Poslední cesta: Doktor Korczak a jeho děti přehled
Irène Cohen-Janca
29. listopadu 1940 kráčelo ulicemi Varšavy 192 dětí. Se sevřeným srdcem, ale vztyčenou hlavou opouštěly v čele s doktorem Korczakem svůj krásný sirotčinec na Krochmalné ulici a odcházely do varšavského ghetta. Jejich nový dům je daleko menší a ghetto vypadá jako vězení, kam zavírají každý den více a více Židů. Naštěstí nad nimi bdí doktor Korczak. Doprovodí je i na jejich poslední cestě… Pravdivý příběh muže, jehož myšlenky zásadně ovlivnily mezinárodní Úmluvu o právech dítěte. JANUSZ KORCZAK, ústřední postava této knihy (vlastním jménem Henryk Goldszmit * 22. 7. 1878, Varšava, † 7. 8. 1942, vyhlazovací tábor Treblinka), byl polský židovský autor literatury pro děti, pediatr, pedagog a publicista, známý také pod přezdívkami Pan Doktor nebo Starý Doktor. V roce 1912 se stal Janusz Korczak ředitelem varšavského židovského Domu Sirotků. Inspirován švýcarským pedagogem Johannem Pestalozzim a německým pedagogem Friedrichem Fröbelem vedl se spolupracovnicí Stefanií Wilczyńskou dětský domov v souladu s myšlenkou, že „dítě se člověkem nestává, uo j&iacu te;m je“. V domově se dbalo na dětská práva, jejichž respektování dovolilo budovat zde autonomní společnost, ve které děti pečují o děti, vycházejí noviny, funguje dětský parlament i soud. Když německé úřady počátkem srpna 1942 nařídily transport dětí do vyhlazovacího tábora Treblinka, Korczak se rozhodl, že půjde s nimi, přestože nemusel. V Treblince byli všichni zavražděni v plynových komorách.... celý text
Biografie a memoáry Historie Příběhy
Vydáno: 2017 , PetrkovOriginální název:
Le dernier voyage
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Poslední cesta: Doktor Korczak a jeho děti. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (9)
Příběh Janusze Korczaka jsem poznala před lety v jeruzalémském památníku holokaustu Jad Vašem. Strašně jsem to tehdy vořvala. A teď znovu (Bohu díky, že člověk nezískává imunitu), akorát jsem se tedy vynasnažila neplakat na stránky, jelikož jsou vypůjčené z knihovny.
Moc pěkně vypravená knížka, srozumitelně zobrazuje nejen hrůznost holokaustu, ale i Korczakovu pedagogiku založenou na úctě k dítěti.
Další z takových, které mi kdysi daly silnější knihomolský zážitek.
Název knihy je více než jasný. Podtitul
však může většinu holocaustu neznalých zmást. Kniha otevírá stránky s temným příběhem...
Je konec ledna a rok 1940. Po ulici jde průvod děti s jejich panem učitelem. Kdo to byl, kam odcházejí a proč šel s nimi?
Biografie/ příběh o válce psaný dětskou formou jednoho neobvyklého učitele a jeho žáků. Opět mi nezbývá než doporučit.
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Poslední cesta: Doktor Korczak a jeho děti v seznamech
v Přečtených | 47x |
ve Čtenářské výzvě | 13x |
v Doporučených | 5x |
v Knihotéce | 9x |
v Chystám se číst | 21x |
v Chci si koupit | 6x |
v dalších seznamech | 3x |
Štítky knihy
Židé Polsko pro děti vývoj a výchova dětí židovská ghetta Varšava osudy dětí holokaust, holocaust podle skutečných událostí lidskost, lidství
Doporučuji všem, kdo se s osobou Janusze Korczaka nějakým způsobem setkali. Kniha dokresluje jeho příběh z pohledu dítěte žijícího v sirotčinci a ukazuje i přístup k dětem založený na úctě k nim. Za vyzdvihnutí určitě stojí i její zpracování - ilustrace jsou opravdu krásné a jsem ráda, že jsem si knihu pořídila.
"Přišli jsme o všechno a hluboko v našich srdcích jsme věděli, že nikdy nevyrosteme... Byli jsme zavražděni a nemáme hrob..."