Šarlátové písmeno přehled
Nathaniel Hawthorne
V Novom Anglicku 17. storočia sa medzi prvými kolonizátormi odohráva dráma plná citov. Na príbehu Hester Prynnovej autor majstrovsky zobrazuje dôsledky jediného hriechu z vášne pre troch ľudí – nešťastnú Hester, jej milenca a jej zákonného manžela. Prísne zákony puritánskeho spoločenstva odsúdia Hester a jej dieťa na osamelý život pod znamením hanby, čo tento ušľachtilý duch znáša iba s veľkou bolesťou. Nachádza však v sebe dostatok vnútornej sily a s pokorou prijíma svoj osud. Spoluvinník sa navonok teší veľkej úcte, obdivu a zbožňovania davmi, no vo vnútri jeho ducha zžierajú výčitky svedomia. Uväznený medzi zákonmi spoločnosti, vlastnými potláčanými túžbami a silnými pocitmi viny žije v pretvárke a skryté utrpenie sa v dôsledkoch prejaví i na jeho podlomenom zdraví. Toto všetko s krutou radosťou pozoruje manžel Hester, kedysi láskavý a učený muž, ktorému krivda ublížila. Svoj život venuje túžbe po pomste, ktorá jeho existenciu napĺňa zlom. Šarlátové písmeno je vrcholné dielo amerického spisovateľa Nathaniela Hawthorna, ktorý excelentne spracoval na svoju dobu citlivé témy ako hriech, právny dogmatizmus a morálka.... celý text
Literatura světová Romány
Vydáno: 2012 , SnowMouseOriginální název:
The Scarlet Letter, 1850
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Šarlátové písmeno. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (40)
![Marekh Marekh](https://www.databazeknih.cz/img/users/54_/54323/m_marekh-FX3.jpg?v=1671305932)
![4.5 z 5 4.5 z 5](img/content/ratings/45.png)
O knize ŠARLATOVÉ PÍSMENO jsem uvažoval už nějakou dobu a konečně jsem se rozhodl do této knihy začíst. Navíc se mi kniha hodila do Čtenářské výzvy 2025, tzn. Kniha, u níž jste viděli nejprve filmové zpracování.
Autor napsal knihu Šarlatové písmeno v roce 1850. Autorovi vydělala kniha od prvního vydání až do smrti celkem 1 500 dolarů, což je málo v porovnání třeba s knihou Kronika Pickwickova klubu od Charlese Dickense (800 000 dolarů).
Příběh Hester se odehrává v 17. století. Má krátké kapitoly. Knihu zařazujeme mezi romance.
Hlavní postavou je HESTER PRYNNEOVÁ, která se provinila tím, že neprozradila, kdo je otcem nemanželského dítěte, a proto musí, na sobě nosit šarlatové písmeno s označením S (v některých překladech s označením A). Život od této chvíle nemá vůbec jednoduchý, žije sama se svou dcerou PERLOU v chaloupce odloučena od všech lidí. Perla je živé a neposedné dítě. Hester si vydělává šitím a vyšíváním. Se svým osudem se smířila a žije, jak nejlépe dokáže.
Hester se provdala za muže v Anglii, ale později se odstěhovala do Bostonu v Massachusetts a čeká na příjezd svého muže. Na tomto místě dochází k různých střetům mezi indiány a bílými lidmi. Řeší se zde také čarodějnické procesy a v nemenším měřítku se přikládá důraz na různá znamení, která se objevují na obloze.
Zajímavou postavou je pastor ARTHUR DIMMESDALE, anebo doktor ROGER CHILLINWORTH. V románu vystupují další postavy jako například guvernér nebo paní HIBBINSOVÁ, kterou pokládají za čarodějnici.
Pro Hester muselo být hrozné a potupné, když byla na pranýři a projednával se její přestupek před všemi lidi z města, kvůli kterému byla vyloučena ze společnosti. Lidé se na ni dívali s pohrdáním a odsuzovali ji. Vím, že Hester udělala chybu, ale byl to příliš tvrdý trest a také jsem si při četbě říkal, že nebyla sama, kdo je za to všechno zodpovědný, a ten dotyčný člověk se nepřihlásil ke své zodpovědnosti. Přesto Hester na sebe vzala všechno břímě, které unesla a byla velmi statečná.
Líbily se mi popisy, jak si Hester hrála se svou dcerou Perlou, popisy myšlení pastora, popisy přírody – lesa a potůčku, který uchovává všechna tajemství. Líbily se mi také humorné scény, které zažil pastor při cestě z lese (kapitola Pastor v labyrintu). Zajímavé bylo také vylíčení noční scény pastora u pranýře.
V románu nalezneme kontrasty mezi světlem a tmou (různými druhy světla), šarlatem a šedí, přírodou (růžový keř, les) a civilizací (vězení, tržiště s pranýřem, hřbitov, kostel).
Autor mísí slovník renesančního okultismu (alchymie, homeopatie a nauk o signaturách a sympatii) s představami a jazykem viktoriánských pseudověd (duchařských seancí, frenologie a fyziognomie).
Román má hodně symbolů. Román má přesah formou mravního ponaučení či návodu k jednání – ať už se to týká spravedlnosti zákonů a společenského uspořádání, povahy společenské morálky, náboženské tolerance, ženské rovnoprávnosti, sexuální svobody.
Zpočátku jsem se do knihy nemohl začíst a to zejména kvůli prologu s názvem CELNICE, který mě moc nebavil a rozkládal se na 50 stranách. Vypravěč v něm popisuje, jak se dostal ke spisu Šarlatové písmeno a popisuje pracovníky z celnice, ve které pracoval. Prolog je směsí historických a autobiografických faktů a humorné nadsázky i mystifikace. Myslel jsem si, že četbu nedokončím, ale byla by to chyba, protože po skončení prologu následuje vlastní příběh Hester, který byl zajímavý a oslovil mě.
Závěr knihy jsem asi očekával takový, jak to dopadlo.
Knihu jsem četl z nakladatelství CooBoo a edice se jmenuje CooBoo Classics. Tato edice se vyznačuje novými překlady z klasiky a jejím cílem je nalákat mladší čtenáře na četbu klasiky. Toto vydání přeložil Jaroslav Hronek. Oceňuji, že nakladatelství vložilo čas a prostředky pro zpracování této knihy včetně překladu a příloh, které naleznete v závěru knihy. Občas jsem našel nějaké chyby v textu.
V závěru knihy se nacházejí kapitoly PÍSMENA NAD ZLATO, ve které se dočteme podrobné informace o knize Šarlatové písmeno. Tuto kapitolu napsala Alena Dvořáková. V úplném závěru nalezneme kapitolu O AUTOROVI. Kniha obsahuje pěkné černobílé informace.
Kniha má pěknou obálku i předsádku.
Viděl jsem film Šarlatové písmeno z roku 1995 a hlavní roli ztvárnila Demi Moore a Gary Oldman. Režisérem filmu je Roland Joffé. Film se odlišuje od knihy v různých aspektech, ale určitě také doporučuji ke zhlédnutí. Skvělé herecké výkony včetně hudby.
Citáty:
Buď pravdivý! Buď pravdivý! Buď pravdivý! Ukaž lidem nezakrytě když ne to nejhorší, tedy alespoň nějaký povahový rys, z něhož by se na to nejhorší dalo usuzovat!
Ujišťovala je také o svém pevném přesvědčení, že v nějaké lepší době, až k tomu lidé dozrají, bude v hodině určené nebesy zjevena nová pravda, která celý vztah mezi mužem a ženou postaví na jistější základ, aby spolu mohli šťastně žít.
![Ann.e Ann.e](https://www.databazeknih.cz/img/users/39_/391156/m_ann-e-zVI.jpg?v=1660500483)
![4 z 5 4 z 5](img/content/ratings/4.png)
Mně se to moc líbilo. Za mě je to velmi čtivé - příběh jsem v obecných obrysech znala, ale tady je to 300 stran poměrně psychologického rozboru postav (i když trochu černobílých). Je tu také zajímavá obraznost - samotné šarlatové písmeno nebo tzv. mirror imagery (o které zajímavou esej napsal Michael L. Lesser). Jde o jednoznačně kanonické dílo, protože zachycuje puritánské kořeny Spojených států.
Související novinky (2)
Děvčata z Firefly Lane, Chvění kouře a zlata a další knižní novinky (24. týden)
12.06.2022
Knižní novinky (22. týden)
26.05.2019
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Šarlátové písmeno v seznamech
v Právě čtených | 3x |
v Přečtených | 261x |
ve Čtenářské výzvě | 49x |
v Doporučených | 6x |
v Mé knihovně | 153x |
v Chystám se číst | 168x |
v Chci si koupit | 26x |
v dalších seznamech | 7x |
Štítky knihy
zfilmováno 17. století americká literatura Boston tajemství historické romány předsudky nemanželské děti matky samoživitelky, svobodné matky puritániAutorovy další knížky
1988 | ![]() |
1955 | ![]() |
1999 | ![]() |
1931 | ![]() |
2022 | ![]() |
Doma mám knihu z roku 1962 a taky z roku 2022, díky své oblibě ve starších knihách jsem přeci jen sáhla po tom starším vydání, a jsem překvapivě celkem nadšená!
Nebudu lhát, při čtení první kapitoly s názvem Celnice, jsem si říkala, jestli to vůbec zvládnu? Jestli mám správnou knihu? Nestala se nějaká chyba? A jen tímto 50 stránkovým úvodem jsem se prokousávala snad několik dnů! Nechtělo se mi, nebavilo, nudilo mě, nevnímala jsem.. ale pak!
Pak začíná příběh Hester Prynnové s novorozenětem, vlekoucí se k pranýři, aby tam tři hodiny stála a před zraky lidí snášela svou vinu za početí nemanželského dítěte.. a za nepřiznání otce.
Perlička roste, Hester nosí vyšité znamení S na prsou a otec se začíná sužovat vinou.
Tohle už se mi na rozdíl od první kapitoly četlo lehce, kapitoly byly krátké, někdy dbaly až moc na popis míst, pocitů.. ale i tak se mi to líbilo.