Slečna pokladní přehled
Nina Hořínová
Peklo, pokladna a Twitter. Krátce před mými osmnáctými narozeninami se mí rodiče rozhodli, že bych si měla najít brigádu, abych poznala hodnotu peněz, naučila se zodpovědnosti a všechny tyhle dospělácké rodičovské řeči, které zní dětem vyloženě úchylně. Svůj životopis, který obsahoval pouze jméno, údaje o základní škole a právě studovaném oboru, jsem rozeslala do dvou obchodů. Z jednoho se mi ozvali, a tak začala má pultovní kariéra! Byla jsem odhodlaná dělat cokoli, jenom ne pokladní. Takže jsem se v listopadu 2016 poprvé postavila za kasu. Tahle práce mě ale začala docela dost bavit. Bylo to jako na Superhrách, kdy se musíte postarat o restauraci nebo hotel; kontrolovala jsem si fronty, doplňovala letáky, odnášela košíky zpátky ke vchodu, odbíhala vážit zeleninu… a i se zákazníky byla kolikrát sranda. Protože jsem doma už svým vyprávěním o zážitcích z obchodu všechny otravovala, začala jsem své příspěvky dávat na internet. Příběhy, které jsem nezveřejňovala, protože byly delší a komplikovanější, najdete v této knize. A s nimi i ty krátké.... celý text
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Slečna pokladní. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (25)
Fajn knížka ze života, nahlédnutí do specifické komunity supermarketů a pokladních, jejíž profese je v zažité představě mnoha lidí jednou z těch nejhorších a musí jí dělat jen lidé co nevystudovali ani základní školu, nebo životní zkrachovalci na mnoho různých způsobů. Protože upřímně, kdo si tohle při nákupu kdy nepomyslel. Vždyt i naše rodiče nás od útlého věku straší tím, že se musíme dobře učit nebo z nás budou leda tak popeláři, odklízeči odpadků nebo nedejbože prodavačky, které na rozdíl od těch prvních povolání nejsou ani na čerstvém vzduchu a jsou v neustálém kontaktu s lidmi.
Ovšem jak vidno...přeci jen může někdo tuto práci dělat dobrovolně a ještě rád, samozřejmě k tomu musíte mít jisté duševní indispozice, jelikož mnozí z nás by se zbláznili asi tak za den. Takže ano, po přečtení knihy mám trošku dojem, že jsem nakoukla za pult, ale né zas tak moc. A ano asi jde tuto práci dělat i celkem rád, ale asi jen v případě, že se bavíme o mladé studentce, která stejně ví, že za pár let bude úplně jinde a bere to jen jako něčím přínosnou životní epizodu.
Čtení podobného typu knížek mě baví, četla jsem knihy z lékařského, psychologického, turistického prostředí...a je fajn vědět, že žádná práce není dokonalá a dozvědět se jak to funguje jidne. Tahle kniha byla méně komplexní než ty ostatní, možná, že měla zůstat na sítích a nebylo úplně potřeba jí vydávat, jelikož většinu stráněk stejně zabraly citáty nebo krátké texty ze sítí. Ale ocenuju snahu, fajn smysl pro humor...nedozvěděla jsem se pořád z tohoto prostředí nic tak zajímavého, ale jako krátká jednohubka a chvilka zamyšlení, že pokladní nejsou ještě pořád stroje, byla určitě k dobru celé věci...
Pracuji v drogerii TETA, takže se mi knížka dost líbila. :D
U historky Slovenka a Masařka jsem byla... v šoku asi ne, ale hlavně druhá zmiňovaná historka mě rozesmutněla.
Související novinky (1)
Knižní novinky (48. týden)
24.11.2019
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Slečna pokladní v seznamech
v Přečtených | 82x |
ve Čtenářské výzvě | 14x |
v Doporučených | 2x |
v Knihotéce | 42x |
v Chystám se číst | 37x |
v Chci si koupit | 5x |
Slečna pokladní s podtitulem Peklo, pokladna a Twitter je útlý modrý svazek obsahově příjemně nostalgický pro uživatele sociální sítě Twitter před její transformací na síť X. Kniha je souborem vytištěných „tvítů“, tj. statusů na této síti. Tyto krátké trefné glosy každodenního fungování brigádnice za pokladnou ostravské Billy jsou často humorné, ale mnohdy hořké. I přes svůj nadhled se autorka neubrání povzdechu nad postavením lidí ve službách i jejich funkci nedobrovolných hromosvodů. Byť kniha není vyloženě optimistická, jako odpočinkové čtení a sonda do jednoho povolání, bez kterého si náš život nedokážeme představit, je ideální.