Šepot v tme a iné nezemské príbehy přehled

Šepot v tme a iné nezemské príbehy
https://www.databazeknih.cz/img/books/54_/541425/bmid_sepot-v-tme-a-ine-nezemske-pribehy.png 4 3 3

Velikán hororu a fantastiky Howard Phillips Lovecraft nechal za svoj krátky život nezmazateľnú stopu na poli nielen žánrovej literatúry. Či už písal o hrôzach chladného vesmíru alebo vyšinutých vedcoch, zoznámil nás s negramotnými kanibalmi alebo zvrátenými intelektuálmi, vzal nás cez nemožné dimenzie k trónu Azathotha alebo previedol uličkami Kingsportu do malebných Snozemí, jedno majú jeho príbehy spoločné — sú prízračne nezemské. Lovecraftov kultúrny odkaz prekonal všetky jeho nádeje a ním rozvinutý žáner kozmického hororu sa stal mimoriadne vplyvným. Aby sme uctili autorovu ranú i neskoršiu tvorbu, zaradili sme do tejto zbierky príbehy Obrázok v dome, Svedectvo Randolpha Cartera, Strašný starec, Spoza tohto sveta, Mesačný močiar, Hudba Ericha Zanna, Nepomenovateľné, Pickmanova predloha, Strieborný kľúč, Čudesný dom vysoko v hmle, Šepot v tme, Tieň nad Innsmouthom a Sny v čarodejníckom dome. Knihu uzatvára rozbor Lovecraftovej filozofie kozmicizmu, rozsiahla príloha historických materiálov a bohatý poznámkový aparát prekladateľa. Vydanie sprevádzajú pôvodné ilustrácie Marcela Hamzu.... celý text

Horory Sci-fi Fantasy
Vydáno: , Sol Noctis

The Whisperer in Darkness, 1931

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Šepot v tme a iné nezemské príbehy. Přihlašte se a napište ho.

Nové komentáře (2)

Thanateros
20.08.2024 5 z 5

Výber poviedok skvelý, vrcholy výberu z ranej tvorby sú Svedectvo Randolpha Cartera, Hudba Ericha Zanna, Pickmanova predloha, Strieborný kľúč a Čudesný dom vysoko v hmle (preklad úvodu poslednej spomínanej poviedky tak úžasný, že som sa rozplýval blahom; akoby ste čítali vrcholné momenty Švantnera; čítal som túto poviedku aj v inom českom preklade a ani zďaleka to nebolo tak dobré; preklad celkovo je skvelý, na slovenské pomery úžasný, so snahou o zachovanie Lovecraftových zvláštností a trochu archaického štýlu). Posledné dve tretiny knihy tvoria tri rozsiahlejšie vrcholné príbehy: Šepot v tme, Tieň nad Innsmouthom (paráda!) a Sny v čarodejníckom dome. Esej o Lovecraftovej filozofii asi zaujme len filozofov a vrcholných lovecraftofilov, ale som rád, že je to tam a že si s týmto slovenským vydaní dávajú páni (a dámy) fakt záležať a vždy tam dajú niečo (ba mnoho) navyše. Úžasné, 10/10, dúfam, že sa tomuto vydavateľovi podarí vydať (a prekladateľovi preložiť) kompletného Lovecrafta!

Ivan Kučera
31.07.2024 4 z 5

Po Volanie Cthulhu a iné hrôzostrašné príbehy (2023) prichádza druhý zväzok od Sol Noctis, ktoré si dalo za cieľ vynaložiť všetko svoje úsilie na postupné skompletizovanie diela kultového HPL. Opäť ho tak na slovenský trh uvádza nielen so záhoráckymi dialógmi (!), ale tiež v pevnej väzbe s prebalom a lacetkou, tonou bonusov (vrátane fotky, na ktorej je Lovecraft vyobrazený so svojou budúcou manželkou a pôsobí dojmom, že sa usmieva, čo je neuveriteľné) a samozrejme samotnými poviedkami. Nájdete ich tu spolu šťastných 13 a každú z nich do sveta uvádza úvodný text zaraďujúci ju do kontextu. Tentokrát nechýbajú kultové záležitosti Strašný starec, Šepot v tme a najmä Tieň nad Innsmouthom. Niektoré poviedky sú slabšie, iné silnejšie, toto je subjektívna vec. Za mňa každopádne nadpriemerná zbierka a držím vydavateľstvu chápadlá, aby sa mu podarilo naplniť ambiciózny plán.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Šepot v tme a iné nezemské príbehy v seznamech

v Právě čtených1x