Utajené dějiny Spojených států přehled
Peter Kuznick , Oliver Stone
Temné stránky americké historie od anexe Havaje po tažení v Iráku. Mysleli jste, že znáte americké dějiny? Tato kniha, bořící mýty o hodných a dobrotivých Spojených státech, vás přesvědčí o opaku. USA se v průběhu 20. století staly světovou velmocí s největší ekonomickou a vojenskou silou, inovátorem v oblasti technologií, centrem světových financí a pro mnohé kulturním a demokratickým vzorem. Ale podobně jako jiná historická impéria, i to americké bylo budováno agresivní politikou a válkami. Oscarový režisér Oliver Stone a renomovaný historik Peter Kuznick předkládají odvážně kritický přehled nejbolestnějších (a často také málo známých) aspektů amerických dějin – od anexe Havaje a invaze na Filipíny, podpory diktátorských režimů, zákulisní politiky a pletichaření během obou horkých světových válek a následující studené války až po období tzv. války proti terorismu po 11. září 2001 s vojenskými taženími na Blízkém a Středním východě. Tato jedinečná, často provokativní kniha nám ukazuje, jak často a daleko se během posledních sta let nechaly Spojené Státy odvést od proklamovaných demokratických hodnot.... celý text
Literatura světová Literatura naučná Historie
Vydáno: 2015 , CPressOriginální název:
The Concise Untold History of the United States, 2014
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Utajené dějiny Spojených států. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (10)
(SPOILER)
Kooonečně kniha, která je brilantně a z velkou kuráži napsaná. Předkládá poctivý pohled na intrikářské mocipány Ameriky. Počínaje Trumanem až po dnešního velkodušného Bidena. Z mého pohledu největší šílenec byl Nixon a válečný šílenec Curtis LeMay, který vítal jadernou válku. Jen John F. Kennedy měl odvahu se "vymknout zajetých kolejí" a stálo ho to život. Tuto knihu bych doporučila jako povinnou četbu na středních a vysokých školách a těm, kteří chtějí vstoupit do politiky, nebo už tam jsou.
Některé výroky z výtahu knihy (... a že jsem si jich poznamenala hodně), které mne šokovaly:
Ještě jako senátor Harry Truman na půdě Senátu v roce 1941 prohlásil: "Uvidíme-li. že Německo vyhrává válku, měli bychom pomoci Rusku, a bude-li vyhrávat Rusko, měli bychom pomoci Německu, aby se jich navzájem pozabíjelo co nejvíce."
Albert Einstein později napsal: "V životě jsem udělal jednu velkou chybu - když jsem podepsal dopis Rooseveltovi a doporučil mu, aby se začaly vyrábět atomové bomby"
Přestože se Eisenhower jaderných zbraní kdysi hrozil, řekl britskému velvyslanci: "Dám přednost atomizaci před komunizací."
Všichni Eisenhowerovi nástupci v Bílém domě následovali jeho příkladu v tom, že vyhrožovali těm, koho vnímali jako nepřátele Ameriky, jakmile nechtěli přistoupit na požadavky USA.
Neskutečný výrok, šokující.... LeMay vítal jadernou válku jako nevyhnutelnost a boj, v němž má jeho země pozici jasného vítězství. Další příležitost se možná již nenaskytne. Hřímal proti ruskému medvědovi: " Pojďme mu uříznout nohu až po varlata. Anebo, když o tom tak přemýšlím, pojďme mu sebrat i je."
V projevu Kennedy povzbudil své posluchače, aby se zamysleli nad sovětským lidem z lidského hlediska - a vyzval k ukončení studené války: "Jaký mír to mám na mysli? O jaký druh míru usilujeme? Není to Pax Americana, vnucený světu pomocí amerických válečných zbraní. ...Pojďme se znova zamyslet nad svým přístupem vůči Sovětskému svazu..., je smutné ...si uvědomit, jak veliká je propast mezi námi. A nedokážeme-li své odlišnosti hned překonat, můžeme aspoň pomoci proměnit svět v místo bezpečné pro různorodost. Protože jedno je jisté: Naším nejzákladnějším společným poutem je fakt, že všichni obýváme tuto malou planetu. A všichni dýcháme tentýž vzduch. Všichni chováme v srdcích budoucnost svých dětí. A všichni jsme smrtelní."
S jeho zavražděním však byla pochodeň předána zpátky té staré generaci - Johnsona, Nixona, Forda a Reagana - , generaci vůdců, kteří byli připraveni systematicky likvidovat příslib Kennedyho a kteří této zemi vrátili zpátky války a represe.
Po knihách "Nezákonné války", "Co nesmíte vědět", "Dobytí Evropy Amerikou" ..... a další, které jsem kdy četla.... je tato kniha velmi poctivě napsána a doplněná historickými fotografiemi. Při čtení se nechce ani věřit, čeho všeho jsou schopni. Kolik nevinných lidí zbytečně zaplatilo životem v zemích, které si političtí fanatici vybrali pro své " humanitární akce". Je to neustálý zajetý propletenec, který se co dějiny dějinami USA stojí, samolibí intrikání, kteří si s celým světem hrají jako s panáčky na šachovnici a když ne!.., tak politickou snahou vyvolat války. Doporučuji k přečtení.
Neobvyklý, alespoň pro mne, úhel pohledu na dějiny USA ve 20. století a na začátku 21. 12 kapitol postupuje chronologicky, jde o jeden dlouhý příběh.
Hvězda dolů za odbytý překlad.
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Utajené dějiny Spojených států v seznamech
v Právě čtených | 2x |
v Přečtených | 50x |
ve Čtenářské výzvě | 5x |
v Doporučených | 6x |
v Knihotéce | 39x |
v Chystám se číst | 37x |
v Chci si koupit | 18x |
8/10. No už název je zavádějící, protože pro člověka který se zběžně orientuje v dějinách 20. století nejsou zde líčené události žádná novinka ani tajemství. Vše je bráno hrozně povrchně a dost jednostranně ale ne vyloženě nepravdivě. U spoustu události chybí širší kontext, což je škoda. Nelze tomu upřít čtivost a celkovou přehlednost. Jako úvod do dějin 20. století, to rozhodně svojí funkci splní, jen k tomu je zapotřebí přistupovat s určitým odstupem, protože se jedná o spíše vyjádření názoru než ryzí literaturu faktu.