Malér Eyrová přehled
Jasper Fforde
Středa Další série
1. díl >
První kniha série Středa Další. Poznejte bláznivý svět, kde absurdita je na denním pořádku. Poznejte nelítostný svět, kde lupiči a gangsteři unášejí z knih vaše oblíbené hrdiny – a ještě za ně požadují výkupné. Poznejte poťouchlý svět, kde čas může běžet rychleji, pomaleji, pozpátku anebo se zastaví, když vás navštíví váš táta. Poznejte Středu Další, excelentní detektivní agentku bez bázně, hany a bez přítele. Vítejte ve světě, kde knihy ještě neztratily svou hodnotu, ba naopak… staly se kořistí těch nejrafinovanějších zločineckých mozků planety! První román o policistce Středě Další se odehrává ve světě, v němž dějiny vzaly z našeho pohledu zcela svérázný obrat: Anglie vede již víc než 100 let válku s carským Ruskem o poloostrov Krym, Velšská lidová republika vyhlásila svou nezávislost a leteckou dopravu obstarávají z valné většiny vzducholodě. A Středa Další není tak úplně obyčejná policistka. Pracuje v Síti speciálních operací v oddělení, které se zabývá ochranou literatury před plagiátory. Náš příběh začíná ve chvíli, kdy byl za zcela záhadných okolností ukraden rukopis Dickensova románu Martin Chuzzlewit. Anglický národ je na nejvyšší míru pobouřen a londýnská pobočka SpecOpu se vydává po stopě. Knihy Jaspera Ffordeho jsou proslulé literárními žertíky, slovními hříčkami, nečekanými dějovými zvraty i tím, jak obtížné je jejich žánrové zařazení. Snad nejlépe by se hodilo označení kriminálně humoristický science fiction fantasy román. Právě pro tyto své vlastnosti zůstávají tajným tipem všech milovníků literatury. -- zdroj: legie.info --... celý text
Literatura světová Detektivky, krimi Fantasy
Vydáno: 2006 , Albatros (ČR)Originální název:
The Eyre Affair, 2001
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Malér Eyrová. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (27)
(SPOILER)
V knize Malér Eyrová autor přenesl na stránky prakticky všechny fantastické prvky, které se v historii literatury objevily. Cestování časem, odlišné dějiny, klonovaná pravěká zvířata, vstupy do literárních děl (a naopak literární hrdinové v reálném světě), upíři, vlkodlaci, do toho přimíchejte šílené vynálezce, agenty (007, ale klidně i jiná čísla), komiksoví superpadouši…
Je to guláš, který nemá základní jednotnou chuť. Poměrně rychle jsem se smířila s faktem, že se budu v kulisách ztrácet a logickou soudržnost reálií nesmím analyzovat – odhalila bych trvanlivost toaletního papíru. Docela dobře se to četlo, i když extra napětí jsem postrádala, protože vzhledem k obecně panující zmatenosti jsem si do poloviny knihy nebyla jistá, o co vlastně jde. Jako jasně, musíme dopadnout Háda. Nebo taky ne, protože možná je to univerzální záporák, který bude proplouvat všemi díly. Jak říkám, nic není jisté. Za polovinou už jsem se začala totálně nudit.
Ale při scéně Mycroftova únosu jsem se opravdu naštvala. Za prvé se geniální vědec zachová naprosto naivně a schematicky. A potom - papírovější postavy, než byl Hádes a jeho kumpáni, jsem už dlouho neviděla ani v tom nejhorším druhu brakové literatury. Jako soupeři vcelku sympatické Středy ztratili okamžitě kouzlo. Záporáci obecně se autorovi nevydařili, zástupci společnosti Goliáš vykazovali plasticitu basreliéfu (tj. nic moc).
Vztah Středy a Landena bylo jedno dlouhé a trýznivé utrpení. Mimochodem tam bylo evidentní, že knihu napsal muž, protože jak Středa, tak třeba Daisy se chovaly jako chlap, který si myslí, že jedná jako žena. A BTW Landen čekal na Středu deset let, přičemž neměl ani špetku naděje, že se do Swindonu vrátí, pak mu holka dala košem a on byl do druhého dne zasnouben? Tak to jo, tomu tleskám.
Až ve třech čtvrtinách knihy došlo k samotnému maléru Eyrová. V té chvíli už vrcholil můj úžas nad tím, jak venkovani z devatenáctého století vytvářejí domobranu před padouchem, který je neprůstřelný, neviditelný, mění podobu, dokáže ovládat mysl protivníka, prochází zdí a tak podobně.
Celou katastrofu zachránil závěr – vtipný, zábavný a skutečně happy (až teda na tu pitomou svatbu, muži mají zjevně větší sklon k melodramatu než ženy). Za ten dávám druhou hvězdu.
Ovšem případným dalším dílům se vyhnu obloukem.
Tak táto streštená detektívka mala niečo do seba:).
Vitajte v bláznivom svete Stredy Ďalšej (v origináli Thursday Next), kde nie je problém stretnúť svoje staršie či mladšie "ja". Vo svete, v ktorom sa premávajú postavy vyhlásených literárnych diel a naopak, bežní ľudia sa behom okamihu ocitnú na stránkach knižky.
V tomto svete alternatívnej histórie Anglicko už vyše 100 rokov bojuje s cárskym Ruskom o Krym, Wales je samostatný štát, a vzduchom veselo poletujú vzducholode.
A nebude núdza ani o ďalšie prekvapenia.
Vedeli ste, že "Jana Eyrová" pôvodne končila úplne inak? Jana za svoje "šťastne až naveky" môže poďakovať neohrozenej agentke litdetu - Strede Ďalšej.
Čítajte:).
„Jak se vyvedl tvůj první den?“ zeptal se.
„Únosy, upíři, zastřelila jsem jednoho podezřelého, ztratila jsem svědka, kterého mi odbouchli před nosem, Goliáš se mě pokusil nechat zabít, píchla jsem pneumatiku.
Obvyklá snůška radostí.“
"Někteří lidé by nejspíš řekli, že chronohlídka má báječný smysl pro humor. Já bych řekla, že mi jejich druh humoru prostě leze na nervy. Slyšela jsem, že měli ve zvyku nacpat nové rekruty do gravitačních skafandrů a jen tak pro legraci je vystřelit týden do budoucnosti. Tuhle hru jim zatrhli poté, co jeden z rekrutů zmizel mimo vymezený kužel. Teoreticky je pořád tam, těsně mimo náš čas, nemůže se vrátit a nemůže ani komunikovat. Kdosi vypočítal, že ho dostihneme ode dneška přibližně za čtrnáct tisíc let – on sám za tu dobu bohužel zestárne jen o dvanáct minut. Tomu říkám vtip."
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Ocenění knihy (1)
2003 -
YALSA Book Awards
(Axel Awards)
Kniha Malér Eyrová v seznamech
v Přečtených | 132x |
ve Čtenářské výzvě | 7x |
v Doporučených | 12x |
v Knihotéce | 105x |
v Chystám se číst | 73x |
v Chci si koupit | 7x |
v dalších seznamech | 4x |
Autorovy další knížky
2014 | Poslední drakobijce |
2006 | Malér Eyrová |
2011 | Ztracena v dobré knize |
2014 | Píseň zvěrokvarka |
Poměrně zajímavý alternativní svět. Možnost vstupovat do knih a nutnost hlídat jejich původní obsah je skvělý neotřelý nápad.