Trosečníkem z vlastní vůle přehled

Trosečníkem z vlastní vůle
https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/205000/bmid_trosecnikem-z-vlastni-vule-VqU-205000.jpg 4 27 27

Již ve třetím, doplněném vydání vyšla známá knížka francouzského lékaře, který svým odvážným pokusem o překonání strachu při ztroskotání lodi dokázal, že i v takovém případě je možno přežít. Původní text doplnil přehledem nejrůznějších výzkumů, pokusů a opatření, která byla podniknuta v posledních letech pro záchranu trosečníků. Francouzský lékař Alain Bombard zjistil po zevrubném studiu, že trosečníci neumíraji na nedostatek jídla a vody, ale na následky psychického stavu. Jeho teorii nikdo neuvěřil. Aby ji dokázal, vydal se na dvouměsíční cestu po moři z Monte Carla přes Kanárské ostrovy na Antily. Své poznatky jak somatické, tak oceánografické zpracoval knižně. Fotografie, grafy a mapa zpřístupňují text.... celý text

Dobrodružné Literatura naučná Cestopisy a místopisy
Vydáno: , Orbis
Originální název:

Naufragé volontaire, 1953


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Trosečníkem z vlastní vůle. Přihlašte se a napište ho.


Nové komentáře (6)

managalante
24.04.2023 5 z 5

Opravdu neuvěřitelný příběh. Není divu, že někteří lidé mohli býti na pochybách o skutečnosti této plavby.

Podle mého, pan Alain Bombard předvedl vůli, která zvládla ustát i tu největší a nejnevlídnější vlnu nepřízně na Atlantiku, co ho mohla na jeho pokusné plavbě potkat či svést z jeho původního záměru výpravy.

,,...ponaučení jak žít na moři, rozvrhnout mu přesně čas, aby měl celý den něco na práci a musel napínat svou vůli k dosažení jediného cíle: života."

,,Je přece tolik příležitostí dát život v sázku za krásnou a vznešenou věc."

Janadvorackova
07.01.2023 4 z 5

Nemám dostatek vnitřní síly, aby mi v takovém případě nehráblo, nicméně autor si "trosečnictví" vybral. Mohl tedy lépe pozorovat pozoruhodné výsledky, které jeho snaha přinesla.
V mnoha ohledech zajímavé čtivo.

Začátek mě trochu mátl. Na lodi byli dva - zkušební plavba, která málem celou cestu zhatila, byla pořád plná přerušení v podobě kontaktů s lidmi, úprav na člunu, pozvánek na oběd :), ale po vypořádání se s problémy počátků, a když se autor na moři skutečně "ztratil," jsem mu fandila :).


ZuzaP
28.09.2020

Proč podle statistik trosečníci na moři umírají do tří dnů po ztroskotání, i když s sebou třeba mají vodu? Proč když tři hodiny po potopení Titaniku na místo dorazila první pomoc, našla v záchranných člunech už jen mrtvé a šílené?

Podle Alaina Bombarda trosečníci neumírají hladem ani žízní, ale hrůzou a kvůli nedostatku mravní síly. Na moři je podle něj navíc možné získat dostatek potravy i vody z ryb a další živiny pak získat z planktonu. Vzpírá se i vžitému názoru o nebezpečnosti pití mořské vody.

Aby ale Bombard jen neseděl v knihovně nad studiem mořských proudů a množstvích aminokyselin v jednotlivých druzích ryb, nechal si postavit člun Heretik, na kterém se pak kvůli potvrzení svých domněnek stal trosečníkem z vlastní vůle. Nejdřív se ve člunu na zkoušku plavil ve Středozemním moři, pak se ale v tomto ani ne 5 metrů dlouhém plavidlu vydal přes Atlantik. Sám.

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Trosečníkem z vlastní vůle v seznamech

v Přečtených40x
ve Čtenářské výzvě3x
v Doporučených1x
v Knihotéce52x
v Chystám se číst13x
v Chci si koupit5x
v dalších seznamech1x

Autorovy další knížky

Alain Bombard
francouzská, 1924 - 2005
1964  85%Trosečníkem z vlastní vůle
1981  74%Velcí mořeplavci