Rytíř naděje: Život Luise Carlose Prestese přehled

Rytíř naděje: Život Luise Carlose Prestese
https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/107349/bmid_rytir-nadeje-zivot-luise-carlose-pr-yH8-107349.jpg 4 2 2

Život hrdinského brazilského revolucionáře Luise Carlose Prestese, velitele slavné Kolony, která v letech 1924–1927 prošla 26 000 km napříč Brazílií a svedla desítky vítězných bitev. Prestes je skvělým vojevůdcem, inženýrem i politikem. Pochopil, že je třeba svrhnout zločinný polofeudální řád a provést důslednou hospodářskou a sociální přeměnu. Po nástupu brazilského fašismu byl zatčen a deset let vězněn a mučen. V r. 1945 byl propuštěn a postavil se jako generální tajemník Komunistické strany Brazílie do čela osvobozovacího boje svého lidu.... celý text

Literatura světová Romány Biografie a memoáry
Vydáno: , Družstevní práce

Vida de de Luis Carlos Prestes, O Cavaleiro da Esperança , 1942

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Rytíř naděje: Život Luise Carlose Prestese. Přihlašte se a napište ho.

Skip
18.12.2013 2 z 5

Tato kniha je literární biografií Luíse Carlose Prestese, brazilského revolucionáře, levičáka, později komunisty, který povstal v roce 1924 proti vládě a vedl tzv. Prestesovu kolonu, s níž svedl po celé Brazílii boje proti vládním jednotkám. V roce 1936 byl jakožto vůdce Národně osvobozenecké aliance za diktatury Getúlia Vargase (1930 – 1945) uvězněn a spolu s dalšími brutálně mučen, přičemž mnozí byli zavražděni. Jeho žena, německá Židovka, byla poslána ve vysokém stupni těhotenství v podpalubí nákladní lodi do Německa, kde ji nacisté zatkli a později poslali do koncentráku a popravili. Amadova kniha je velkou adorací a glorifikací Prestese. Napsané je to sice dobře, ale všechna ta slova o boji brazilského lidu za svobodu, vynášení Prestese, jeho hrdinství a charakteru až do nebes začnou být brzy dost otravná. Samozřejmě se tihle latinskoameričtí levicoví vůdci přikláněli k SSSR a Stalinovi, a ono se není co divit, když poznali diktátorský teror, o to horší pro ně bylo, když zjistili, že Stalin byl to samé a ještě horší. Rytíř naděje je tedy knihou jednostranně zaměřenou a patří spíš k tomu horšímu v Amadově bibliografii. Ovšem dost by mě zajímala nějaká seriózní Prestesova biografie, abych věděl, jaký opravdu byl, protože mi nepřišel jako vyložený komunistický fanatik, ale kdo ví.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Rytíř naděje: Život Luise Carlose Prestese v seznamech