Pekárova dcéra přehled
Sarah McCoy
Nemecko, koniec roka 1944. Mladučká Nemka Elsie Schmidtová, dcéra miestneho pekára, dostáva na nacistickom vianočnom večierku ponuku na sobáš od istého vysokopostaveného dôstojníka. Po návrate z večierka sa však pri dverách rodinnej pekárne Schmidtovcov zjaví malý židovský utečenec a vloží svoj osud do jej rúk. O vyše šesťdesiat rokov neskôr v El Pase v Texase prechádza vzťah novinárky Reby Adamsovej a agenta americkej pohraničnej stráže Rikiho Chaveza vážnou krízou. Reba sa musí rozhodnúť, či sa dá ovládnuť démonmi minulosti poznačenej chorobou a smrťou otca, alebo nájde silu a pohne sa ďalej. V tomto citlivom období ju navonok jednoduchá pracovná úloha privedie do obchodu svojráznej starej miestnej pekárky Elsie Meriwetherovej. Kým Reba dychtivo túži odhaliť dávno pochované tajomstvá, Elsie jej otázky vníma ako pálčivé pripomenutie temnej minulosti.... celý text
Literatura světová Romány Válečné
Vydáno: 2015 , Fortuna Libri (SK)Originální název:
The baker's daughter, 2015
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Pekárova dcéra. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (182)
Knihu jsem našla na swapu v knihovně.
A mám s knihou trochu potíž. Obsah je velmi zajímavý, ale v prví třetině mi některé části dělali potíže je číst, nabírali na zvratech a pak nic z toho.
Také mi ze začátku dělalo problém se orientovat mezi přechody současnost a minulost a které osoby se to zrovna týkalo.
Druhá třetina knihy už byla dobrá (nebo jsem si zvykla) a asi byla pro mne nevyváženější.
Trochu mne mrzí, že linka s Tobiasem v podstatě umřela uprostřed děje.
A třetí třetina knihy mne dost zklamala jak najednou byla přeslazená, sluníčková a hrooozně natahovaná... Dalo by se to podstatně zkrátit.
Vcelku je kniha fajn, čte se dobře, ale pošlu knížku zase do světa swapem.
65% - Anotace vypadala slibně, ale po dočtení mám spíš dojem, že toho autorka chtěla nacpat do knihy víc, než dokázala zvládnout. Obě časové linky mají něco do sebe, jenže bohužel spousta nakousnutých příběhů byla ve finále odbytá. A prolínání několika časových rovin bylo velmi často kouskované nepříjemně na sílu.
Asi nejhlouběji se autorka ponořila do příběhu dcery německého pekaře Elsie, který se odehrává za druhé světové války, kdy je byť jako poslušná dcera uvědomělých rodičů okolnostmi donucena ukrýt doma židovského chlapce Tobiase. Jsou tu Elsiini poctiví rodiče, kteří věří ve velikost německého národa. Je tu její sestra Hazel, jejíž osud dívky, která se po smrti snoubence dobrovolně přihlásí do programu Lebensborn určenému k plození árijských dětí, by vydal na celou knihu - přetrhání citových pout se starším synem Juliusem, jeho chladná výchova v Hitlerjugend, dvojčata, o která jako matka v rámci filozofie programu hned přišla, neduživost mladšího synka a konečný osud všech zúčastněných je za mě něco, co se mělo mnohem víc rozepsat.
Je tu Josef, nacistický důstojník, který rodině pomáhá a jemuž se Elsie zaslíbí s vidinou většího bezpečí. Ani jeho minulost, pochybnosti o jeho úloze v SS a konečný osud podle mě nemusel být tak ošizen. A snad úplně nejméně jsem se dozvěděla o malém Tobiasovi, víceméně až z dopisů, které se všechny nějak opozdily, minuly a tím pádem připravily čtenáře o reakci adresátů. A to ani nemluvím o sousedce ukrývající dvě židovské rodiny. I o ní bych chtěla vědět víc.
Současná linka je propracovaná ještě méně. Novinářka Reba neví, co se sebou, je tu dávné rodinné trauma, otec fatálně psychicky postižený účastí ve válce ve Vietnamu, i to by bylo na román. A Rebin snoubenec Riki, který jako člen pohraniční stráže řeší dilema, zda jsou víc pravidla nebo životy Mexičanů, které chytá a posílá zpět (a občas při tom někdo přijde o život). Tady bych osobně čekala nějakou paralelu s Josefem a jeho působením v SS, Dachau a účastí na pochodech smrti. Jenže tu tam autorka napsala evidentně spíš pro čtenářskou představivost, než že by ji prožívaly hlavní postavy. A tak mi stále není jasné, proč že se Reba tak najednou s Elsie a její dcerou Jane skamarádily, zmatená dívka a stará německá pekařka, která se po válce provdala za Američana a odešla do Texasu. Ani o jejím příchodu do Ameriky a jaké to pro ni bylo totiž nic moc nezjistíme. Zkrátka to nějak všechno klouzalo po povrchu, což mi přišlo jako škoda.
"Věřil, že jediný způsob, jak ocenit, co život přináší, je respektovat a ctít pravidla, kterými se řídí." (Riki o životě Mexičana v USA)
Raději nehodnotím příšerný překlad a odbytou korekturu. Tohle už by snad AI zvládla lépe v dnešní době...
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Pekárova dcéra v seznamech
v Právě čtených | 8x |
v Přečtených | 861x |
ve Čtenářské výzvě | 139x |
v Doporučených | 62x |
v Knihotéce | 390x |
v Chystám se číst | 417x |
v Chci si koupit | 57x |
v dalších seznamech | 3x |
Zpočátku jsem měla velice nepříjemné pocity. Chtěla jsem knihu odložit, nechtěla jsem číst o nacismu. Pak mi vadilo, že linka Reby mě odděluje od příběhu Elsie. Ale nakonec se to vše úžasně propojilo. Život není černobílý. Tolik lidí trpělo ve válkách, tolik lidí trpí dál. Kéž by převládl humanismus.