Šest pilířů cenzury přehled
Oto Jurnečka
Autor Oto Jurnečka věří v pracné hledání pravdy prostřednictvím analýzy strohých dat, ale i pomocí selského rozumu, kterým někteří opovrhují. Jako bloger se začal čím dál častěji setkávat s rafinovanými způsoby omezování svobody slova. Začal o tom psát blog - a je z toho kniha. A přichází v pravý čas! Na jednom místě jsou představeny všechny běžné praktiky, které pomáhají marginalizovat nepodporované názory i jejich nositele. Bohužel většina lidí chápe popisované praktiky jako bohulibé, jako nutnou cestu k pravdě. Kniha je rozdělena do dvou částí: 1. První část představuje některé nejběžnější argumenty, jimiž je zavedení cenzury zdůvodňováno. Autor je rozporuje a poukazuje na jejich slabé stránky. 2. Druhá část obsahuje řadu konkrétních případů současné cenzury, a to jak ve světě, tak u nás. Na těchto případech se ukazuje, že iniciátoři cenzurních zásahů neměří všem stejným metrem a jejich skutečným cílem není hledání pravdy, ale umlčení politických oponentů.... celý text
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Šest pilířů cenzury. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (2)
Zajímavá kniha otvírající aktuální téma svobody slova. Žel výběr jednotlivých případů je značně selektivní, autor se hlavně zaměřuje na krajně pravicové a konzervativní aktivisty, zatímco pronásledování kritiků neoliberalismu, envinronmentalistů či anarchistů opomíjí. Škoda, kniha tak mohla být plastičtější.
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Šest pilířů cenzury v seznamech
v Přečtených | 5x |
v Knihotéce | 2x |
v Chystám se číst | 3x |
Jsem pevně přesvědčený, že boj proti dezinformacím je společensky škodlivější než dezinformace samotné, že boj proti nenávisti je v drtivé většině případů jen zástěrka pro potlačování cizích názorům a že základní motivací novodobých koniášů není společenské blaho, ale násilné prosazení jejich vidění světa. Z tohohle důvodu bych měl vítat každou iniciativu bojující proti cenzuře, vymlčování a cancel culture. Nejsem si ale jistý, jestli kniha tomuto úsilí nedělá medvědí službu, protože se špatně četla i mně - i když s ní vesměs ve všem souhlasím. Přišla mi zkratkovitá, povrchní a občas rozčilujícím způsobem prostoduchá. Všechny podstatné myšlenky tam jsou, ale v takové formě osloví možná žáky střední školy. Skutečně zajímavé byly jen případové studie na konci. Ty by měly být neustále připomínány, aby informace v nich obsažené kolovaly mezi lidmi.