Superprognózy / Umění a věda předpovídání budoucnosti přehled
Philip Tetlock , Dan Gardner
Ze schopnosti předpovídat budoucnost by profitoval každý z nás. Ať už by nakupoval akcie, uváděl na trh nový produkt, nebo jen plánoval osobní program. Jenže lidé jsou obvykle velmi špatní prognostici. Jak dokázal profesor Tetlock v přelomové studii z roku 2005, dokonce i předpovědi expertů jsou většinou jen o něco málo lepší než náhoda. Někteří z nich však přece jen mají zvláštní schopnost vidět do budoucnosti – a Tetlock strávil posledních deset let pátráním po tom, proč tomu tak je. Jak to, že jsou v předpovídání někteří lidé skutečně dobří? A dá se to naučit? V knize Superprognózy Tetlock s novinářem Danem Gardnerem jako spoluautorem nabízejí mistrovské dílo o předpovídání, které těží z desítek let výzkumů a také z výsledků velké prognostické soutěže, dotované americkou vládou. Projekt Dobrý úsudek (Good Judgement Project) angažoval desítky tisíc obyčejných lidí – včetně brooklynského filmaře, instalatéra v důchodu či bývalé tanečnice –, kteří dostali jediný úkol: předpovídat světové události. Někteří z dobrovolníků v tom byli neuvěřitelně dobří. Porazili nejen ostatní účastníky experimentu, ale i akademické experty, kolektivní úsudek finančních trhů, a dokonce byli lepší než analytici zpravodajských služeb s přístupem k tajným informacím. Autoři je nazvali „superpředpovídači“. V této průlomové a čtivé knize nám Tetlock s Gardnerem ukazují, co se můžeme naučit od této elitní skupiny. Výklad proplétají příběhy úspěšných předpovědí (nalezení Usámy bin Ládina) i těch, které selhaly (vylodění v kubánské Zátoce sviní). Autoři zpovídají prognostické experty od generála Davida Petraeuse po finančníka Roberta Rubina a ukazují, že dobré předpovídání nevyžaduje výkonné počítače ani tajuplné metody. Vyžaduje však sbírání informací z více zdrojů, pravděpodobnostní uvažování, práci v týmu, průběžnou evidenci výsledků, ale také ochotu připustit chybu a změnit pak kurz. Kniha Superprognózy nabízí poprvé v historii efektivní a vědecky podloženou metodu, jak zlepšit své schopnosti předvídat budoucí události – ať už v oblasti byznysu, politiky, či každodenního života –, a je tak předurčena stát se moderní klasikou.... celý text
Literatura naučná Ekonomie a obchod
Vydáno: 2016 , Jan MelvilOriginální název:
Superforecasting
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Superprognózy / Umění a věda předpovídání budoucnosti. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (11)
Jsem trochu hodnější v počtu * než by si kniha zasloužila. Pečlivě jsem přečetl, našel několik opravdu dobrých pasáží a především oceňuji nespornou poctivost autorů. Oni za to tak úplně nemohou, že mají rozhled globálního četníka a na tom končí každá analýza. V pár příkladech se přidržují oficiálního (amerického) podání některých událostí, nikoliv skutečného. Takže hodnocení je za upřímnost.
V předpovídání ekonomických a politických události se opravdu cítím jako ta opice házející šipky do terče a obávám se, že i po přečtení této knihy, se ze mě ani liška, ani ježek, ani "superpředpovídač" nestane.
To něco málo, co je pro mé běžné plánování z knihy užitečné, lze najít v závěrečném desateru. Zbytek jsou víceméně příběhy obyčejných lidí, z kterých se staly superprognostici lepší než ostřílení agenti CIA, zaměstnanci zpravodajských služeb a poradci prezidentů a které zaujmou snad jen nadšené investory či politology.
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Superprognózy / Umění a věda předpovídání budoucnosti v seznamech
v Právě čtených | 1x |
v Přečtených | 44x |
ve Čtenářské výzvě | 5x |
v Knihotéce | 32x |
v Chystám se číst | 36x |
v Chci si koupit | 15x |
v dalších seznamech | 1x |
Prognózy mě číst bavily, napsáno poutavě. Asi jsem pořád čekal na nějaký návod nebo zásady, jak se stát superprognostikem (což je ze své podstaty nesmysl, přiznávám ..). Totálně nejlepší byla kapitola o plánování vojenského stylu inspirovaná konkrétním člověkem z Německa (jméno jsem zapomněl, samozřejmě, je v té knize :)).