Pershing: Příběh 5hvězdičkového generála přehled
Ivan Brož
https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/208635/bmid_pershing-pribeh-5hvezdickoveho-gene-1eN-208635.jpeg
4
2
2
Kniha představuje portrét temperamentního amerického vojáka. Jeho muži svým bojovým vystoupením přispěli k vytvoření nových podmínek poválečné rekonstrukce Evropy, které umožnily i založení naší republiky. Od Pershinga se učili také budoucí velitelé amerických vojsk ve 2. světové válce generálové Marshall, MacArthur, Eisenhower, Bradley a Patton.... celý text
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Pershing: Příběh 5hvězdičkového generála. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (1)
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Pershing: Příběh 5hvězdičkového generála v seznamech
v Přečtených | 2x |
v Knihotéce | 10x |
v Chystám se číst | 1x |
Solidně napsaná knížka o životě jednoho z velkých amerických generálů. Informací se čtenář dozví opravdu hodně a vše je to podané poutavou formou. Pershing byl za svého života (v roce 1919) povýšen do hodnosti „General of the Armies“ (nejvyšší vojenská hodnost USA), tím byl poctěn kromě něj, již jen George Washington (a to posmrtně v roce 1976). I z toho je patrné, jak si ho vážili. Na začátku knížky je v bodech pro lepší orientaci sepsána jeho vojenská kariéra, která byla dosti bohatá.
Během první světové války řešil řadu nepříjemných problémů (nejhorší to bylo v letectvu). Například zjišťoval stav výcvikových letadel, dozvěděl se, že počet je 55, bohužel musel konstatovat, že 51 z nich je klasifikováno jako zastaralé a zbývající stárnoucí. Ze 65 důstojníků letectva a asi jednoho tisíce pilotů od spojovacího vojska bylo pouze 35 důstojníků schopných bojového nasazení. S výjimkou pěti nebo šesti z těchto letců neměl nikdo zkušenosti s obsluhou leteckých zbraní a s vrháním bomb. Zhruba o stránku dál se čtenář dozví, že z Paříže přišel dálnopis (24. května 1917), ve kterém tehdejší ministerský předseda Alexander Ribot specifikoval požadavky spojenců na americkou leteckou účast na západní frontě takto: „zformování leteckého sboru se 4500 letouny a jeho vyslání – včetně personálu a materiálu – na francouzskou frontu v průběhu jednoho roku s tím, že celkový počet pilotů včetně záloh by měl činit 5000, navíc 50000 mechaniků. Každý měsíc by mělo být v amerických závodech postaveno 2000 letounů a vyrobeno 4000 motorů, což znamená….“
Pershing tedy nebyl jen vojenský stratég, ale zároveň i vyjednavač (někdy i „manažer“), kdy bylo potřeba pro vojáky zajistit výbavu, která byla často poskytnuta spojenci (z USA prostě nedorazila). Zároveň tam byl silný tlak ze strany spojenců, aby jednotky USA splynuly se spojenci (nevytvářely vlastní útvary, a tudíž podléhaly cizím velitelům), to ovšem Pershing obecně odmítal. Knížka se nevyhýbá ani jeho chybám, ztráty v některých akcích byly značné. Celkově bych hodnotil 90 %.