Tibetská kniha mrtvých přehled

Tibetská kniha mrtvých
https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/154041/tibetska-kniha-mrtvych-154041.jpg 4 102 102

Bardo thödol je jedním z řady návodů na šest druhů osvobození: osvobození nasloucháním, nošením, nazíráním, rozpomínáním, ochutnáváním a dotýkáním. Tyto návody, spolu se sádhanou dvou mandal dvaačtyřiceti pokojných a osmapadesáti hněvivých božstev, sestavil Padmasambhava a jeho žena Ješe Cchogjal je zapsala. Potom texty zakopal v hoře Gompodar v centrálním Tibetu, kde později veliký učitel Gampopa založil svůj klášter. Obdobně bylo na nejrůznějších místech Tibetu ukryto mnoho dalších textů a posvátných předmětů. Říká se jim termy, „skryté poklady“. Padmasambhava předal duchovní sílu k objevení těchto term svým pětadvaceti hlavním žákům. Texty Bardo Thedolu později nalezl Karmalingpa, jenž byl inkarnací jednoho z oněch žáků. Osvobození v tomto případě znamená, že kdokoli se setká s tímto učením – ať už k němu přistupuje s pochybnostmi nebo s otevřenou myslí - zažije náhlý záblesk osvícení skrze sílu duchovní tradice obsa-žené v termách. Karmalingpa sice náležel k tradici Ňingma, ale všichni jeho žáci patřili k tradici Kagjü. Předal učení o šesti způsobech osvobození Dödül-Dordžemu, třináctému Karmapovi, jenž je dále předal Gjurme-Tenphelmu, osmému Trungpovi. Toto učení bylo předáváno v klášterech v Surmangu patřících k trungpovské linii, odkud se rozšířilo zpět do tradice Ňingma. Student tohoto učení praktikuje sádhanu a studuje texty, aby dokonale poznal obě mandaly jako součást vlastní zkušenosti. Chögyam Trungpa Rinpoče obdržel učení v osmi letech, přičemž jeho učitelé ho s ním procvičovali a učili ho opatrovat umírající. Proto od té doby navštěvoval asi čtyřikrát týdně umírající nebo mrtvé. Takový častý kontakt s procesem umírání, zejména pozorování umírajících přátel a příbuzných, se považuje za nesmírně důležitý pro studující této tradice, neboť představa pomíjivosti pak přestává být pouhým filozofickým názorem a stává se živoucí skutečností. Tato kniha je dalším pokusem o přiblížení onoho učení západním studentům.... celý text

Duchovní literatura Náboženství
Vydáno: , Eminent
Originální název:

Tibetan Book of the Dead


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Tibetská kniha mrtvých. Přihlašte se a napište ho.


Nové komentáře (14)

ornemalin
22.01.2025 5 z 5

Toto je učení nevyžadující žádnou kontemplační praxi; je to hluboký návod vysvobozující už jen tím, že je spatřen, slyšen, čten. Tento hluboký návod přivádí na cestu tajemství i velké hříšníky. I kdyby byl člověk pronásledován sedmi chrty, neměl by na slova a obrazy tohoto poučení zapomínat, neboť je to poučení, jež přivádí člověka v hodině smrti k duchovnímu osvícení. Lepší učení, nežli je toto, by věru nenalezli ani buddhové tří epoch, i kdyby je hledali!
Toto je kvintesence "Velkého vysvobození v bardu skrze naslouchání", poskytující poučení o bardu a přivádějící k vysvobození bytosti obdařené tělem.
Itiha. Tathá. Gja gja.

HollyUndead
11.02.2022 4 z 5

Kniha v sobě ukrývá stěžejní body buddhistické víry. Musím říct, že popis toho, jak se dostat z reinkarnace, popřípadě jak se alespoň reinkarnovat do vyšších sfér, je líčeno poměrně poutavě, což mne mile překvapilo. Některé myšlenky jsem musel číst víckrát, abych vše dostatečně pochopil, nicméně alespoň stručné poznání buddhistické víry mi kniha předala, což považuji za důležité.


Maty44
02.08.2020

Domluvil jsem se s bratrem že po mé smrti bude tuto knihu číst

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Tibetská kniha mrtvých v seznamech

v Právě čtených6x
v Přečtených168x
ve Čtenářské výzvě9x
v Doporučených8x
v Mé knihovně120x
v Chystám se číst133x
v Chci si koupit58x
v dalších seznamech5x