Trapné povídky přehled

Trapné povídky
https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/389967/mid_trapne-povidky-ea6-389967.png 4 189 189

Klasické povídkové dílo jednoho z nejvýznamnějších českých autorů sestává z osmi krátkých próz, jejichž hrdinové se ocitají v pasti svých malých lidských neštěstí.

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Trapné povídky. Přihlašte se a napište ho.

Nové komentáře (29)

StrYke
13.08.2024 4 z 5

Trapné povídky jsou jednou z Čapkových prvotin, na stylistice textu byste to ale nepoznali, protože ta je již tady naprosto perfektní. Oproti pozdějším dílům jsou ale jednotlivé povídky mnohem pesimističtější a melancholičtější. O to více, že pojednávají o běžných životních situacích, se kterými se může setkat každý z nás (byť, pravda, některé z nich jsou dnes neaktuální, např. už nejspíš nepůjdete dělat chůvu německému hraběti). Po dlouhou dobu jsem chtěl tuto sbírku hodnotit plným počtem bodů, posledních pár povídek mě ale bohužel tolik nenadchlo a označil bych je spíš za průměrnější (Otcové, Tribunál...). Obecně je asi můj největší problém s Čapkovými sbírkami takový, že zpočátku jsem nadšený a postupně toto mé nadšení vyprchává, protože povídky jsou si navzájem často velmi podobné. Nicméně všem vřele doporučuji!

tittanie
24.11.2023

Jednu povídku jsem viděla zfilmovanou (Na zámku (1999)) a jednu povídku jsem slyšela v rozhlase.
Čapek píše krásně, ale doporučuji číst jej velice pomalu a přemýšlet. Což mi někdy nejde. Za sebe musím říct, že mě zaujala nejvíce asi první povídka - Otcové.

Aliii
29.03.2023 5 z 5

K.Čapek mi opět ukázal, že je mistrem slova a dokáže ve čtenáři vyvolat celou škálu pocitů i během krátkých povídek. Ponurost, beznaděj, utrpení, bezvýchodné životní situace jsou vykreslené natolik realisticky, že jsem si čtení musela přiměřeně dávkovat, aby mě ty negativní pocity úplně nepohltily.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Trapné povídky v seznamech

v Právě čtených1x