Říše letního měsíce: Vzestup a pád národa Komančů přehled
S. C. Gwynne
Komančové byli nejmocnějším indiánským kmenem v amerických dějinách. Proslavili se nedostižným jezdeckým i válečným uměním a legendární bojovností, dokázali zarazit rozpínání španělského impéria z Mexika i francouzských kolonistů z Louisiany. Anglosaští osadníci na obranu proti Komančům založili jednotky texaských hraničářů. V téže době byla také vynalezena převratná nová zbraň – šestiranný kolt –, která do bojů výrazně zasáhla. V druhé, komornější rovině knihy autor vypráví pozoruhodný příběh „bílé squaw“ Cynthie Ann Parkerové, kterou v devíti letech unesli indiáni, a jejího syna Quanaha Parkera, jenž se stal posledním a největším náčelníkem Komančů. Vzestup a pád národa Komančů se dotýká éry španělského kolonialismu v Novém světě, americké občanské války, masové likvidace bizoních stád a rozvoje železnice v USA. Nabízí však především napínavé vyprávění o souboji nespoutaných vládců Velkých plání s dobyvačnou bílou civilizací a usiluje o objektivní historický přístup k tomuto složitému a citlivému tématu.... celý text
Literatura světová Literatura naučná Historie
Vydáno: 2019 , ArgoOriginální název:
Empire of the Summer Moon: Quanah Parker and the Rise and Fall of the Comanches, ..., 2010
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Říše letního měsíce: Vzestup a pád národa Komančů. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (28)
Pokud vás dobývání amerického Západu a téma indiánských válek zajímá, nenechte si tuhle knížku ujít. Místy je to hodně krvavý příběh, skoro jako od McCarthyho, ale tak to prostě tenkrát bylo. A tady je příběh národa Komančů podaný co možná nejvíc objektivně, bez nějaké politické korektnosti. Prakticky všechno, co se dočtete, je založené na dobových dokumentech a na svědectvích očitých svědků jak komančských, tak bělošských.
O Komančích jsem se toho předtím nikde jinde tolik nedočetl, když už se mluví o Indiánech z prérií, většinou má každý na mysli spíš Siouxy a Čejeny (protože třeba Tanec s vlky nebo Malý velký muž a řada dalších filmů). Bohužel je to hlavně o jejich pádu, a jak se blížíte k závěru, je to místy smutné čtení. Člověk tak nějak chápe, že to tenkrát asi jinak dopadnout nemohlo, ale když poslední volně žijící Komančové zamířili do rezervace, svět definitivně přišel o něco, co se už, stejně jako stáda bizonů, nikdy nevrátí.
Příběh Quanaha Parkera a jeho matky Cynthie jsem stručně znal, ale tady jsem ho našel celý, a tenhle jediný a poslední nejvyšší náčelník Komančů je vážně zajímavá postava.
Vřele doporučuji.
Kniha je pokusem o objektivní vylíčení historie národa Komančů. Přesto v ní nacházím sporná místa. Některá líčení aktérů či svědků dávných událostí jsou prezentována jako fakt, přičemž ale vzbuzují oprávněné pochybnosti a vyvolávají otázku, zda se autor těchto svědectví nechtěl spíš více zviditelnit, aby se jeho/její paměti lépe prodávaly. Podobných sporných míst jsem našel v knize více. Například tvrzení, že pouze Komančové bojovali z koňského hřbetu.
Vadí mi i způsob, jakým autor prezentuje Ranalda Slidella Mackenzieho, který se spolupodílel na vyhlazování domorodého obyvatelstva. Přesto kniha přináší spoustu zajímavých informací ze života původních obyvatel.
Související novinky (1)
Knižní novinky (4. týden)
17.01.2019
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Říše letního měsíce: Vzestup a pád národa Komančů v seznamech
v Právě čtených | 5x |
v Přečtených | 88x |
ve Čtenářské výzvě | 10x |
v Doporučených | 18x |
v Knihotéce | 87x |
v Chystám se číst | 92x |
v Chci si koupit | 39x |
v dalších seznamech | 3x |
Dobrá kniha, na hodnocení ubírám jen kvůli následujícím detailům:
1) Zhruba polovina knihy se točí jen kolem rodiny Parkerů, která jistě nebyla bezvýznamná, ale zas tak důležitá nebyla, abych musel znát všechny bratrance a tetičky a kdo kdy umřel na jaký nešvar. Už už se mi pomalu chtělo jejich kapitoly přeskakovat, protože jsou značně zbytečné a o Komančích vám toho moc neřeknou.
2) Člověk by řekl, že vzhledem k tomu, jak moc stránek je proplýtvaných na Parkerech, dozví se něco také o kultuře Komančů samotných, o jejich mytologii a zvycích. Nedozví. Autor tomuto aspektu jejich života věnoval odhadem dohromady tak stránku, stránku a půl.
3) Překlad občas haproval hlavně ve stylistice. Nic hrozného, ale občas to bylo rušivé.