Vnútorná strana vetra přehled

Vnútorná strana vetra
https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/299447/bmid_vnutorna-strana-vetra-znC-299447.jpg 4 21 21

Héra a Leander jsou podle legendy milenci, jejichž odloučení zruší teprve smrt. Pavicův Leander je starý mnich, který se v 17. století rozhodne stavět před postupujícími Turky chrámy svaté Bohorodičky, aby zpomalil jejich postup, a Héra mladá studentka chemie a hudebnice, která žije v Bělehradu na konci 20. století. Milence neodděluje moře jako ve staré legendě, nýbrž čas. Pavić vypráví dva příběhy o umírání a nacházení, které se střetávají uprostřed knihy, po plavbě mořem času a nalezení konečné jednoty. Vnitřní strana větru je současně kniha o různých rychlostech našeho vnímání, bytí a prožívání. Každý vějící vítr má dvě strany: vnější, která je naší vzdálenou budoucností, a vnitřní, která se realizuje v průběhu následujících dní. Záleží jen na nás, kterou chceme poznat dřív.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Petrus
Originální název:

Unutrašnja strana vetra, 1991


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Vnútorná strana vetra. Přihlašte se a napište ho.


Nové komentáře (3)

jozik_v_tumane
13.03.2024 3 z 5

Zvláštní, těžko uchopitelné. Začal jsem Héró a chvílemi mi to přišlo jako typické postmodernistické blábolení, kde se naznačuje nějaký skrytý intertextuální význam v každém obrazu a přitom tam není; kde se text tváří hrozně chytře a přitom nedává smysl... Ani mi to nepřišlo moc čtivé a nijak zvlášť dobře napsané, zvažoval jsem, že to odložím. Část o Leandrovi byla lepší, více konvenčně příběhová. Některé krásné, velmi poetické obrazy a myšlenky. Když jsem četl Leandra, už jsem si nepamatoval zhola nic z Héró. Spojitost mezi nimi dvěma jsem nepochytil žádnou, pro mě to byly dva zcela nesouvisející fragmenty. Když na to má člověk náladu, nechá se unášet tou snovou atmosférou, ale ve výsledku vlastně nevím, o co tam šlo. Chazarský slovník patří mezi mé velmi oblíbené knížky, ale toto mě zvlášť neoslovilo.

sika444
14.06.2023 5 z 5

Dvojromán, který se podivuhodně proplétá. Celé to má hudební formu, celé je to plné vratných motivů. Čtenář má dojem, že mu mnoho uniká - a z doslovu pochopí, že mu opravdu leccos uniklo. Jsou zde Pavićivy oblíbené sny, posuny v čase, odkazy na kulturní dějiny, mistrovský jazyk. Vložená Povídka o lásce bratra a sestry je brilantní. A díky za ten zmíněný doslov Blanky Činátlové. Hned bych knihu četl podruhé.


Tatianeta
25.11.2013 5 z 5

Kniha psaná ze dvou opačných stran (větru?). Za sebe doporučuji začít číst z Leandrovy strany ;) Je to jedna z těch knih, které jsou vlastně o ničem, ale zajímavě napsané. Forma převažuje nad obsahem, ale je to hezká převaha.

Z Heřiny strany. "Héró: Když něco pustíme z hlavy a zapomeneme, pak ve snaze, abychom se na to znovu rozpomenuli, ztrácí to zapomenuté, to prázdno, které se zvětšilo na úkor naší paměti, své skutečné rozměry; za clonou našeho zapomnění se proměňuje, roste a bobtná. A když si na tu věc, kterou jsme pustili z hlavy, konečně vzpomeneme, zklamaně zjistíme, že nestála za tolik námahy, kolik jsme na ni při rozpomínání vynaložili a promrhali. Tak je to i s naší duší, kterou co chvíli pouštíme ze zřetele a zapomínáme na ni."

Z Leandrovy strany. "...při poslechu se tvářil, jako že ho Leandrovo vyprávění ani moc nezajímá, a vypadal jako větřící lovecký pes, který se snaží najít jakési ztracené místo, kde už kdysi byl, jen k němu zapomněl cestu. Jenže to místo, to doupě nebylo někde venku, mimo stan, ale kdesi v něm samém, skryté a zarostlé do času. Čekal tedy, až v něm známá a dlouho hledaná vůně probudí paměť a zavede ho tam, kam má, a přitom naslouchal."

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (1)

Leander posvätil svoju vežu na deň svätého Jána Predchodcu, Kristovho krstiteľa , a ikona, na ktorej bola namaľovaná Krstiteľova odťatá hlava na podnose, sa prenášala okolo veže. O dva týždne neskôr sa Leander vybral na svoju poslednú cestu a spomenul si práve na túto ikonu. S výhovorkou, že znova ide trhovníčiť, odišiel do Dubrovníka, aby si vypočul proroctvo svojho druhého veštca. Bolo treba nazrieť do vnútornej strany vetra, tej, čo zostáva suchá, keď cez dážď fúka vietor. Podľa istého listu, ktorý Leander poslal nám neznámej osobe, sa s ním, ako kedysi, ocitol na tej ceste aj Diomidije Subota. V Leandrovom liste sa hovorí: „Diomidije Subota a ja sme minulý rok raz popoludní, v čase, keď sa syr dáva do oleja, boli u toho Benjamina Koena, čo vie zapískať sen. Hovorí sa o ňom, že v lete na paši dojí mlieko do kravského zvonca a v zime tajne ukazuje nejaký obrázok, z ktorého sa upadáva do bezvedomia. Zastihli sme ho, ako sedí pri okne a pozerá sa cez smiech ako cez strieľňu. Požiadali sme, aby nám ukázal obrázok a on pristal, ak mu dáme dukát. No nechcel nás oboch pustiť dnu, vyhovárajúc sa, že je tam tesno. Najprv šiel Diomidije a on ho uštipol, keď prechádzal popri ňom, ako to robil za našej i svojej mladosti, keď Koen hrával strašidlo na voze ťahanom na námestí. Trocha tam pobudol, ani nie toľko, koľko je času medzi dvoma kohútími zakikiríkaniami, potom vyletel von, celý zelený v tvári a vyvrátil na ulici rybu s olivami v červenom víne z Koločena..


Kniha Vnútorná strana vetra v seznamech

v Právě čtených1x
v Přečtených27x
ve Čtenářské výzvě1x
v Doporučených1x
v Knihotéce13x
v Chystám se číst19x
v Chci si koupit4x