Tvář bohyně války přehled
František Novotný
Ústřední postavou románu je římský císař z let 161-180 n. l. Marcus Aurelius, panovník, za jehož vlády se začala pod nájezdy Germánů ze severu otřásat mocná římská říše, filozof, myslitel a literát, který svým dílem dokáže promlouvat i k dnešním čtenářům. Je vylíčen jako moudrý státník a v soukromí jako člověk skromný a ušlechtilý, jehož údělem je, že musí vždy před díly filozofů dát přednost válečným výpravám, jak si to žádá zájem státu. Ve chvíli, kdy se zdá, že boje na severní římské hranici skončí a nastane klid, vojevůdce Avidius Kassius, který udržuje mír ve východních oblastech říše, se prohlásí císařem a postaví se proti Marku Aureliovi. Řím tedy stojí tváří v tvář nové válce, tentokrát občanské, která by mohla znamenat hluboký rozkol v samotném srdci říše. Avšak i v této době plné dramatických a neočekávaných událostí a zvratů žijí lidé svými každodenními starostmi, láskami a nenávistmi. A i když jejich osudy dějiny mění a převracejí, jsou tito lidé v podstatě symbolem stále se obnovujícího života. V románu se čtenář setkává s postavami, které poznal v autorově knize Nezlom císařů meč - mladým setníkem Luciem, jeho ženou Etuvií, syrským obchodníkem Zmaragdem a dalšími.... celý text
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Tvář bohyně války. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (1)
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Tvář bohyně války v seznamech
v Přečtených | 9x |
v Knihotéce | 17x |
v Chystám se číst | 3x |
v Chci si koupit | 2x |
Román začíná životem nobilty v Římě v období morové epidemie, pokračuje tažením Aurelia a jeho spolucísaře Vera proti Germánům a končí prohlášením se Avidia Kassia císařem. Hodně prostoru je věnováno osobnosti Marca Aurelia, který jako filosof nenáviděl násilí a přitom většinu své vlády musel strávit na vojenských taženích. Kniha se čte dobře, ale vadilo mi, že chybí jakákoli mapka oblasti, slovníček historických osob a událostí, případně doslov autora, kde by bylo napsáno, co je skutečnost a co literární fikce. Co mohu posoudit autor se drží historických faktů, jen porážka Furia je na wiki uváděna během tažení dvou císařů a ne před ním. Autor také evidentně nepřeje osobnímu lékaři císaře Galénovi, kterého popisuje jako mluvku, který doporučuje léčit mor obětováním bohům. Přitom to byl nejslavnější lékař starověku, podle jehož textů se učila medicína další 1400 let. Asi že je autor povoláním také lékař :) :
"Vznešený císaři, tvé zdraví je dnes neobyčejně skvělé... Jen prosím, nejez dnes ledvinky a ani husí játra, dnešní den není příznivý pro tato jídla. Naproti tomu ti pro dnešek doporučuji drobné zpěvné ptáky."