Simon Wiesenthal přehled
Tom Segev
Život Simona Wiesenthala, odrážajúci búrlivé historické procesy 20. storočia, spracovaný izraelským historikom a novinárom Tomom Segevom. Najúplnejší dokument Wiesenthalovho života a jeho snahy o potrestanie vojnových zločincov. Prvé slovenské vydanie, preklad z hebrejského originálu. Knihu ilustruje bohatý obrazový materiál, register a poznámkový aparát.... celý text
Literatura světová Literatura faktu Biografie a memoáry
Vydáno: 2011 , ZMANOriginální název:
Shimon Wiesenthal. Habiografia, 2010
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Simon Wiesenthal. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (4)
DEZINFORMACE, URÁŽKY A DALŠÍ SEGEVOVY POHÁDKY
Kniha nemá zbla společného se seriózním historiografickým zpracováním. Po válce bylo na Západě asi 60 000 válečných zločinců souzeno za účast na hitlerovských zvěrstvech a třetina odsouzena. Na značném množství případů − zvláště těch nejtěžších − se podílel Simon Wiesenthal, jenž dokázal před soudy dostat více než 1100 zločinců. (!) Jeho největším úspěchem bylo vystopování architekta holocaustu Adolfa Eichmanna, kterého si Mossad následně „vyexpedoval“ z Argentiny před izraelský soud.
Tom Segev nicméně fakta popírá a naopak „dokazuje“, že W., že byl jen podvodníkem, který po celý život klamal veřejnost, že to byl jakýsi Don Quijote, skloubený s inspektorem Clousseauem. Urážky, lhaní, cynismus… Působí to až dojmem, že si snad práci někdo „objednal“. Nebo jde „jen“ o hloupost či závist?
Otázka: Kdo má dnes prospěch W. očernit a znemožnit, aby se na všechno zapomnělo? Nebo popřelo? Mějme, prosím, na paměti, že v anonymních bezpečnostních schránkách bank se dodnes nacházejí různé „drobnosti“, asi dávno přetaveny a přebroušeny. Máme motiv, příležitost a nějaký inteligentní − lež poněkud bezcharakterní − Segev se vždycky někde najde.
En passant: Dovoluji si doporučit „Operaci Eichmann“ Zvi Aharoniho − elitního agenta, jenž u toho tenkrát osobně byl. Ten totiž knihu věnoval S. W., protože pátrání po Eichmannovi nikdy nevzdal. (Spoluautorem je žurnalista Wilhelm Dietl.) Zásluhy legendárního vídeňského „lovce nacistů“ zde potvrzuje i generálmajor Meir Amit, v letech 1963−1968 ředitel Mossadu.
Na závěr mi dovolte citovat − z MF DNES 21. 9. 2005 − Arnošta Lustiga, někdejšího osvětimského vězně: „Asi to vyzní pateticky, ale Simon Wiesenthal je příkladem toho nejčistšího světce a nesmírně odvážného člověka. S nikým jemu ani vzdáleně podobným jsem se ještě nesetkal.“
Spolupodepisuji naprosto beze zbytku.
PhDr. Jiří Mrva, Kroměříž
==================================================
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Simon Wiesenthal v seznamech
v Přečtených | 16x |
ve Čtenářské výzvě | 1x |
v Knihotéce | 14x |
v Chystám se číst | 13x |
v Chci si koupit | 2x |
v dalších seznamech | 1x |
já se neztotožňuju s názorem uživatele Ezop, naopak, kniha byla podložená a co víc konvenuje i s postřehy jinde, dokonce v doslovech .
Pan Wiesenthal, byl bezesporu extrémně statečný člověk, jinak by nepřežil a měl také za války v lágrech nepředstavitelné štěstí. kniha to dobře popisuje. zakousl se do vyhledávání nacistických zločinců... uměl svou snahu taky dobře prodat, i když někdy své zásluhy přifoukl. Staral se ale snad ještě více o to, aby mimoevropský svět zejména, myšleno Izrael a USA hlavně, na ty zabité, umučené nezapomněl.
zajímavý je ještě jiný postřeh, který je v jednom doslovu jedné jeho knihy...nedokázal překročit svůj stín a vžít se do jiných, kterým bylo rovněž ublíženo a přicházejí o vlast...v tomto případě o Palestinců, to není tak zcela výtka, je to jen konstatování, že lidé nejsou svatí a nebyl ani tento statečný muž