Operace Stonewall přehled

Operace Stonewall
https://www.databazeknih.cz/img/books/75_/75547/bmid_operace-stonewall-4aM-75547.jpg 4 105 105

Vánoce 1943: Německé námořnictvo zahajuje novou etapu svých operací - z Dálného Východu vyplouvá pět osamělých, rychlých lodí s cílem prorazit britskou námořní blokádu. I když to ještě netuší, osm mužů z posádky bombardéru B-24 Liberator československé 311. perutě RAF se stane klíčovými hráči celé operace. Zkušený Jiří Šulc ve svém čtvrtém románu opět přináší skvělý špionážní příběh plný napětí.... celý text

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Operace Stonewall. Přihlašte se a napište ho.


Nové komentáře (26)

borsalino_csfd
24.11.2024 4 z 5

Zasazení skutečné válečné operace do románu je prostě perfektní a věrohodné. I tentokrát jsem přečetl i doslov, abych zjistil, které události byly doplněné a které vychází komplet ze zkušenosti. Panu Šulcovi musel dát sběr pramenů opravdu hodně práce, ale výsledek stojí za to.

marco026
04.10.2024 2 z 5

Na Vianoce roku 1943 sa nemecké lode plávajúce z ďalekého východu snažili preraziť britskú námornú blokádu. Kľúčovými postavami, v rámci spojeneckej operácie zvanej Stonewall, sa stali aj československí letci bombardéru B-24 Liberator. Ich úlohou bolo sledovať jednu z lodí a následne zaútočiť.

Tak som bol nadšený, že sa mi dostal do ruky ďalší historický román od Jiřího Šulca, no po prečítaní som zostal veľmi sklamaný. Operace Stonewall ako keby bolo písaná úplne iným autorom. Vo svojich knihách Dva proti Říši a Operace Bruneval (knihy, ktorým som dal plné hodnotenie) dokázal autor pútavo popísať získavanie informácií a špionáž. V tomto jeho diele je však získavanie informácii (zaberá značnú časť knihy) o lodiach popisované veľmi nejasne, skratkovito a nezaujímavo. Jeho ostatným románom pomáhalo dosť aj to, že vždy dopĺňal reálne udalosti nejakou vymyslenou dejovou linkou, ale tu tomu tak nie je. Postavy nie sú zapamätateľné a mnohé nedostanú dostatok priestoru (letci). Skôr by som uvítal ak by bola celá kniha sústredená najmä na československých letcov, no bohužiaľ tomu tak nie je a dostávame len kopu zbytočných informácií o pozorovaní lodí. Sú tu totiž tri dejové linky v podstate a tá o letcoch sa dostala do popredia až ku koncu.

Záver, keď príde konečne na útok bombardéru je fajn. Kniha je celkom krátka, no niekoľkokrát som ju musel odložiť a skoro som ju nedočítal. V poznámkach na konci autor vysvetľuje aj to, čo sa s hlavnými aktérmi stalo po vojne a tiež popisuje zmeny, ktoré musel spraviť pri písaní tohto diela. Tie sú však minimálne a popisované udalosti sa naozaj odohrali. Ak to porovnám s inými podobnými knihami, tak za mňa ide jednoznačne o sklamanie.


Kakho-Oto
09.07.2024 4 z 5

Kvalitní beletristické (románové) zpracování velkého tématu II. čs. odboje, kdy se československá posádka bombardéru Liberator 311. čs. perutě podílela na konci roku 1943 v Biskajském zálivu na potopení německé lodi Alsterufer, která vezla do nacisty okupované Evropy 344 tun wolframu. Tento kov byl pro německé válečné hospodářství mimořádně důležitý, takže se jedná o velmi významný čin čs. protinacistického odboje, o kterém se však pohříchu mezi veřejností neví. Zásluha čs. posádky bombardéru na celé akci byla přitom zcela zásadní – přesné shození bomb na loď uskutečnil Zdeněk Hanuš, velitelem letounu byl Oldřich Doležal. Šulcova kniha je tedy velmi důležitou popularizací ještě důležitější historické události.

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Operace Stonewall v seznamech

v Přečtených144x
ve Čtenářské výzvě12x
v Doporučených11x
v Knihotéce51x
v Chystám se číst32x
v Chci si koupit10x
v dalších seznamech2x