Roky přehled
Annie Ernaux
Běh velkých dějin a plynutí roků jednoho života… Bilance Annie Ernauxové se opírá o netradiční mix osobních vzpomínek, deníkových záznamů a historických faktů z let 1940–2006. Poskytuje cennou výpověď o francouzských, potažmo západních dějinách každodennosti v rozmezí více než šedesáti let. Spolu s ní předkládá rovněž neobyčejný životní příběh významné spisovatelky, jež přišla s novým druhem autobiografie: subjektivní, a přitom neosobní, individuální, a zároveň kolektivní. Autorčin výrazný hlas tak komentuje nejen střídání prezidentů, nové vynálezy nebo dobové trendy, ale vypráví i o lásce, rodinném životě, literárních plánech a nejniternějších obavách. Je to hlas poválečné generace, která zažila převratnou dobu plnou technologických zázraků, ale byla také nucena žít dlouhá desetiletí ve světě rozděleném železnou oponou. Je to tedy hlas, jenž neopomíjí ani dění v postkomunistických zemích. Hlas, který stojí za to vyslechnout…... celý text
Literatura světová Romány Biografie a memoáry
Vydáno: 2023 , OneHotBookOriginální název:
Les Années, 2008
Interpreti: Eliška Balzerová
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Roky. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (53)
Memoáry jsou mimo moji běžnou zónu zájmu. Ale Nobelova cena se taky nerozdává každej den…
A tak jsem to zkusila.
No a páni!
Zachycení globálních i osobních událostí. Geniálně zachycené pocity i obecné pravdy v proudu dní a nade vše vystupující pomíjivost chvil i života.
Navíc je to feministický a má to jistý ironický nadhled.
Eliška Balzerová potom byla nejlepší možná volba interpretky, která audioknihu vyšperkovala k dokonalosti.
Výjimečná kniha!
Velmi nezvyklá autobiografie. I když chvíli trvalo, než jsem pochopila způsob, jak Annie Ernaux píše o sobě, o své generaci (či spíše sociální bublině) a lidech kolem sebe, její pojetí mě nadchlo. Navíc i specifický ženský pohled a její ironický nadhled se mi "trefil do nálady".
Související novinky (2)
Vychází Čtenářský diář 2023, Sváděj mě a další knižní novinky (35. týden)
28.08.2022
Knižní novinky (17. týden)
25.04.2021
Citáty z knihy (5)
„Paměť, stejně jako sexuální touha, nemá konce. Propojuje mrtvé s živými, skutečné bytosti s představami, sny s minulostí.“
„V jistém okamžiku, jen se přesně nevědělo v jakém, nám něco uteklo - nebo jsme si to utéct nechali.“
„Války bylo zapotřebí, lidé už dávno nezažili nic převratného, začalo jim to scházet, záviděli těm, které něco podobného potkalo a které mohli sledovat jen v televizi. Toužili navázat na dávnou tragédii.“
Více citátů z knihy najdete u autora.
Kniha Roky v seznamech
v Právě čtených | 14x |
v Přečtených | 289x |
ve Čtenářské výzvě | 21x |
v Doporučených | 21x |
v Knihotéce | 100x |
v Chystám se číst | 278x |
v Chci si koupit | 62x |
v dalších seznamech | 6x |
Štítky knihy
paměti, memoáry Francie francouzská literatura vzpomínky rozhlasové zpracování podle skutečných událostí Francouzi spisovatelkyAutorovy další knížky
2022 | Roky |
1995 | Místo / Obyčejná žena |
2023 | Paměť dívky |
2023 | Mladík / Událost |
Kniha vzpomínek holčičky, dívky, ženy. Kniha o proměně Francie, světa, společnosti, vnímání sexuality, rodiny. Postupná proměna společnosti ve stále více a více kapitalistickou, konzumní, plnou technických vymožeností a věcí, které dřív nebyly potřeba. Proměny politiky, proměny občanství, změny ve vnímání národa. A samozřejmě proměny důvodů, které Francouze a Francouzky zvednou ze židle a donutí je jít protestovat.
Neskutečně upřímná a citlivě napsaná kniha. Ta upřímnost, se kterou se autorka pouští do svého intimního a sexuálního života, se kterou dokáže reflektovat problémy svého národa a těch ostatních, ta mě velmi bavila a nepřestávala mě udivovat. Jedna z nejsilnějších knih, které jsem četl. Některé pasáže ve mně rezonovaly ještě dlouho po dočtení. Je to opravdu výpověď jedné generace a krásný zdroj informacích o tom, jak moc se svět za život jednoho člověka změní.
…
"Veškeré vybavení domů pocházelo z doby ještě před válkou. Zčernalé kastroly s ulámanými uchy, oprýskaná smaltovaná umyvadla, děravé konve s kousky plechu přišroubovanými přes otvor. Kabáty měly záplaty, košile obrácené límečky, z nedělního oblečení se stalo každodenní. Pořád rostou, zoufaly si matky, když zase musely prodlužovat šaty pruhem látky, kupovat o číslo větší boty, které už za rok budou zase malé. Vše se muselo bezezbytku využít a spotřebovat, penál, vodovky Lefranc i balíček máslových sušenek Lu. Nic se nevyhazovalo. Obsahem nočníků se hnojila zahrada, koňské koblihy, sebrané na ulici, se přidávaly do květináčů, do starých novin se balila zelenina, vysoušely se jimi mokré boty nebo posloužily jako toaletní papír."
"Pole tužeb a zákazů se rozrůstalo. Pootevírala se možnost vstoupit do světa bez hříchu. Dospělí nás podezírali, že nám moderní spisovatelé podvracejí morálku a že už si ničeho nevážíme."
"Všichni se nejčastěji nevyhnutně vyskytovali v ohromném, krytém, třípodlažním obchodním centru s prosklenou střechou, vodotrysky a lavičkami. Uvnitř byl vlahý vzduch a navzdory proudícím davům žádný hluk, tlumené osvětlení na obchodech kontrastovalo s neúprosnou září výloh a interiérů obchodů, které byly seřazené jeden za druhým, dalo se do nich vcházet, aniž člověk musel otevírat dveře a zdravit. Oblečení a jídlo nikdy nevypadaly krásněji: vše bylo volně k mání bez nutnosti podstupovat do té doby obvyklé rituály. Názvy obchodů - Prima hadříky, Svět dortíků, Džínová pohádka - vyzývaly k bezstarostnému přehrabování se jako děti. Zákazník zapomínal na to, kolik mu je.
Tady nakupovalo jiné já než to, které chodilo do Prisu nebo Nouvelles Galeries. S obchody jako Darty a Pier Import v nás skokově vzrostla touha nakupovat, jako by z nás koupě elektrického topinkovače a japonské lampy měla udělat jiné bytosti, stejně jako jsme v patnácti doufali, že nás změní znalost výrazů, které zrovna letí, a rokenrolu."
"Toho léta roku 1980 jí doba mládí připadá jako prostor bez hranic, plný světla, ona obývá všechny jeho body a přehlíží ho současným pohledem, aniž rozeznává něco přesného. Ohromuje ji, že ten svět už je za ní. V tom roce poprvé pochopila příšerný smysl věty: máme jen jeden život."
"Docházelo k něčemu, co se vymykalo veškeré představivosti - věřilo se, že komunismus je nesmrtelný -, realita přesahovala naše emoce. Trpěli jsme pocitem, že zůstáváme stranou významných událostí, a lidem z Východu jsme záviděli, že mohou prožívat podobné okamžiky. Když jsme pak viděli, v jakém bídném oblečení se s ledvinkami u pasu vrhají na obchody v Západním Berlíně, muselo nám jich přijít líto. Dojímali nás nezkušeností s konzumním způsobem života. Nakonec nás však podívaná na kolektivní lačnost po materiálních statcích začala rozčilovat. Ukázalo se, že nedosahují úrovně ryzí, abstraktní svobody, kterou jsme pro ně stvořili. Soucit, jejž jsme si zvykli pociťovat k národům žijícím "pod komunistickým jhem", se měnil v káravý dohled nad tím, jak nakládají se svou svobodou. Víc se nám líbili ve frontách na salám a knihy, když ještě nic neměli, tenkrát jsme si díky nim mohli lépe vychutnávat štěstí a pocit nadřazenosti z toho, že patříme do "svobodného světa"