Útěk z pekla přehled

Útěk z pekla
https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/404826/bmid_utek-z-pekla-AiS-404826.jpg 4 31 31

Strhující příběh zapomenutého uprchlíka z Osvětimi. Nacistickým koncentračním a vyhlazovacím táborem Osvětim (Auschwitz) prošlo během druhé světové války několik milionů lidí z celé Evropy. Nejméně 1,3 milionu z nich zde zemřelo. Z tohoto pekla na zemi se pokusilo utéct jen asi osm stovek vězňů. A pouze 144 z nich se to prokazatelně podařilo. Jedním z nich byl Arnošt Rosin, židovský rodák ze slovenské Sniny, který z Osvětimi uprchl dramatickým způsobem v květnu 1944 s polským židem Czeslawem Mordowiczem. Rosinovo jméno po válce upadlo v zapomenutí, přitom ale právě jeho a Mordowiczovo svědectví zásadním způsobem potvrdilo a doplnilo proslulou zprávu jejich předchůdců Vrby a Wetzlera o zločinech páchaných nacisty v koncentračních táborech. V této bohatě ilustrované knize zkušeného autora literatury faktu, který se s Arnoštem Rosinem osobně znal, se strhující příběh jednoho z neprávem zapomenutých hrdinů holocaustu dočkal vůbec prvního uceleného zpracování.... celý text

Válečné Literatura slovenská Historie
Vydáno: , Mladá fronta
Originální název:

Útek z pekla, 2017


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Útěk z pekla. Přihlašte se a napište ho.


Nové komentáře (10)

Modi666
12.02.2025 4 z 5

Touhle knihou jsem završil trio knih o zřejmě nejslavnějších útěcích z Osvětimi. Knihy "Utekl jsem z Osvětimi" a "Co Dante neviděl" pojednávají o útěku dvojice slovenských Židů Waltera Rosenberga (později si změnil jméno na Rudolf Vrba) a Alfreda Wetzlera v dubnu 1944.
Tahle kniha pak, o útěku jejich kamarádů, slovenského Žida Arnošta (Ernsta) Rosina a polského Žida Czeslawa Mordowicze, o měsíc později. Na Slovensku se po útěcích také následně setkali a podali svědectví o tom, co se v Osvětimi skutečně děje. Bohužel spojenci z nepochopitelných důvodů adekvátně nezareagovali.

V obou případech se jednalo o nesmírně riskantní, neskutečně odvážný, hrdinský čin. Všichni čtyři patřili k "prominentním" vězňům. To znamená, byli to tzv. "staří" vězni, kteří dokázali přežít v Osvětimi dva roky a získali tak ne jen respekt, ale hlavně taková zaměstnání, která jim umožnila snazší práci, více jídla, větší možnost kontaktů.

Winoga
03.11.2024 3 z 5

Škoda, že kniha nebyla rozsáhlejší, respektive, že se nepodařilo příběh Rozina více rozvinout. Chápu, že to bylo odstupem mezi zpracovnáním a smrtí Rozina, ale i tak to mohlo být rozvinutější. Například osud předaných písemností v síti vatikánské diplomacie by zřejmě bylo možné dál zpracovat. Medailony osob, které s příběhem nijak nesouvisely (s důrazem na slovo nijak) byly sice zajímavé, ale chápu je spíše jako výstelku.


Denny456
15.01.2023 5 z 5

Skutečný příběh a skuteční lidé. Toto téma je teď hrozně čtené a když jsem se brouzdal těmi vymyšlenými příběhy, tak mě to dost ničilo, ale tohle je jiné povídání. Vřele doporučuji.

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Útěk z pekla v seznamech

v Přečtených39x
ve Čtenářské výzvě8x
v Doporučených2x
v Mé knihovně20x
v Chystám se číst22x