Radost ze života přehled
Yongey Mingyur Rinpoche
Tato osvěžující kniha je dalším znamením toho, že nová generace buddhistů je tvořivá a působí napříč kulturami i napříč obory. Její autor Yongey Mingyur Rinpočhe se narodil v roce 1975 v Nepálu. Patří do generace tibetských lamů vychovávaných už mimo Tibet. Je nadaným adeptem meditace. Jeho mozková aktivita při meditaci byla zaznamenána přístroji a vysloužila mu záviděníhodné přízvisko "nejšťastnější člověk na světě". Po tisíciletí využívají buddhisté nesčetné výhody meditace. Jak ale meditace funguje? A proč? Principy této starobylé duchovní praxe dlouhou dobu unikaly zainteresovaným odborníkům, mezi nimž bychom našli některé z nejlepších hlav současné vědy. Až donedávna. Yongey Mingyur kombinuje vědecký a spirituální přístup k věci, vysvětluje meditaci jako tělesný a zároveň duchovní proces. Ví z vlastní zkušenosti, nakolik meditace může proměnit mozek. Jako dítě trpěl záchvaty panického strachu, jež se mu podařilo překonat pomocí intenzivní meditace. Díky ní poznal prakticky, nakolik dokážeme ovlivnit "štěbetání neuronů" (to je rinpočheho nápaditý popis komunikace mozkových buněk), které nás udržuje v setrvačném chováni vedoucím k pocitu neštěstí. Rinpočhe ve spolupráci s neurology z Waismanovy laboratoře pro snímání a zkoumání mozku nabízí srozumitelné vhledy do moderního výzkumu, jež prokazují, že systematický trénink meditace může zesílit mozkovou aktivitu v oblastech, spojených s pocity štěstí a soucítění. Mingyur Rinpočhe pracoval také s fyziky z různých míst U.S.A., aby společně vytvořili moderní, vědecky podloženou interpretaci buddhistického chápání podstaty reality. Mistr meditace Yongey Mingyur nabízí v knize také širokou škálu meditačních technik, doprovázenou radou praktikovat bez námahy, aby člověk nepropadal nudě nebo averzi. Méně je tu více. Praktikujte kratší časové úseky, ale častěji, nabádá rinpočhe. Jeho přístup jistě přivítají především ti, jež meditace frustruje nebo žijí v přesvědčení, že "to nedělají správně". S nakažlivou radostí ze života a neukojitelnou zvědavostí spřádá tak Yongey Mingyur dohromady principy tibetského buddhismu, neurologických věd a kvantové fyziky způsobem, který navždy proměňuje způsob, jakým chápeme lidskou zkušenost. S použitím základních meditačních praktik, které rinpočhe nabízí, můžeme objevit cesty k řešení našich každodenních problémů, přeměňovat překážky v příležitosti k rozpoznání neomezeného potenciálu naší vlastní mysli. Tato kniha je závanem čerstvého vzduchu z meditační místnosti. Je napsána s laskavostí, energií a zápalem.... celý text
Duchovní literatura Literatura naučná
Vydáno: 2017 , DharmaGaiaOriginální název:
The Joy of Living, Unlocking the Secret and Science of Happiness, 2007
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Radost ze života. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (7)
Prostě doporučuju. Pro toho, koho zajímají maditace, ale nemá v úmyslu se dívat na mozek jen jako na přítěž :) a nezatracuje západní vědění a přístup k fungování mozku, to bude zajímavé propojení. A smysluplně podané.
Nakonec mě to vlastně trochu zklamalo. Při čtení jsem nezažil žádný wow moment. Očekával jsem, že tam bude víc vědy. Základní informace jsou staré desítky let. Kniha tak neobsahuje nic převratného.
Před čtením mi totiž uniklo, že poprvé vyšla už roku 2007. Má chyba, když čekám od tak staré knihy nové informace. :D Je to celé zaměřené na praktikování meditace z pohledu tibetského buddhismu. Pokud někdo vyčítá diamantové cestě příliš laické podání, tak tohle je sekulární už úplně.
Kniha je zaměřená především prakticky. Pokud už teď jste přesvědčeni, že meditovat stejně nebudete, tak to nemá smysl číst. Asi jen třetina knihy jsou naučné informace o spojení vědy a buddhistického učení.
Celá kniha má dvě nosné myšlenky. Základní buddhistické meditace a vědecký výzkum meditačních mistrů. Ukázalo se, že díky neuroplasticitě mají dlouhodobě meditující pozměněné odpovídající části mozku.
Zdravotní přínos meditace byl prokázán před více než 40 lety. Dnes zbývá zjistit jakým způsobem tento mechanismus funguje. V době psaní knihy se většina zmíněných experimentů teprve chystala.
Mám výhrady ke dvěma věcem. Použité příklady se mi často zdály dost nevhodné. Zvláště v případě, kdy je autor musel vysvětlit. Nerozumím k čemu jsou příklady, když je bez autorova vysvětlení nepochopíte. :D
A pak, že skeptického člověka to stejně nepřesvědčí. Výzkumy se zatím týkaly spíš jednotlivců. Je to spíš výklad o meditaci, který se opírá o duchovní hodnoty buddhismu. Pro zaryté skeptiky nebudou argumenty dostačující.
Jinak doporučuju všem. Zvláště pokud chcete začít s meditací a nevíte jak na to. A nebo pokud se opakovaně snažíte začít meditovat a nedokážete si vytvořit návyk. Autor uvádí myšlenkové postupy a metody i pro tyto případy.
Opět jsou to upravené přednášky. Mám obavu, že to pro tento druh literatury to začíná být typické. :( Takže je to takové striktní a divné příklady to moc neoživují. Čtivé to zrovna není. Vyhrála logika a srozumitelnost.
Doporučuji hlavně z toho důvodu, že po přečtení se může stát, že opravdu začnete meditovat. Podle mě vhodné k opakovanému čtení. 90%
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Radost ze života v seznamech
v Právě čtených | 4x |
v Přečtených | 50x |
ve Čtenářské výzvě | 2x |
v Doporučených | 8x |
v Knihotéce | 27x |
v Chystám se číst | 74x |
v Chci si koupit | 28x |
v dalších seznamech | 1x |
Autorovy další knížky
2008 | Radost ze života |
2020 | Umíráme každý den: Pouť potulného mnicha bardy žití a umírání |
2019 | Radostná moudrost |
Doporučuju !