Terry Pratchett: Život v poznámkách pod čarou přehled
Rob Wilkins
Výjimečná příležitost poznat autora slavné Zeměplochy Terry Pratchett byl jedním z nejzásadnějších autorů fantastiky posledního půlstoletí. Za svůj život dokončil 41 knih, které byly přeloženy do bezmála 40 jazyků, a jeho příběhy ze světa Zeměplochy, Dlouhého vesmíru, Koberců nebo Dobrých znamení jsou dodnes láskyplně citovány čtenáři z celého světa. Když mu byla v 59 letech diagnostikována vzácná forma Alzheimerovy choroby, začal spolu se svým asistentem pracovat na vlastním životopisu – ačkoliv se zařekl, že podobnou knihu nikdy nenapíše. Rob Wilkins zaznamenal řadu Pratchettových historek, ilustrujících jeho neobyčejný život od dětství až po dospělost, od přečtení prvních knih až po psaní těch posledních, a zachytil tak tohoto výjimečného autora způsobem, který dost možná překvapí i mnoho jeho fanoušků. Dozvědí se, jaká šichta v novinářské praxi byla pro Pratchetta nejhorší, která zvířata měl v oblibě i jaké lidi rozčiloval, co v něm vyvolávalo záchvaty úzkosti i co mu naopak působilo radost nebo vedle kterého slavného spisovatele stál jednou v mládí na pisoárech. Je tu zkrátka dlouho očekávaný průvodce světem autora, který dokázal hezkou řádku podivuhodných světů sám vytvořit. Portrét Terryho Pratchetta se všemi jeho chybami i libůstkami, který přátelsky pomrkává na všechny milovníky jeho fantastických příběhů.... celý text
Literatura světová Biografie a memoáry
Vydáno: 2023 , OneHotBookOriginální název:
Terry Pratchett: A Life With Footnotes: The Official Biography, 2022
Interpreti: Jan Vondráček
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Terry Pratchett: Život v poznámkách pod čarou. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (50)
Sakra, jak já jsem chtěl tenhle životopis chtěl mít rád. Terry Pratchetta jako autora mám neskutečně rád, jeho knížky formovaly moje čtenářské dospívání, ale z téhle knihy vychází jako podivný pošuk, který všechny a všechno ve svém okolí přejmenovává, vzteká se na své fanoušky, napadá lidi, kteří chtějí mít se Zeměplochou cokoliv společného (jako třeba autoři scénářů filmů), nebo je hrubý na svoji ženu. Buď byl opravdu nesympatický člověk, nebo je chyba v autorovi. Rob Wilkins, Pratchettův osobní asistent, totiž celý životopis upravuje k obrazu svém, snaží se psát s nadhledem a vtipně jako Pratchett, ale prostě mu to nejde. Ve finále už pak nesledujeme knihu o TP, ale o Robu Wilkinsovi. Celý text je velmi podivně soustředěný. Než abychom se dozvěděli hlubší info o psaných knihách, čtete celé kapitoly o Pratchettových autech, motorkách, sklenících... Pro tohle jsem si ale tuhle knihu přece nekupoval, že? Konec je samozřejmě emotivní a nepříjemný, ale nedokáže zachránit zbytek.
Ještě mám slzy v očích. Pratchetta a jeho styl jsem obdivovala od první přečtené knížky v pubertě. Toničku zbožňuju. K siru Terrymu jsem vzhlížela a vzhlížím i nadále, akorát teď ještě s větší úctou. Byl to neskutečný člověk. A stále je, dokud budeme číst jeho knihy. A ty budu číst, dokud budu moci. Děkuju. A děkuju Robovi, že nám všem umožnil náhled do života tak úžasného člověka.
Související novinky (1)
Letní příběh, Zásnubní prsten a další knižní novinky (12. týden)
19.03.2023
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Terry Pratchett: Život v poznámkách pod čarou v seznamech
v Právě čtených | 10x |
v Přečtených | 153x |
ve Čtenářské výzvě | 55x |
v Doporučených | 22x |
v Mé knihovně | 112x |
v Chystám se číst | 82x |
v Chci si koupit | 29x |
v dalších seznamech | 6x |
S málokterým autorem jsem ve svém životě strávil tolik času, jako právě se Sirem Terrym. Trumfnul všechny: Tolkiena, který toho napsal příliš málo. Kinga, který toho napsal až moc. Pratchettovky louskám od nějakých 17 let, kdy byla Zeměplocha v našich šířkách po rozpadu železné opony žhavou novinkou. Přečetl jsem od něj asi vše vyjma knih pro děti, včetně v knize zmiňovaných sci-fi prvotin .
A díky panu Wilkinsovi se nyní mohla poodhrnout opona a já mohl zjistit, jak to celé vznikalo. A už nikdy asi nebudu moci přečíst nějakou Zeměplochu, aniž bych si představit Terryho jak to "v kapli" ťuká do nějakého 8-bitu nebo PC, anebo jak text (v pozdních letech) diktuje Robovi. Taky už si nikdy nebudu stěžovat, že pozdní pratchettovky tak trochu nedrží pohromadě, protože budu vědět, jak jeho spolupracovníci lepili ty "kousky koberce", které z něj neurovnaně tryskaly i přes jeho nemoc.
A že byl Sir Terry asi poněkud svéráz, to je celkem jasné - všichni géniové někdy bývají nesnesitelní. Ale přes to všechno mi byl celou řadou věcí, které jsem se tady o něm dozvěděl, celkem blízký. Ať už je to obliba hry Manic Miner, krátká fascinace CB vysílačkami, myšlenkami o rozdílech mezi "horizontálním" a "vertikálním" bohatství, nebo hovory o astronomii s Brianem Mayem.
Pasáže o nemocech jsou vpravdě dojemné, a každý, kdo se někdy setkal s oběťmi dr. Alzheimera nebo komu někdo odcházel doma, bude určitě dojatý.
Zkrátka považuji Poznámky pod čarou za skvělý životopis. Po jeho přečtení mám pocit, jako bych Terryho osobně znal se všemi jeho klady i neduhy. Pravda je, že autor píše hodně do široka a některé popkulturní odkazy a reálie nám budou dozajista cizí - ale díky němu například nyní vidím jasnou paralelu mezi Baldrickem z Černé Zmije a des. Noblhochem.
99%