Smrť sa volá Engelchen přehled

Smrť sa volá Engelchen
https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/324845/bmid_smrt-sa-vola-engelchen-bb4-324845.jpg 5 518 518

Román Ladislava Mňačka (1919 – 1994) Smrť sa volá Engelchen je jedna z najsilnejších a najvydarenejších próz o druhej svetovej vojne v slovenskej literatúre. Sugestívny príbeh partizánov v beskydských horách je zároveň dramatickým opisom zániku kopaničiarskej dedinky Ploština na sklonku najničivejšieho konfliktu v dejinách ľudstva. Dej sa odvíja ako sled spomienok raneného partizána, ktorý sa nedokáže vyrovnať so skutočnosťou, že činnosť jeho jednotky zavinila smrť dedinčanov. Problém, s ktorým zvádza vnútorný boj, sa postupne rozrastá do ťaživej otázky viny za prostriedky použité na dosiahnutie cieľa. Kniha vychádza z osobnej autorovej skúsenosti a je predchnutá úprimnou snahou o čo najpravdivejšie zobrazenie partizánskych bojov na pomedzí okupovaného Protektorátu Čechy a Morava a fašistickej Slovenskej republiky.... celý text

Válečné Literatura slovenská
Vydáno: , Európa
Originální název:

Smrť sa volá Engelchen, 1959


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Smrť sa volá Engelchen. Přihlašte se a napište ho.


Nové komentáře (86)

Jochen77
22.01.2025 4 z 5

Velmi silné svědectví, tvrdá obžaloba války. Tahle útlá knížka se vám dostane pod kůži a i po přečtení nad určitými věcmi přemýšlíte.
U nás nebyly podmínky pro řádný partyzánský boj a jeho rozšíření do všech koutů republiky. Situace byla naprosto odlišná od Jugoslávie, kde vzniklo nejsilnější partyzánské hnutí v Evropě.
Příběh Ploštiny chytne za duši a na konci prostě musíte souhlasit s hlavním hrdinou, že největšími hrdiny partyzánského boje byli kopaničáři a místní horalé. Oni zabezpečovali partyzánům azyl a logistické zázemí a oni poté také zaplatili daň nejvyšší. Ano, partyzáni dělali chyby, dost často byli nedisciplinovaní, ovšem, za smrt na Ploštině, Prlově a Javoříčku jsou jen a pouze zodpovědní NĚMCI!
Pominu-li dobový balast, Mňačko přichází i se zajímavými myšlenkami:
"Ach, ještě něco vrhá nesmazatelnou hanbu na dvacet roků republiky. Tisíce důstojníků se roztahovalo v kasárnách, v kavárnách, na ulicích, v nočních lokálech, tisíce bylo těch, jejichž zaměstnáním je vojna. Národ si utrhoval od úst, jen aby byli dobře připraveni, schopni vést vojska do boje. Kde jsou? Kam se poděli? V našem oddílu není ani jeden. Jak bychom potřebovali chlapíka, který se vyzná v otázkách vedení boje, který umí zacházet se zbraní, který umí poradit, umí vést! Všichni naši Rusové jsou důstojníci, ale mezi námi Čechy není jediného. Kde jsou?"

P. S. Skorzeny nebyl generál SS a ani nebyl držitelem Rytířského kříže s ratolestmi, meči a brilianty.

Jap
10.01.2025 5 z 5

Film jsem viděl několikrát a je parádní a knížka je ještě lepší. Jak píší ostatní uživatelé, je to strhující čtení.


vendy246
05.09.2024 5 z 5

Tak tohle byl pro mne objev. Strhující čtení. Můj snad první slovenský autor a velké překvapení. Kniha o partyzánech a odboji a o tragedii v Ploštině, o které jsem dosud neměla ponětí. Velice dobře napsané, autentické a poučné. Konec války v Beskydech, kde kluci bojovali s Němci, přežívali v lesích a čelili nesmírnému nebezpečí. Mezi partyzány se zapojovali ruští důstojníci, kteří si tím pomalu připravovali obsazení našeho území.
Autor pokládá zajímavou otázku: Kde byli tisíce českých důstojníků, které dvacet let kvůli obraně národ živil? Byli služebníky Němců, na kdejakém úřadě...

všechny komentáře

Související novinky (2)

Knižní novinky (46. týden)

08.11.2020


Knižní novinky (23. týden)

31.05.2020


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Ocenění knihy (1)

1964 - Státní cena za literaturu


Kniha Smrť sa volá Engelchen v seznamech

v Právě čtených7x
v Přečtených744x
ve Čtenářské výzvě112x
v Doporučených67x
v Mé knihovně308x
v Chystám se číst220x
v Chci si koupit51x
v dalších seznamech9x