Pompeje přehled

Pompeje
https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/116945/bmid_pompeje-AzC-116945.jpg 4 72 72

Dej románu Pompeje prebieha v krátkom rozmedzí štyroch dní pred výbuchom Vezuvu, v auguste roku 79 pred Kristom. Ústrednou postavou románu je mladý akvárius Marcus Attilius, poverený úlohou opraviť poškodený akvadukt, ktorý prestal zásobovať vodou mestá ležiace v neapolskom zálive. Jeho protipólom je neľútostný a dravý Ampliatus, bývalý otrok, ktorý má eminentný záujem na oprave akvaduktu, lebo z neho získava vodu pre svoje bazény a nádrže so sladkovodnými rybami. Marcus Attilius musí navštíviť významného rímskeho úradníka, vojaka a vedca Plínia Staršieho, ktorý mu má poskytnúť potrebné prostriedky a ľudí na opravu akvaduktu. To, že vieme presne, aký osud stihol Pompeje, pridáva na napínavosti románu. Kniha uchváti čitateľa od úvodných strán a rozprávanie naberá spád, až kým nedosiahne kataklizmatický vrchol.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Slovart (SK)

Pompeii, 2003

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Pompeje. Přihlašte se a napište ho.

Nové komentáře (14)

Paulika419
29.04.2023 4 z 5

Samozřejmě jsem to četla s velkým zájmem.Historický román smíšený s odbornými úryvky z vulkanologie. Předzvěst výbuchu sopky se objevil poruchou akvaduktu poblíž Vesuvu.Celé vyprávění románu se pouze zaměřuje na tuto událost.Myslím si,že i jiné zvlášnosti před výbuchem a více postav pravě z Pompejí mohly obohatit tento román.Co následovalo po této apokalypse se již čtenář nedozvěděl.I přesto dávám 4 hvězdičky za krásné statě.

KatarínaK.
14.11.2022 5 z 5

Marcus Attilius, vodař císařského aqauductu Augusta, nás provází strhujícím příběhem,který začíná dva dny před apokalyptickou zkázou,kterou způsobila erupce Vesuvu v r.79 n.l.
Všichni víme,jaké hrůzné následky tato přírodní katastrofa přinesla. O to více se vám při čtení knihy běhá mráz po zádech.Protože víte,...
Pan Harris je výborný vypravěč, všechny jeho postavy mají sílu,ať už v dobrém nebo špatném smyslu slova. A tak se ocitnete přímo ve víru událostí s nimi. Cítíte,jak se Vám chvěje zem pod nohama a vzduch je tak horký,že bolí každý nádech.
I z historického hlediska je kniha přínosem.
Fakta,která vám přiblíží stavitelské umění římských aquaductů a jejich spravování, osoba admirála Gaia Plinia. A vůbec, co všechno byli lidé schopni vybudovat před 2000 lety, samozřejmě na úkor ubohých lidských bytostí - otroků.
Román doporučuji k přečtení všem co mají v oblibě tento žánr.
Je čtivý,poučný,napínavý s povedeným zakončením.

ikorka
27.06.2022 4 z 5

Každý ví jak to s Pompejema dopadne a konec mi připadal trochu jako z Titanicu. Boj za lásku navzdory všem a všemu kde nevadí ani láva, padající pemza a kamení. Líbilo se mi zasazení do konkrétního času a úryvky z odborné literatury. Podruhé už to do ruky asi nevezmu, ale četlo se mi to dobře. 4*

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Pompeje v seznamech

v dalších seznamech1x