Prehistorický atlas - Vývoj planety Země přehled

Prehistorický atlas - Vývoj planety Země
https://www.databazeknih.cz/img/books/97_/97222/prehistoricky-atlas-vyvoj-planety-zeme-97222.jpg 5 14 14

Když asi před čtyřmi a půl miliardou vznikla naše planeta, lišila se po stránce geologické, zeměpisné, biologické a klimatické natolik, že by ji nikdo nepoznal. Tato publikace přináší nejnovější obraz Země založený na moderních vědeckých výsledcích. Vývoj je zde představen chronologickými pohledy, s rozložením kontinentů, ilustracemi prostředí a života pro tu dobu typických. Měnící se tvář planety dokládají paleografické mapy. Kniha upozorňuje na krizové události, které ovlivnily vývoj planety, představuje rekonstrukce vymřelých organismů a obsahuje unikátní fotografie. Čeká vás s ní nevšední dobrodružství poznání i výlet do hlubin historie.... celý text

Literatura naučná Příroda, zvířata
Vydáno: , Knižní klub , Balios
Originální název:

Atlas of the prehistoric world


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Prehistorický atlas - Vývoj planety Země. Přihlašte se a napište ho.


Nové komentáře (2)

milan3144
13.06.2020 5 z 5

Tak tohle bylo opravdu velmi dobré a srozumitelné.
V kniha je sestavena ze tří hlavních kapitol. V první "Zeměkoule v proměnách" se na mapách s komentářem dozvíme, jak se za posledních 620 miliónů let pohybovaly na naší Zemi kontinenty. V podstatě se dá říct, že tu čtenář vidí, jakoby to nebyly pro nás neměnné a na místě setrvávající celky, na které si mi lidé vytyčujeme jakési značky a říkáme jim hranice, ale že tyto kontinenty se přesouvaly a srážely a přetáčely, jako bychom sledovaly autíčka na autodromu.
Na mapách je vždy vyznačena poloha tehdejších kontinentů a dále je načrtnuta zároveň poloha současných.
Ve druhé kapitole "Zaniklé světy" začíná naše pouť časem v Prekambriu a končí v současnosti. V textu doplněného mnoho ilustracemi a fotografiemi se staneme svědky vzniku a postupného vývoje a i mnoha zániků života. Dozvíme se kdy vznikli první mnohobuněční, členovci, strunatci atd., kdy se život dostal ze souše na pevninu a to jak v živočišné, tak v rostlinné podobě. Že mocná ložiska uhlí vznikala 20 miliónů let a pak ještě mnoho a mnoho ležela nepovšimnuta, až se nám je za necelé dvě století podařilo takřka všechna spálit, a že velkých vymírání bylo v historii naší planety několik.
Ve třetí kapitole "Fakta o Zemi" se dozvíme, jak to že to všechno víme, nebo spíš na základě čeho se domníváme, že to tak bylo (myšleno jakožto lidstvo a ne že bych se pasoval do kolektivu těch, kteří k tomu přispěli).
Zkrátka kniha, která může posloužit i jako encyklopedický zdroj informací o tom, kdy a co na Zemi žilo.
Při čtení mi vytanulo na mysl, jak neuvěřitelný shod náhod ( a při tom skutečných) se musel stát, abych tu nyní mohl psán komentář k této knize. Že stačilo, aby v oněch vymíráních vymřel nejen jeden jiný druh, třeba obratlovce, stojící později za vznikem primátů atd., až k člověku, ale doslova jeden konkrétní jedinec. A to samozřejmě platí vždy, od tohoto živočicha, na obě strany v čase. Až jsem nabyl dojmu, že všichni tito živočichové se vlastně cíleně proevoluovali až ke mě. No... možná, kdyby to věděli, tak by na svém životě tak nelpěli...
Ale zase vážně. Dovolím si malý citát z knihy:
"Fosilní pozůstatky z minulosti nás informují i o tom, že historie života na Zemi byla často ovlivněna dramatickými náhodami. Celé skupiny organismů vznikaly a zanikaly z řady přirozených důvodů. Paleontologický záznam je za posledních 500 miliónů let poznamenán 54 hromadnými vymíráními, která způsobila zánik více než 10 procent fosilních rodů. Podnebí se neustále měnilo, přicházely a zase ustupovaly ledové doby a celá příroda včetně člověka se těmto změnám musela neustále přizpůsobovat. Znalost přírodních pochodů, které přerušovaly život v minulosti, nám umožňuje přesněji zhodnotit vliv člověka na přírodu; z toho vyplývá, že si zahráváme s rizikem klimatických změn natolik, že bychom mohli následovat dinosaury."

No a mě při tom napadlo, a to bez nějakého burcujícího podtextu, jestli naše inteligence a s ní související schopnosti, nám dávají možnost s tím něco udělat, nebo si to jen uvědomit.
Velkých a poučných pět hvězd.

Jarrimund
16.04.2013 5 z 5

Všem zájemcům o historickou geologii a paleontologii vřele doporučuji. Kvalitní popularizace.


Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Prehistorický atlas - Vývoj planety Země v seznamech

v Přečtených13x
v Doporučených3x
v Knihotéce13x
v Chystám se číst4x
v Chci si koupit4x