Caesarův trůn přehled
Steven Saylor
Roma Sub Rosa série
< 16. díl
Nejslavnější vražda v historii. „I ty, Brute?“ Píše se rok 44 př. n. l. a březnové idy se blíží. Gaius Julius Caesar, jeden z nejmocnějších mužů historie, jehož římský senát jmenoval doživotním diktátorem, omilostnil těch pár nepřátel, kteří ještě zbyli, a bohatě odměnil přátele. Nyní se chystá opustit se svými legiemi Řím, aby vedl dobyvačnou válku proti Parthské říši. Před odjezdem však ještě musí pár věcí vykonat. Gordianus Hledač byl po desítkách let, kdy vyšetřoval zločiny a vraždy v řadách mocných, povýšen do jezdeckého stavu a pevně a definitivně se rozhodl odebrat se na odpočinek. Staré přísloví však říká: Chceš-li rozesmát Boha, řekni mu své plány. Právě 10. března ráno ho nečekaně pozve na schůzku senátor Cicero a posléze samotný Caesar. Oba žádají totéž: aby pozorně sledoval, co se děje, pátral a vyptával se, dokud nezjistí, jestli někdo neosnuje nějaké spiknutí usilující o Caesarův život. A Caesar chce probrat ještě další velice důležitou záležitost. Gordianův adoptovaný syn Meto již dlouho patří mezi Caesarovy nejbližší přátele. Právě kvůli Metovi plánuje Caesar udělit Gordianovi poctu, která změní nejen jeho život, ale osud celé rodiny. Má k tomu dojít 15. března na příští schůzi senátu. A jak s celou touto záležitostí souvisí překvapivě dramatický příběh protežovaného básníka Cinny, Caesarova chráněnce, a jeho proslulé epické básně? A v neposlední řadě platí, stejně před tisíci lety jako i dnes: za vším hledej ženu! Úkladnou, svůdnou, proradnou, krutou, zraněnou i nesmiřitelnou. A takové jsou manželky, dcery a milenky všech zúčastněných hrdinů. Gordianus musí oprášit své staré dovednosti a pokusit se úklady proti Juliu Caesarovi odhalit. A existují-li, on je odhalí. Spiklenců je nemálo a jejich plány nezůstávají jen v hlavách zúčastněných. Březnové idy se rychle blíží a vypadá to, podle všech temných znamení a krvavých snů, že k minimálně jedné vraždě nevyhnutelně dojde.... celý text
Literatura světová Historické romány
Vydáno: 2018 , JotaOriginální název:
The Throne of Caesar, 2018
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Caesarův trůn. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (7)
Březnové idy - 15. březen - je vskutku památným datem. Nejen pro neblahé události (pro naši první republiku) v minulém století, ale i pro událost, která se stala v římském senátu na sklonku posledního století před Kristem.
Casear byl na vrcholu - nejen jako vojevůdce, který porazil všechny své nepřátele ať už v cizích válkách nebo v těch občanských, ale i jako státník, který věděl co chce a především co potřebuje stále se rozrůstající římská říše. V Saylorově knize jsou popisovány události, které bezprostředně předcházely zasedání senátu o březnových idách roku 44 př. n. l. Bylo to pro mě velmi zvláštní čtení, cítil jsem ten neklid a to napětí, které postupně narůstalo, jak se osudové datum blížilio. Nechtěl jsem, aby k tomu došlo, ale věděl jsem, že je to nevyhnutelné. A Saylor to dovedl perfektně popsat, vtáhl mě do děje. I ono čtení Cinnových básní k tomu patřilo, navodilo to zajímavou atmosféru, která jakoby oddalovala přicházející katastrofu. Vyvrcholení událostí bylo velmi sugestivní, emočně náročné. Rovněž následující dny po tragickém zasedání senátu bylo zajímavě popsaných - a musím pochválit, že i velmi věrně podle dochovaných faktů.
Celkově je tahle kniha asi nejlepší, co jsem od Saylora četl. Jako by si tu lahůdku nechal autor až naposled. A možná to je i tím, že jsem už tolik desetiletí Caesarem fascinován. Skvělé. 95%
Vzhledem k hezky načrtnutému obrazu Říma v době Caesarovy vraždy jsem chvíli uvažoval o třech hvězdách, ale vzhledem k tomu, že pouze tohle román nedělá, že se jedná o knihu slepenou ze dvou nesourodých částí, tak jsem hodnocení snížil. Tahle kniha je jako kino, kde na plátně běží příběh posledních dnů Julia Caesara a v hledišti se špitá cosi o Cinnovi až nakonec se nás autor snaží přesvědčit, že to, co se odehrálo v hledišti bylo důležitější, než co jsme viděli na plátně. Rozpačité je i pátrání antického detektiva, které se spíš než rozplétáním záhady dá popsat jako náhodným "oxidováním" na různých místech. Doteď mi není jasný ani vztah názvu k obsahu knihy. Zkrátka Caesarův trůn je jednoduchou črtou podepřenou jakýmsi strohým detektivním námětem.
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Caesarův trůn v seznamech
v Přečtených | 14x |
ve Čtenářské výzvě | 1x |
v Knihotéce | 27x |
v Chystám se číst | 5x |
v Chci si koupit | 2x |
Autorovy další knížky
1999 | Římská msta |
2003 | Mlhavá věštba |
2018 | Caesarův trůn |
1998 | Římská krev |
2006 | Hříšné město |
Zpočátku to ani jako historická detektivka nevypadá, ale pokud čtenář dočte do konce , zjistí , že příběh má dobrou pointu. Takové příběhy mám rád i když si někdy mezi četbou říkám jestli má smysl knihu dočíst, protože někdy konec potvrzuje dojem z počátku knihy (prostě takové zblunknutí do vody a nic z toho).
Autor si trochu pohrál s charakteristikami historických postav, takže ukázal zajímavý pohled na historické události.