Trápenia so školou přehled

Trápenia so školou
https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/143122/bmid_trapenia-so-skolou-G5e-143122.jpg 4 17 17

V autobiografickej knihe Trápenia so školou spomína Daniel Pennac na roky vlastnej školskej dochádzky a na svoje učiteľovanie. Píše zanietene a pútavo o vzdelávaní, netradične z uhla pohľadu slabých žiakov, lajdákov, ktorým sa v škole nedarí. Pre slabých žiakov má totiž veľké pochopenie – sám bol za svojich školáckych a študentských čias jedným z nich, beznádejným prípadom očividne odsúdeným na to, aby v živote neuspel. Príbehy zo svojich školských rokov nám Pennac podáva s vtipom jemu vlastným. Už učenie sa abecedy bolo nezabudnuteľné – v jeho rodine sa traduje, že mu trvalo celý rok, kým sa naučil prvé písmenko abecedy. Poznámka jeho otca symbolizuje láskavý humor a porozumenie, s ktorým sa jeho rodičia a starší bratia snažili zúfalého školáka podporiť – „žiadny strach, v dvadsiatich šiestich bude abecedu ovládať perfektne“. To však nezmenšilo obavy ani rodičov, ani malého chlapca o vlastnú budúcnosť. Pennac, samozrejme, napokon uspel. Jeden z jeho učiteľov ho „zachránil“. Dal mu za úlohu napísať román. A Pennac objavil svoj talent a presvedčil sa, že nie je „úplne nanič“.... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry
Vydáno: , Artforum (SK)

Chagrin d'école, 2007

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Trápenia so školou. Přihlašte se a napište ho.

Nové komentáře (6)

Augustina
20.04.2023

Tuto knihu nedokážu ocenit hvězdičkami. V některých pasážích jsem se ztrácela a nechápala jsem, co chce autor sdělit, ale v jiných jsem hltavě četla a v duchu se těšila na jeho další knihy. Jeho obhajoba diktátů a učení se zpaměti pasáží z literárních děl mě přímo okouzlila.

Zorka
26.07.2022 3 z 5

Na jednu stranu inspirativní kniha, na druhou mi tam něco chybělo. Je mi jasné, že na každém se dá najít to dobré, ale z každého "špatného žáka" profesora francouzštiny prostě neuděláte - byť to tak chvílemi v knize vypadá. Každopádně dobrá kniha pro to, aby se člověk zamyslel nad přístupem k žákovi, nad volbou svých slov a zvolenými metodami práce. Upřímně doufám, že v dnešní době už se mnohé posunulo a že ty "staré učitelské móresy" už mnozí umíme eliminovat.

medima
30.12.2018 4 z 5

Profesor francouzštiny Pennac patřil ke "špatným žákům", a díky tomu jim rozumí. Nikam nepatří, nikdo jim nevěří, nemají budoucnost. O tom, jak je možné změnit tenhle nepříznivý stav, vypráví jeho knížka.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Trápenia so školou v seznamech

v Právě čtených1x
v dalších seznamech2x