Rozhovor s anglickým spisovatelem H. G. Wellsem přehled
Josif Vissarionovič Stalin (p) , Herbert George Wells
Rozhovor o rozdílech hosp. života v USA a SSSR. Proti názoru Wellsovu, ze Roosevelt směruje k vytvoření plánovitého, t. j. socialistického hospodářství, zdůrazňuje Stalin, že není možno dojíti k socialismu přizachováníanarchievevýrobě. Wells soudí, že je především nutné získat pro socialism techn. inteligenci. Stalin připomíná vykořisťování proletariátu třídou kapitalistů, kapitalismus může být zničen jenom dělnickou třídou, kterápřevezme mocdosvýchrukou. K názoru Wellsovu, že snad není velkého rozdílu mezi malou revolucí a velkou reformou, a že reformy jsou malou revolucí, praví Stalin, že revoluce "znamená přechod moci z rukou jedné třídy do rukou druhé" aže knovémuspol.řádu není možno dojíti cestou reforem.... celý text
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Rozhovor s anglickým spisovatelem H. G. Wellsem. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (2)
Nevím, jak těch pár listů hodnotit, protože jsem očekávala rozhovor mezi zvědavým tazatelem a ukecaným dotazovaným. Tady ale otázky pokládají obě strany - jak J. V. Stalin, tak anglický spisovatel H. G. Wells. Některé z nich se dají považovat za řečnické, neboť si na ně rovnou sami odpovídají. Jiné však ne. Používají je jako nátlak proti druhému, což z jejich rozhovoru dělá spíš hádku dvou kohoutů, kteří se snaží uhájit své smetiště.…
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Rozhovor s anglickým spisovatelem H. G. Wellsem v seznamech
v Přečtených | 6x |
v Knihotéce | 2x |
v Chystám se číst | 1x |
Krátký spisek, délkou odpovídající spíše novinovému článku. Díky tomu se nedá čekat nějaké závažnější sdělení. Přesto ale je v textu pár zajímavých pasáží, které vás donutí k zamyšlení. Například je zajímavé vnímání tehdejší doby jako "krize kapitalismu". Dnes sice vnímáme hospodářskou krizi jako zlomové období pro ekonomiku, ale nevidíme ji jako systémový zlom. Oba diskutující ji tak ale zjevně viděli. Další zajímavostí je hlavně Wellsem adorovaný nástup technokracie. Z pohledu Průmyslu 4.0 se jeho názory jeví jako silně naivní.
Celkově se dá říct, že jde o rozhovor pragmatika s idealistou, který vám zabere půlhodinu četby a možná přivodí pár pro kapitalismus kacířských myšlenek. :-)