Uloupená kadeř přehled

Uloupená kadeř https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/49892/uloupena-kader-49892.jpg 4 26 26

Nejznámější, nejhravější a nejpůvabnější báseň anglického klasicismu vychází dvojjazyčně.

Literatura světová Poezie
Vydáno: , Host

The Rape of the Lock , 1714

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Uloupená kadeř. Přihlašte se a napište ho.

JulianaH.
24.02.2022 5 z 5

Roztomilé, galantní, rozverné. Alexander Pope z příběhu o jedné ustřižené lokýnce vytvořil kuplet plný aluzí na Iliadu, vlídných žertů na účet slečen a... sylfů. Neumím si představit první verzi básně, kde tihle větrní duchové, zodpovědní za duhu, déšť, komety a něžné pohlaví, ještě chybějí. Bez nich by to vůbec nebylo ono.

„Ve slunci rozprostřou své blány hmyzí,
ve vánku plynou, v obláčku si zmizí,
průsvitní jsou a éterická těla
ve světle jak by se jim rozpouštěla,
ve větru volně vlaje do všech stran
jejich šat tkaný z rosných, třpytných blan,
máčený ve všech barvách nebe zdá se,
světlo v něm hraje v nadpozemské kráse,
v paprsku každém tisíc barev sídlí,
co roztančí se, jak jen mávnou křídly.“

Výborný doslov (a samozřejmě i přebásnění) profesora Hilského.

Mauricie
23.10.2021 5 z 5

Po knize jsem sáhla hlavně kvůli výzvě. Moc knížek odpovídajících 7.zadání k dispozici nemám a s tím jak se krátí čas začínám vybírat knížky spíš podle délky než obsahu. V případě této jsem byla nadšená. Zanechala ve mě hluboký dojem.

jakub2199
29.07.2020 5 z 5

Klasicismus - období literatury, které nám přineslo Goetha. V mé mysli je tak neodmyslitelně spojeno s romantickou literaturou a myslím, že je v jistém smyslu jejím prodloužením. A podle mě nebylo krásnějšího literárního období. Byron, Puškin, Novalis, Lermontov, to jsou velikáni literatury. A Uloupená kadeř je stejně nádherné dílo, básnicky zajímavé a podmanivé. Měl jsem ze čtení podobné pocity, jako když jsem poprvé četl Démona od Lermontova, nebo Ruslana a Ludmilu od Puškina. Báseň se četla jedním dechem a rozhodně se k ní mám v plánu několikrát vrátit.

Nové eknihy zdarma (červenec, 6. díl)

09.07.2019

Kniha Uloupená kadeř v seznamech