Populární knihy
Nové komentáře u knih Tom Segev
Sedmý milion
„Kniha mě velmi příjemně překvapila. Velké množství informací o Izraeli, jeho vzniku, politice, holokaustu, vyrovnání se s Německem, konfliktech a vztazích s ostatními zeměmi (sleduje i interní konflikty mezi jednotlivými politickými stranami). Trošku jsem se obával, že to bude nekritické vynášení této země do nebe, ale tak to rozhodně není, je to psané bez příkras a autor hojně cituje jiná díla (seznam přiložené citované literatury včetně uvedeného čísla stránky zabírá cca 60 stránek, takže vše má perfektně doložené).
Primárně je kniha zaměřená na vnímání holokaustu Izraelem (jak byl vnímán během války, těsně po ní a v průběhu dalších desetiletí). I přes závažné téma je kniha vcelku čtivá. Pokud se tedy někdo chce dozvědět řadu informací o historii Izraele, tak chybu touto knihou rozhodně neudělá.“... celý text
— xulij01
Simon Wiesenthal
„já se neztotožňuju s názorem uživatele Ezop, naopak, kniha byla podložená a co víc konvenuje i s postřehy jinde, dokonce v doslovech .
Pan Wiesenthal, byl bezesporu extrémně statečný člověk, jinak by nepřežil a měl také za války v lágrech nepředstavitelné štěstí. kniha to dobře popisuje. zakousl se do vyhledávání nacistických zločinců... uměl svou snahu taky dobře prodat, i když někdy své zásluhy přifoukl. Staral se ale snad ještě více o to, aby mimoevropský svět zejména, myšleno Izrael a USA hlavně, na ty zabité, umučené nezapomněl.
zajímavý je ještě jiný postřeh, který je v jednom doslovu jedné jeho knihy...nedokázal překročit svůj stín a vžít se do jiných, kterým bylo rovněž ublíženo a přicházejí o vlast...v tomto případě o Palestinců, to není tak zcela výtka, je to jen konstatování, že lidé nejsou svatí a nebyl ani tento statečný muž“... celý text
— SputnikV
Sedmý milion
„Přesto, že kniha nahlíží na Izrael, jeho vznik a postoj k holokaustu očima politiků čte se dost dobře. Přistupovala jsem k ní v obavě, že to bude příliš těžké čtení ale obavy se nenaplnily. Kniha mi rozšířila obzory a hlavně otevřela oči, že sionismus je něco jiného než judaismus a Izraelec není to samé co Žid :-) Rozhodně zajímavá kniha a všem kteří se zajímají o dějiny Izraele a Židů vřele doporučuji.“... celý text
— Svatka63
Simon Wiesenthal - skutečnost a legenda
„DEZINFORMACE, URÁŽKY A DALŠÍ SEGEVOVY POHÁDKY
Kniha nemá zbla společného se seriózním historiografickým zpracováním. Po válce bylo na Západě asi 60 000 válečných zločinců souzeno za účast na hitlerovských zvěrstvech a třetina odsouzena. Na značném množství případů − zvláště těch nejtěžších − se podílel Simon Wiesenthal, jenž dokázal před soudy dostat více než 1100 zločinců. (!) Jeho největším úspěchem bylo vystopování architekta holocaustu Adolfa Eichmanna, kterého si Mossad následně „vyexpedoval“ z Argentiny před izraelský soud.
Tom Segev nicméně fakta popírá a naopak „dokazuje“, že W., že byl jen podvodníkem, který po celý život klamal veřejnost, že to byl jakýsi Don Quijote, skloubený s inspektorem Clousseauem. Urážky, lhaní, cynismus… Působí to až dojmem, že si snad práci někdo „objednal“. Nebo jde „jen“ o hloupost či závist?
Otázka: Kdo má dnes prospěch W. očernit a znemožnit, aby se na všechno zapomnělo? Nebo popřelo? Mějme, prosím, na paměti, že v anonymních bezpečnostních schránkách bank se dodnes nacházejí různé „drobnosti“, asi dávno přetaveny a přebroušeny. Máme motiv, příležitost a nějaký inteligentní − lež poněkud bezcharakterní − Segev se vždycky někde najde.
En passant: Dovoluji si doporučit „Operaci Eichmann“ Zvi Aharoniho − elitního agenta, jenž u toho tenkrát osobně byl. Ten totiž knihu věnoval S. W., protože pátrání po Eichmannovi nikdy nevzdal. (Spoluautorem je žurnalista Wilhelm Dietl.) Zásluhy legendárního vídeňského „lovce nacistů“ zde potvrzuje i generálmajor Meir Amit, v letech 1963−1968 ředitel Mossadu.
Na závěr mi dovolte citovat − z MF DNES 21. 9. 2005 − Arnošta Lustiga, někdejšího osvětimského vězně: „Asi to vyzní pateticky, ale Simon Wiesenthal je příkladem toho nejčistšího světce a nesmírně odvážného člověka. S nikým jemu ani vzdáleně podobným jsem se ještě nesetkal.“
Spolupodepisuji naprosto beze zbytku.
PhDr. Jiří Mrva, Kroměříž
==================================================“... celý text
— Ezop
Sedmý milion
„Velmi zajímavá kniha psaná, vzhledem k problematice, z poměrně neobvyklého pohledu. Izrael je dnes nepochybně jediným skutečně demokratickým státem na Blízkém východě a jeho míra demokracie předčí i mnohé evropské země. Než ale Izrael do tohoto stavu dospěl, musel spolknout hořkou pilulku holokaustu s jehož následky a odkazem se museli a dodnes musí potýkat nejen přeživší, ale i ti, kterých se bezprostředně netýkal.“... celý text
— Hebrey
Tom Segev knihy
2011 | Simon Wiesenthal |
2014 | Sedmý milion |
Štítky z knih
Izrael válečné zločiny holokaust, holocaust vyrovnání se s minulostí nacistické zločiny lovci nacistů
Segev je 0x v oblíbených.