Vzdálená sláva přehled
Peter Ludwig Berger
Co to znamená věřit ve věku racionality a lehkověrnosti? Lze se v současném světě držet náboženského přesvědčení, aniž bychom je rozpustili v lučavce bezvýchodného relativismu či je uvěznili v bludném kruhu zavádějícího fanatismu? Na tyto a s nimi spojené otázky se pokouší dát odpověď přední americký sociolog a politolog Peter L. Berger. Studie obhajuje význam náboženské víry pro současný svět. Vývoj lidstva dosud probíhal v jednotném kulturním prostředí. Prostávající etapu vývoje je však charakteristický "kulturní pluralismus... celý text
Filozofie Politologie, mezinárodní vztahy Sociologie, společnost
Vydáno: 1997 , Lukáš a syn (Barrister & Principal) , Centrum pro studium demokracie a kultury (CDK)Originální název:
A far glory, 1993
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Vzdálená sláva. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (2)
Kniha, kterou jsem přečetl v rámci povinně výběrové literatury, se nečte úplně snadno. Dílo obsahuje autorovy postřehy a názory na situaci "víry v Boha" v dnešní době (odtud podnázev knihy: Hledání víry ve věku lehkověrnosti). Nicméně obsahuje zamyšlení a postřehy autora nad dnešní pluralistickou dobou plnou relativních hodnot, které dávají člověku nejistoty a pochybnosti, na místo jistot, které nabízely předchozí století. Avšak právě ony nejistoty by měly vést jedince k většímu zamyšlení nad tím, co je potom trvalé a jaký mají věci smysl.
Jsem nakonec rád, že jsem si tuto knihu přečetl, protože určitě má, co nabídnout. Obsahuje i množství citátů jiných osobností nad daným tématem. Autor navíc nevnucuje svůj názor, ale dává prostor čtenáři k vytvoření svého stanoviska.
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Vzdálená sláva v seznamech
v Přečtených | 4x |
v Doporučených | 1x |
v Mé knihovně | 2x |
v Chystám se číst | 4x |
v Chci si koupit | 1x |
Silným tématem, který se prolíná celou knihou a jejími kapitolami, je postavení náboženství a v této souvislosti také osobní víry v moderní společnosti charakterizované historicky mimořádnou mírou pluralismu a prostupující sekularizací. Autor sám se musí vyrovnat se sobě vlastním racionálním přístupem a současně zužitkovat osobní zkušenost křesťana. Ve většině případů se snaží zkoumat věci z různých úhlů, obvykle nevynáší razantní soudy (nebo dokonce odsudky) a nebojí se přiznávat nutnost vyrovnat se s určitou mírou nejistoty. Hlásí se tak k cestě obtížného hledání mezi krajními póly relativismu a fanatismu.
Do převážně sociologicky stylizované knihy je vložena osobnější část nazvaná Projev víry. Berger zde rozlišuje tzv. náboženské virtuózy (velké světce, proroky a mystiky), ale více se věnuje zkušenosti běžných věřících, které nenavštěvují andělé a oni neslyší hlas z hořícího keře, s jejich drobnými transcendentními prožitky „ztlumenými“ či "druhořadými" (ke kterým se sám hlásí).