Otazníky nad hroby přehled

Otazníky nad hroby
https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/392531/bmid_otazniky-nad-hroby-ngi-392531.jpg 4 114 114

Otazníky nad hroby, ač zůstaly posledním dílem, které oblíbený (a dávno již také kultovní) spisovatel, předčasně zemřelý doktor Ludvík Souček napsal – jsou zároveň jeho prvotinou. Tedy prvotinou, vyšlou posmrtně! Jenomže to by Souček nesměl za svůj nesmírně plodný literární život napsat desítky vydaných knih, obvykle bestsellerů, aby tohle spojení neznělo absurdně… Ostatně: však právě v absurditách si tajemný pan doktor, pokládaný leckým za prapodivného „mimozemšťana“, připadal jako ryba ve vodě – stejně jako v hádankách. Tentokrát se pustil do záhad historických, leč: „Tato kniha není historickým dílem!“ jak zdůrazňuje sám autor. Otevírá si tak prostor k „překročení“ vědecké sevřenosti historiků, neboť tu především – osobitým tvůrčím způsobem – řeší dějinné záhady spojené se smrtí Gaia Julia Caesara či konec života a smrt Ježíše Krista. Spát mu nedá ani podivný skon mladičkého českého krále Ladislava Pohrobka. Dále se dozvíme zaručenou pravdu o historickém hraběti Drakulovi, přiblížíme se pravému (americkou justicí utajovanému) vrahovi legendárního presidenta Abrahama Lincolna, zjistíme jak a proč byl zavražděn Napoleon a také se dáme unést dobrodružnou polemikou o tajemství Rasputina, „svatého“ mága a carevnina milence. Opravdu byl nesmrtelný? Proč ho nezabila dávka jedu, která by normálně usmrtila armádu – ani kulky vystřelené z vojenské pistole? Souček to ví! Však také zdůraznil: „Pokud bych nevěděl více, než bylo o těchto chronicky známých osobnostech publikováno, nikdy bych tuto knihu nepsal!“ Souček nám jako obvykle nabízí neobyčejné množství různě souvisejících poznatků, přičemž pro řešení záhad kolem smrti svých klíčových „hrdinů“ volí osobité, oblíbené „příčné poznání“. Jeho otazníky, vysvětlované obvykle pouze „suchými“ historiky, tak zde nahlížíme zároveň očima psychiatra, toxikologa, biochemika, astronoma a dokonce i (dobově jinak vrcholně diskreditovaného) astrologa – to vše ve čtivém a na patřičných místech i humorném podání Ludvíka Součka.... celý text

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Otazníky nad hroby. Přihlašte se a napište ho.


Nové komentáře (17)

Eicherik
17.09.2023 5 z 5

Otazníky nad hroby jsou záhadologickou knihou, zabývající se exponovanými osobnostmi, jejichž smrt skrývá nějaké tajemství. Autor si nedává za cíl tyto záhady vyřešit, ale předkládá ty nejpravděpodobnější varianty. Četl jsem první vydání, které neobsahuje kapitolu s názvem Ochránce císařských lamp, která pojednává o G. J. Rasputinovi. To je škoda, protože bych si ji rád přečetl a v budoucnu se po ní poohlédnu. Z osmi zajímavých částí se mi nejvíce líbila asi ta o králi Holci, který je spíše znám jako Ladislav Pohrobek a současně i o Jiříku z Poděbrad. Kniha by mohla mít klidně nekonečně dalších pokračování, protože záhadných úmrtí je v historii plno. Já bych třeba uvítal kapitolu věnovanou Rudolfu Hessovi. Nespáchal sebevraždu, nebo nebyl snad ve vězení ve Špandavě zavražděn Hessův dvojník? Nebo třeba Reinhardu Heydrichovi. Nepomohl snad do germánské Valhaly zastupujícímu říšskému protektoru, pomocí svého osobního lékaře, jeho šéf Heinrich Himmler? No ona ani smrt samotného Ludvíka Součka také není bez nějakého toho otazníku. Jak jsem uvedl na začátku. Kniha si nedává za cíl nastolené otázky vyřešit, ono to u některých historických postav asi ani nejde. Dám příklad ze současnosti. Zemřel skutečně Jevgenij Prigožin v sestřeleném letadle, nebo je někde uklizený? Jediný nedostatek této publikace vidím v absenci ilustrací, sem by se hodily. Otazníky nad hroby doporučuji čtenářům, kteří si na čtení udělají čas a rádi se přehrabují a rochní v minulosti, protože je to čtení poutavé a detektivní.
Citace z kapitoly Dobře utajený Jago: O Billym Kidovi, bezohledném lumpovi a násilníkovi, zachoval americký mýtus zvěst, připisující mu takřka démonický půvab a ďábelskou neodolatelnost. Jediný zachovaný snímek ukazuje však Billyho Kida jako křupana s tak idiotským výrazem, že by se průměrný obecní blb proti němu vyjímal jako antická plastika mudrce...

Romcajs
22.08.2023 3 z 5

Začátek o Caesarovi a Kristovi bylo číst tak trošku utrpení, protože v dějinách nejsem moc zběhlý a v dějích a osobách jsem se tak trošku ztrácel. V druhé polovině knihy jsou kapitoly čtivější a pro mě zajímavější ( Napoleon, Kennedy - asi nejzajímavější).


Pytlík
17.06.2023 3 z 5

Kniha působí bezesporu fundovaně. U Ježíše jsem měl deprese z toho, že za a) jak se v tom vůbec někdo může vyznat? a za b) to muselo dát tolik hodin práce, stojí to skutečně za to? Pak mám stejný pocit jako kolega JSmerda, člověk prostě neví, jestli Souček používá skutečné zdroje, nebo si zkrátka mnohé vymyslel. Má mu člověk věřit, že prohrabal nějaké francouzské archivy a v originálech tam našel nějaké lékařské zprávy ohledně Muže s maskou? A mnohé věci neví ani gůgl, třeba ty konspirace ohledně Lincolnovy smrti. Jen jestli Souček nespoléhal, že v jeho době něco jako gůgl není, čtenáři v socialistickém bloku mají ještě navíc omezený přístup ke zdrojům, a tak fantazíroval po libosti. Ale musím ho pochválit, v tomto díle se téměř nevyskytují jeho proslulé součkovské rozvinuté věty přes pět řádků se slovesem někde uprostřed či až na konci, takže se to dobře čte.

všechny komentáře

Související novinky (1)

42 říjnových eknih zdarma

25.10.2020


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Otazníky nad hroby v seznamech

v Právě čtených6x
v Přečtených179x
ve Čtenářské výzvě2x
v Doporučených8x
v Knihotéce191x
v Chystám se číst30x
v Chci si koupit8x