Palte mou duši přehled
Luisa Ziková
Luisa Ziková nenáviděla muže pro jejich mužství a ženy pro jejich ženskost. V její poezii najdeme osamění i převažující vědomí blízkosti smrti. Svět a motivy města vidíme často spojené s deziluzí, ironizuje maloměšťáctví i mondénnost uměleckého i pseudouměleckého světa. To vše pak doplňuje nepříliš jistým hledáním smyslu života, s čímž se váží i nezbytné propriety dobové: neurastenie, deprese, melancholie, narcismus, erotismus i sebevražda. Nechybí samozřejmě časté motivy choroby, kterou Ziková procházela, stejně jako dozvuky sentimentálního, a ještě vlastně pořád nezralého dívčího pohledu na svět.... celý text
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Palte mou duši. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (3)
Opájím se poezií s Opiem. Dybbuku se podařilo odprezentovat tajemství sebrané a ukryté. Zikova, ačkoliv jí nebylo umožněno se posouvat a zanechat za sebou více, si zaslouží místo mezi svými už jen tím, že se vůbec dochovala. Název první poloviny sbírky je Z chvil samoty, což se skvěle hodí, jelikož myšlenky v básních popsané, hýří poznáváním a hloubáním osamoceného člověka mladého věku. Její tvorba se v počátcích projevuje značně naturalisticky s občasnými prvky uvědomění si křehkosti života. Postupem dochází k proměně jak autorky, tak i jejího rukopisu. V druhé části, už souhrnně popsané Palte mou duši!, jsou rytmické verše nahrazeny v nerytmické výlevy vlastních bolestí, strádání a vzteku. Finální mají dokonce silnou pachuť dekadence. Zikova klade důraz na údernost a u té taktéž končí. Doslova.
Hned od začátku můžete u Zikové cítit energii a zápal jejího mládí - zápal pro věci, které mají pro mladého člověka význam. A právě tohle nese celou její poezii, protože na úrovni nějaké hloubky, mi přijde přeci jen povrchová. S její nemocí se postupně propadá z živelné lásky ke kráse, do pesimismu. Žena, která se nechává unášet svými emocemi z břehu jednoho extrému na břeh opačného. Myslím si, že jisté záchvěvy nadání jsou přítomny, ale řekl bych, že jsem v téhle sbírce, která přeci jen nešetří kadencí jistého patosu, repetitivnosti (jako kdyby některé básně byly přes kopírák) speciálně po 'Prolamování ticha' od Frances Horovitz, jaksi seskočil o úroveň dolů. Na tohle jsem z nové várky byl zvědavý nejvíc a zaujalo mě to ze všech příspěvků téhle edice zatím nejméně. Báseň o tom, jak nebude matkou, mi přišla asi jako nejvýraznější a nejintimnější moment, přesto ale musí končit silně a dissovat muže, kteří to nikdy nepochopí, aby v závěsu hned měla další báseň, kde hned vzdává vděk blízkému příteli. Je mi jasné, že v době Zikové se o nějakém moderním pohledu na otázku žen nevedla řeč, ale stejně, šplouchá to sem a tam, jak je asi v očekávání u mladé umírající osoby.
Související novinky (1)
Vychází Čtenářský diář 2023, Sváděj mě a další knižní novinky (35. týden)
28.08.2022
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Palte mou duši v seznamech
v Přečtených | 8x |
ve Čtenářské výzvě | 1x |
v Knihotéce | 5x |
v Chystám se číst | 4x |
v Chci si koupit | 1x |
v dalších seznamech | 1x |
Štítky knihy
tuberkulóza konec 19. století česká poezie melancholie myšlenky na sebevraždu misantropie
Skrýt reklamy
S odstupem století a čtvrt je možné v autorčině tvorbě najít sebevědomý hlas z doby, kdy se autorky a autoři nebáli dotýkat vpravdě univerzálních otázek lidského bytí. A nebáli se patosu. Vášnivost veršů Luisy Zikové nevyprchala a nám nezbývá než spolu s autorkou hrdě zvolat: „Zašlap blázny.“