Údolie včiel Post bellum Adelheid přehled

Údolie včiel Post bellum Adelheid
https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/395179/bmid_udolie-vciel-post-bellum-adelheid.jpg 4 348 348

Autor vo svojich príbehoch hovorí o človeku v kontexte určitých historických udalostí, je to však vždy aj výpoveď o túžbach i vášňach pretrvávajúcich v ľuďoch navzdory časovým rozdielom. V jeho prózach sa stretávame so strhujúcou a temnou osudovosťou, ktorá je však vždy dôsledkom predošlého prežívania a konania protagonistov príbehu. Pri sledovaní dramaticky vyhrotených dejov v jeho diele si uvedomujeme, že ani z nášho konania sa nič nestráca bez stopy, ale po čase sa vráti v takej či onakej podobe.... celý text

Romány Literatura česká Historické romány
Vydáno: , Slovenský spisovateľ

Údolí včel Post bellum Podzimní novely, 1978

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Údolie včiel Post bellum Adelheid. Přihlašte se a napište ho.

Nové komentáře (67)

Petra21
29.08.2024 5 z 5

Jak mohlo projít vydání této novely v těžkých normalizačních temnotách? Zřejmě díky kritice demagogie křesťanských řádů i vězení uvnitř kláštera, samota v oblopení osamocených bratří. Nicméně, právě to muselo přeci tak moc připomínat současnou nesvobodu, nemožnost se odklonit od "víry", takřka nemožný útěk, rozhodně ne bez následků... tak krátká záležitost ukázala na tolik nadčasových společenských témat, přestože krutost středověku prýštila z každé jedné stránky. Potřebuji shlédnout film, neb se "obávám", že dosáhne ještě větších kvalit díky skvělému obsazení i jakési patině uchované v černobílých trezorových obrazech.

opic 12
08.07.2024 5 z 5

(SPOILER) Armin von der Heide ! Je třeba ještě něco dodávat ? Jistěže.Ondřej z vlkova :)
Vladimír K. a jeho magie slov.Filmové vidění.Jazyk.Slohovka.Fázování story.
To bylo tenkrát ve středověku.Poklidné nelehké žití.
Dožít se dospělosti,řehole.Penze,tenkrát ještě nebyla vynalezena,pcha,taková zhýralost.
Život si kvapem ubíhal s velkými i malými opravdovými starostmi.Lidé obdělávali svá políčka.Hlídali stáda ovcí.Obývali své tvrze,statky,usedlosti,orlí hnízda.
At už jste u moře.Šumění vln,náraz příboje.Cítit.Přítomný okamžik.
Nebo zpátky doma v Čechách.Bzučení včel.Dotírajících.Každé bodnutí hmyzu,na které si tělo přivykne.Dá se však přivyknout na vše ? Trýznit duši ?
V dálce ozývá vzdálená bouřka.Ve vzduchu to jiskří.Cítit napětí.
Je vedro a včely jsou neklidné.Brzo budou letnice.
Všem dětem z okolí,bude brána Vlkova otevřena !
Nad tím vším i onakým dohlížel symbol kříže.Obdivovatelé tohoto utrpení,vzývali syna tesaře,který se později našel v mesiášské zálibě,stal se tak na dlouho nejdůležitějším člověkem (pro někoho) na planetě v historii.
V tom je to celé skryto,v tom to vězí.
Otec Ondře nabídne řádu.Stane se tak jeho přechodným domovem.Půsty a sláva v Kristu je věčná,musí se chránit.V hlavě však cosi hlodá.Třebas i jenom obyčejný stesk po domově.Bylo by to tak na věky,ale ...
Síla řádu je velká.Víra překoná všechny nesnáze i zmar.
A tak se musí stát.Dokonáno jest !
Kdyby se to nestalo,přišli bychom tak o toto představení,památné scény i nezapomenutelné věty.
Mrazivý,tragický,nadějnicky toužebně propadající se,až do hypnotického konce.
Co ted cítíš ? ptal se Armin von der Heide.
Nevím,je mi zima,odpovídal Ondřej,tvoje ruka je studená,jako by v ní nebyl život,Armine !
Armin se nad tou chválou pousmál.Jeho hlas zazněl slabě,smířeně v prostoru:
Dívám se někdy na ni a je mi,že je někoho cizího.Necítit nic,Ondřeji !
Jako bys sám umřel ... a viděl ještě ostatní lidi a cítíš takovou soustrast,že jsou ještě naživu a trápí se ...
V té lítosti však znělo pouhé pohrdání,vlnobití je nadnášelo,strhávalo o něco blíž moři ...

Neodvratná spjatost.Osud byl kdysi načrtnut,putuje tu s nimi temnotou,nemusí myslet na nic,stačí jen s klidem odeplout ... a lidé dál trpí.
Pros Ondřeji ! Ondřeji !! Ondřejí !!! Vydej se na cestu ! Za nás.
Za nás.Za nás,za všechny.

Armin - Ondřej - Lenora.Zaryjí se a z hlavy jen tak nevyprchají.
Nezapomenutelné.Takových silných momentů,je v údolí včel samozřejmě mnohem více.
Slabá knížečka,ale ten rezonující dopad.Krása v jednoduchosti.
Malý velký mocný diamantík,absolutní síla řádu nadevše.
Jen ten,kdo bude chtít,najde tam uvnitř hodně.
Nechte se tedy pohltit.

MartaPear
24.01.2024 5 z 5

Stejnojmenný film považuji za jeden z nejlepších, co jsem kdy viděla - nejméně už tak asi 15x a kniha je asi předloha. Při jejím čtení jsem každý odstavec, každou situaci viděla v duchu obrazem. A k tomu také filmové lokace na Kuklově a okolí. Škoda, že nejde dát víc hvězdiček:-)

35 nových eknih zdarma (září)

27.09.2020

Kniha Údolie včiel Post bellum Adelheid v seznamech