Transsibiřská odysea: Po stopách legionáře Jana Kouby přehled

Transsibiřská odysea: Po stopách legionáře Jana Kouby
https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/391793/bmid_transsibirska-odysea-po-stopach-leg-qDI-391793.jpg 4 36 36

9288 kilometrů. Tolik měří nejdelší železnice světa, transsibiřská magistrála. Na sklonku první světové války tuto legendární trať ovládli českoslovenští legionáři, kteří v Rusku bojovali za samostatné Československo a později proti bolševikům. Přesně po sto letech se po stopách jednoho z nich, desátníka 7. Tatranského pluku Jana Kouby, vydává jeho pravnučka Ina. Na své cestě z Moskvy do Vladivostoku má v ruce Janův deník, v němž po čtyři roky zaznamenával válečné běsy a zápas o přežití v nekonečné pustině. Janovy zápisky ukazují každodenní život československé legionářů v novém, mnohdy kritickém světle. Jsou zároveň syrovým svědectvím o postupné ztrátě víry ve smysl celé anabáze, když ještě dlouho po vyhlášení republiky zůstávali legionáři uvízlí na konci světa v cizí občanské válce. Jan svůj deník zakopal na zahradě a o hrůzách války s nikým nemluvil. Inina expedice do mrazivé tajgy, sibiřských vesniček i vyprahlých plání východu se tak stává nejen putováním po stopách československých legií, ale především hledáním příběhu vlastní rodiny.... celý text

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Transsibiřská odysea: Po stopách legionáře Jana Kouby. Přihlašte se a napište ho.


Nové komentáře (13)

Hall3006
20.11.2024 5 z 5

Ač knihu jsem neměl úplně v plánu a byla spíše objevená při úklidu, jsem si začal listovat bohatým obrazovým materiálem a začetl se.
Autorka se vydala v roce 2017 na trasu, kterou projel její pradědeček na sklonku první světové války. Úryvky z deníku hrdiny legionáře nás provází těžkým obdobím, kdy se legionáři probíjejí z Ruska a navzdory krutým okolnostem a bolševickou zrůdností věří v návrat do vlasti. Jeho popisy naděje v kontrastu z bezútěšnost realitou Ruska zmírající v občanské válce je syrovým deníkovým svědectvím. Autorka do toho vkládá své vlastní zkušenosti s cestou a náhodná setkání a rozhovory dokreslují ruský pohled na věc. Život je prostě drsný a veškeré příkoří musí každý snést. Že to příkoří je založeno na zlovůli vládců Ruska ač tehdejší či dnešní tvoří obraz selektivního vidění obyčejného člověka v Rusku. Vidění, které umožňuje stagnaci i agresi státu, který opět přinesl válku do Evropy. Knihu doporučuji.

daniela1374
30.01.2024 5 z 5

Kniha se dobře četla, i když jsem se občas musela v textu trochu vrátit. Vojenské záležitosti z deníku pro mě byly hůře pochopitelné. Ale to je dáno tím, že se tématu války a vojáků odjakživa vyhýbám a o působení legionářů v Rusku mám jen povrchní znalosti. Zato cestopisy mám ráda, a tady se zajímavě setkal cestopis s válkou. Líbí se mi propojení se současností autorky a její filozofování. Necítím z knihy výraznou předpojatost vůči Rusku, jak tu někteří čtenáři uvádějí. Autorka naopak nekriticky upozorňuje na různé pohledy na tytéž dějinné události a nikoho neodsuzuje. Samozřejmě má i svůj vlastní pohled a ten je z knihy patrný, což je v pořádku, protože kniha je zjevně velmi osobní záležitostí a nejde o odborný historický výklad.


PastorMal13
11.06.2022 4 z 5

Napůl deník a cestopis, který deník legionáře Jana krásně doplňuje, nebo vysvětluje některé historické události a bitvy, kterými Jan prochází.

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Ocenění knihy (1)

2019 - Cena Hanzelky a Zikmunda (Cestopis roku)


Kniha Transsibiřská odysea: Po stopách legionáře Jana Kouby v seznamech

v Přečtených52x
ve Čtenářské výzvě14x
v Mé knihovně19x
v Chystám se číst44x
v Chci si koupit19x