Popel a sníh přehled

Popel a sníh
https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/488549/bmid_popel-a-snih-eTt-488549.jpg 4 60 60

Závratný příběh z exotického, takřka mystického prostředí severských pustin, jimiž se na přelomu let 1944 a 1945 přehnala takzvaná laponská válka. Ta zjizvila nádhernou krajinu stovkami zajateckých táborů i duše místních obyvatel. Novinářka Inkeri Lindqvistová přijíždí v roce 1947 na sever psát reportáž o tom, jak se Laponsko zotavuje po skončení války. Zároveň pátrá po osudu svého manžela, který během bojů někde tady za nevyjasněných okolností v zajateckém lágru zmizel. Jenže ačkoliv má klíče k minulosti blíže, než by si troufla pomyslet, neustále naráží na to, že ti, kteří si nedávné události pamatují, odmítají cokoliv prozradit. Historický román s detektivními a špionážními prvky, v němž hrdinka čelí nejen mlčení pamětníků, ale i falešným stopám a identitám, se stal finskou literární senzací. Vyhrál Savonskou literární cenu a byl nominován na Cenu deníku Helsingin Sanomat a na ocenění Kniha roku knihkupecké sítě Suomalainen Kirjakauppa.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Historické romány
Vydáno: , Paseka
Originální název:

Tuhkaan piirretty maa, 2020


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Popel a sníh. Přihlašte se a napište ho.


Nové komentáře (11)

Hall3006
04.02.2025 4 z 5

Originální kniha z mého pohledu ne tak prozkoumaného období a území. Laponská válka a zajatecké tábory u polárního kruhu. Finské obyvatelstvo nejsou jen Finové, ale i různé národy žijících dávno u Severního ledového oceánu bez ohledu na hranice mezi Finskem, Švédskem či Ruskem. Zajatecké tábory rozeseté tam kde Němci a Finové uznali za vhodné. Hlídali je společně a pak ne už tak společně. Tato kniha je o morálce a o tom, co je správné dělat ve válce aby jeho účastníci přežili, ale také aby po válce mohli dál žít. Nebylo to chvílemi snadné čtení, ale určitě kniha stojí za přečtení.
Zařadil jsem jí do ČV v tématu překonávání překážek.

los
08.05.2024 4 z 5

podrobně už vše vystihla níže čtenářka "soukroma" = deníkové záznamy pracovníka zajateckého tábora, původní sámské obyvatelstvo ve střetu s finskou, norskou, švédskou a ruskou kulturou, zajatci nejrůznějších asijských etnik a evropských národností, zvěrstva páchaná v lágrech, katastrofální hospodářská situace regionu po stažení německých vojsk, ale i specifické životní podmínky nedaleko polárního kruhu (kurevská zima, neobvyklé střídání tmy a světla, mračna komárů), to vše se snaží fotografka Inkeri pochopit - a smířit se se vším, co odhalí

i když se kniha jmenuje Popel a sníh, a nabízí se tedy spoustu opozitních významů jako černá a bílá (nejen fotografie), tma a světlo, smrt a život, ..., Inkeri nakonec vidí, že nic není černobílé a nelze soudit sebe ani minulost jen v rozměru buď dobro, anebo zlo


soukroma
06.04.2024 5 z 5

Velmi zajímavé: mladá autorka nesdílí touhu většiny severských autorů sepsat bichli - dokonce ani o této zapeklité a málo známé válečné historii Finska a Laponska. Její styl je víc než stručný a nutí čtenáře číst velmi pečlivě, dost si průběžně pamatovat a skládat si kousek po kousku, co, kdo a kdy (a na pozadí dumat, jak to všechno skončí, kam to povede...).
Nečetla jsem zatím žádnou vysloveně válečnou knihu o Finsku, ale shodou okolností hned v několika knihách byly zmínky o Finsku 30.-40. let, kdy se jedna válka přelévala v další, kdy se malá země nekonečně dlouho nuceně a účinně (dokud to šlo) bránila agresorům, takže vlastně to vypadá, že Finsko se prostě vojensky bránilo nejméně celou první půli minulého století. O jejich historii tedy obecně víme jen málo, ale kousek po kousku se snad zorientovat lze.
Tady jsme v roce 1944 v nacistických zajateckých táborech na laponském severu země, kde zajatci byli nejrůznějších národností, s nejrůznější budoucností (od poprav, přes přesuny jinam, až po pracovní nasazení - mj. stavění opevnění proti Finům! - či účast na lidských experimentech). Rasa hrála hlavní roli (čistota, hanobení) - Sámové byli zevrubně zkoumáni a kategorizováni jako podrasa. Krom "běžných" válečných hrůz jde právě o poměřování a ponižování na základě původu, což se v trochu jiné podobě nese přes všechny země Laponska až dodnes.
Brzy po válce se do stejných míst vypravila zcestovalá fotografka pátrající po osudech svého nezvěstného manžela. Trvá to dlouho (1947-1950) a jen pomalu se jí podaří sesbírat dostatek klíčových informací a vydolovat svědectví několika přeživších a celý jeho příběh odhalit.
Kombinovaná forma dvou paralelních dějových linek nakonec zapadne nepředvídatelně do sebe. Hodnotím na maximum.

všechny komentáře

Související novinky (1)

Milovat a psát, Mezi psychopaty a další knižní novinky (16. týden)

17.04.2022


Citáty z knihy (2)

Uč se poznávat, co si přeješ. Potom se nauč o to usilovat.


Před bouří bolí v uších ticho.


Ocenění knihy (1)

2021 - Savonia-kirjallisuuspalkinto / Savonská literární cena


Kniha Popel a sníh v seznamech

v Právě čtených2x
v Přečtených76x
ve Čtenářské výzvě15x
v Doporučených2x
v Mé knihovně15x
v Chystám se číst106x
v Chci si koupit26x
v dalších seznamech2x