Unesený Západ přehled

Unesený Západ
https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/513937/bmid_uneseny-zapad-bht-513937.jpg 5 131 131

Unesený Západ, osmý svazek esejů Milana Kundery, obsahuje dva texty: Nesamozřejmost národa, projev Milana Kundery na sjezdu Svazu československých spisovatelů v roce 1967, a francouzsky psaný esej Unesený Západ (1983) v překladu Anny Kareninové.

Fejetony, eseje Literatura česká
Vydáno: , Atlantis
Originální název:

Un Occident kidnappé, 2021


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Unesený Západ. Přihlašte se a napište ho.


Nové komentáře (27)

thorir
včera 5 z 5

„V dopise Helvetiovi napsal Voltaire nádhernou větu: „Nesouhlasím s tím, co říkáte, ale až do smrti budu bránit vaše právo říkat to.“ To je formulace základního etického principu novověké kultury. Kdo se vrací historicky před tuto zásadu, dělá krok z novověku do středověku. Jakékoliv potlačování názorů, ba i násilné potlačování nesprávných názorů směřuje ve svých důsledcích proti pravdě, protože pravdy je možno dosíci jen v dialogu názorů, které jsou rovnoprávné a svobodné. Jakýkoliv zásah do svobody myšlenek a slov, ať už technologie i pojmenování takové cenzury je sebediskrétnější, je ve dvacátém století skandálem a pro naši rozbíhající se literaturu okovem.“
- „Nesamozřejmost národa“

„Rusové počínají všude místo ruský říkat a psát slovanský, aby pak místo slovanský zas mohli říci ruský,“ prohlásil už v roce 1844 velký český spisovatel Karel Havlíček, který varoval své krajany před jejich pošetilým a nerealistickým rusofilstvím. Nerealistickým, neboť Češi během svých tisíciletých dějin nikdy nepřišli s Rusy přímo do styku. Přes jazykovou příbuznost s nimi netvořili žádný společný svět, žádné společné dějiny, žádnou společnou kulturu, zatímco vztahy Poláků a Rusů byly jen boj na život a na smrt.“
- „Unesený Západ“

Knížečka se skládá ze dvou textů, „Nesamozřejmost národa“ a „Unesený Západ“. Ta první je naprosto nekompromisní obhajoba svobody projevu, ta druhá pak apel směřovaný středoevropským národům a jednoznačné varování před východním imperialistickým agresorem. Obě eseje je nutno číst v historickém kontextu doby vzniku, něco lehce ztratilo na platnosti, přesto, zejména „Unesený Západ“ je po mnoha letech opět mimořádně aktuální. Obě eseje jsou tematicky přirozeně propojené a určené malým národům, historicky tak často ve vleku těch velkých a mocných. Avšak varování před pádem do nicotnosti lze směřovat na celý Západ. Svoboda projevu, jako jedna z nejvyšších, a dnes nejohroženějších, integrálních hodnot svobodného západu versus despotický východní agresor a jeho místní nohsledi, kteří zdejší svobodu projevu umě a nepokrytě zneužívají k propagaci své agresivní imperialistické doktríny, zaobalené jako různé alternativní výklady dějin, maskované idealistickým a nesmyslným panslavismem a znovuobrozeným falešným slavjanofilstvím. Přesně před tímto autor varuje.

Je to inspirativní čtení, v mnoha ohledem nadmíru současné, osvěžující a prorocké. Knížku jsem dostal darem od kamaráda, sám bych ji patrně minul, což by byla velká škoda, čímž kamarádovi tímto děkuji.

„Opravdu, v našem moderním světě, v němž má moc tendenci soustřeďovat se čím dál víc do několika velkých rukou, hrozí všem evropským národům, že se brzy stanou malými národy a budou podstupovat jejich úděl. V tomto smyslu se osud střední Evropy jeví jako anticipace evropského osudu obecně a její kultura se rázem stává nesmírně aktuální.“
- „Unesený Západ“

VHanka
14.01.2025 5 z 5

Kniha má dvě roviny. První říká, že kultura národů střední Evropy byla západní a dostala se pod jho Sovětského svazu a komunismu, tj. pod kulturu východní (ovšem autor neuvádí, že komunismus je vynález pocházející ze Západu). U národů střední Evropy byla tedy v té době snaha se vrátit kulturně opět na Západ. Zde nastupuje druhá roviny knihy: západní kultura v podstatě ze Západu už v době psaní textu docela mizela. Příklady z knihy: zatímco v Praze nebo Polsku vycházela v době psaní textu řada literárních časopisů, v Paříži - kdysi Mekce západní kultury - už téměř žádné nevycházely. Lidé ve Francii neznali dle Kundery ani francouzské moderní malíře (Kundera se sám ptá, zda jde spíše o to, že moderní malířství je nezajímavé? Anebo nemají lidé zájem o umění?). Země střední Evropy se tedy dle Kundery už nemají ani moc kam vracet. Kniha ilustruje sice na jedné straně zlo sovětské moci, ale i úpadek západní evropské kultury a dost možná i evropského Západu jako celku. Druhý esej o Nesamozřejmosti národa pojednává o tom, že malé národy nejsou v dnešním propojeném světě vůbec samozřejmé.


Metroušek
23.12.2024 4 z 5

Není to zase taková bomba, jak by někdo mohl podle hodnocení soudit. Samozřejmě inteligence autora a stylistická vybroušenost se nedá popřít, stejně jako nadčasovost obou krátkých esejů. Hlavně ten druhý je bohužel stále aktuální. Střední Evropa se pořád nemůže rozhodnout, jestli je lepší osudová, depkovitá, rozvolněná prázdnota slovanské (roz. ruské) duše, nebo pohodovější a soustředěnější rozpoložení západní mysli, mylně považované za povrchnější a zbytečnější. Náznaky mnoha rozumných a věci znalých lidí nám v tom moc nepomůžou, protože je většinou neznáme. "Ruská univerzální monarchie by znamenala nesmírné a nevyslovitelně zlé neštěstí bez míry a hranic," napsal třeba o ruské expanzivnosti a touze po světovládě Palacký. Na tom se nic za tolik let nezměnilo a v posledních letech je to hořkou pravdou, kterou mnozí úspěšně popíráme. Nemohu než bytostně souhlasit s trpkým povzdechem polského autora Kazimierze Brandyse, který by, jak věřím, miliony lidí, kteří mají tu strašlivou smůlu žít v sousedství "největšího" slovanského národa, podepsaly klidně vlastní krví: "Raději bych nepoznal jejich svět, nevěděl, že existuje."

všechny komentáře

Související novinky (2)

10 nejprodávanějších knih (15. týden)

19.04.2023


10 nejprodávanějších knih (14. týden)

12.04.2023


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Unesený Západ v seznamech

v Právě čtených2x
v Přečtených159x
ve Čtenářské výzvě35x
v Doporučených11x
v Mé knihovně41x
v Chystám se číst52x
v Chci si koupit18x