Pižďuchové přehled

Pižďuchové
https://www.databazeknih.cz/img/books/84_/8485/bmid_pizduchove-Ihp-8485.jpg 4 68 68

Jediná pohádka Václava Havla, kterou napsal v sedmdesátých letech do sborníku jednoho velkého německého nakladatelství. Václav Havel tehdy dlouho tvrdil, že pohádku pro děti nemůže napsat. Za prvé proto, že nic takového neumí, za druhé proto, že špatně vyslovuje hlásku "r" a v pohádkách jsou samí drraci, krrálové, čarrodějové, prrincezny , trrpaslíci, rrusalky, rrarráškové a podobné potvorry a za třetí proto, že nemá čas, neboť v pivovaru musí koulet sudy s pivem. Ale jak v knížce uvidíte, pan Havel to nakonec skvěle vyřešil, protože si vymyslel novou pohádkovou bytost bez "r". Barevné ilustrace překrásně vyvedených Pižďuchů jsou od Jiřího Sopka, skvělého malíře a autorova dobrého přítele. Česko-anglické vydání.... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Pižďuchové. Přihlašte se a napište ho.

literarnidenik
18.04.2023 4 z 5

Krátké, hravé, výstižné. A smutné. Pro děti? Možná ty nejmenší, které může pobavit primitivnost pižďuchů a jejich životů, nebo pro dospívající, kteří se zajímají o historii a politiku a jsou schopni číst mezi řádky. Za mě spíš pohádky pro dospělé, ale to kvalitě neubírá. Milé sběratelské zpestření do knihovny, a to i díky J. Sopkovi.

amejzlík
29.03.2023 5 z 5

Skvělá kniha, kterou bych tak úplně neřadila do kategorie: pro děti. Je třeba hodně číst mezi řádky a najít si v ní hloubku a podobnost mezi lidmi minulého režimu a vlastně i dnešních lidí ve vyšších i nižších společenských kruzích a Pižďuchy. Knihu jsem sháněla velmi dlouho a rozhodně to stálo za to, i ilustrace jsou moc krásné.

Broukodrak
04.10.2022

Nechtěla bych být pižďuch. Mají prázdný život, zbylo jim jen to intrikování. Musejí si pořád hlídat záda, jestli po nich nejde jiný pižďuch, a musejí jít po jiných pižďuších. Ani si nepopovídají. Zajímalo by mě, co by dělal pižďuch ve skautu. Nemohl by dělat pižďušiny.
Pižďuchy jsem četla kvůli Čtenářské výzvě. Myslím si, že je to knížka pro dospělé.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Pižďuchové v seznamech

pro děti