mi to připomíná psaní akademické práce, kdy člověk studuje jeden článek za druhým, z každého napíše odstavec a pak k tomu napíše nějaký sjednocovací závěr - voila, máme kapitolu. S jedinou výhodou, že autor se mohl s vědci alespoň setkat, což mi přišlo mimochodem úplně zbytečné, protože kromě hezké omáčky z popisu prostředí, z toho nic víc nebylo.
Co mě na čtení ale rušilo absolutně nejvíc byl překlad. Opět, překládal to někdo, kdo není z oboru, takže některé hůře dohledatelné termíny byly absolutně nesrozumitelné a na struktuře a volbě slov byla patrná angličtina. Některé věty dávaly smysl až když jsem si je doslovně přeložila zpátky do angličtiny. Takže už tak relativně nesourodá a po povrchu klouzající kniha ztrácí na srozumitelnosti.
(Critical review v češtině významem neodpovídá slovu kritika.)
Poznámky na konci knihy jsou nepohodlné, ruší od čtení a přestala jsem je číst už od tak 3. kapitoly.
Nicméně, pro někoho tématem nepolíbeným to bude skvělá kniha, která ukáže svět z jiného úhlu pohledu, takže to svůj účel spíše splní.