Na bojová stanoviště přehled
William R. Forstchen
Wing Commander série
< 5. díl >
Pátý díl se odehrává v době, kterou žádná předchozí kniha nezpracovala dopodrobna – přečteme si samotný začátek konfliktu Země VS Kilrah... Jde ve své podstatě o rámcový příběh, protože kniha je románovým zpracováním toho, co vedlo generála Geoffa Tolwyna (hlavního záporáka v Ceně svobody) k tomu, aby se obrátil proti vlastní rase. Vloženo z: fantasyplanet.cz... celý text
Literatura světová Válečné Sci-fi
Vydáno: 2005 , Klub Julese VerneaOriginální název:
Action Stations, 1998
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Na bojová stanoviště. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (6)
Po prvním dílu série Wing Commander jsem díky upozornění ostatních čtenářů přečetl v pořadí pátý díl, protože Na bojová stanoviště je vlastně prequel celé této Space Opery.
Dozvíme se jak celý konflikt s mimozemskou rasou zvanou Kočičáci vlastně začal a taky jak vlastně ti Kočičáci vypadají, podle popisu v této knize si je představuji jako elegantnější verzi Wookieeů ze Star Wars, s mentalitou samurajů z Tokugawského šogunátu vyžívajících se v prolévání krve. Za mně tento díl opět za jedničku.
Páté pokračování série Wing Commander nás vrací na úplný začátek válečného konfliktu mezi Kilrathskou říší a pozemskou Konfederací. Lidé mají za sebou teprve první náhodné kontakty s Kilrathem a v duchu politické domýšlivosti si s nimi velké starosti nedělají. Brzy mají být přesvědčeni, že podceňovat nepřítele se nevyplácí. Staří známí z předchozích dílů ještě nejsou na scéně, snad jen Geoffrey Tolwyn (tady teprve jako čerstvý absolvent Akademie ozbrojených sil) si uzurpuje část pozornosti. Nicméně hlavní postavou příběhu je komandér Winston Turner, který se z usedlého akademika stává napřed výzvědným důstojníkem a posléze velitelem bojové flotily, který v zoufalém boji zachraňuje lidské životy, a také čest a hrdost Konfederace. Vyprávění je přímočaré, bez zbytečných okras a kudrlinek, mířící rovnou ke kataklyzmatickému vyvrcholení. Překvapivě se nedozvíme nic moc nového o Kilrathech, o jejich klanové organizaci, hierarchii ani způsobu fungování, přestože k tomu tahle retrospektiva přímo vybízela. Na bojová stanoviště tak funguje pouze jako díl, který vyplnil prázdné místo na časové ose, ale k rozšíření celkového obrazu ničím nepřispěl.
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (0)
Zatím zde není žádný citát z knihy.
Kniha Na bojová stanoviště v seznamech
v Přečtených | 41x |
ve Čtenářské výzvě | 1x |
v Doporučených | 2x |
v Knihotéce | 55x |
v Chystám se číst | 5x |
v Chci si koupit | 3x |
Tímto děkuji za komentáře ostatním uživatelům, díky nimž jsem ságu otevřel právě tímto dílem (a dobře jsem udělal). O mytologii WC mám určitou představu z hraní WC1 a WC3. Tyto joystickové (no kidding!) seance ovšem probíhaly někdy hluboko v minulém století, drobné osvěžení tak neuškodilo.
Od samotného autora jsem moc vysoké očekávání neměl. Předchozí zážitky z dobrodružství unijních vojáků na cizí planetě mne úplně nepřesvědčily o jeho zručnosti. O to větší překvapení jsem však zažíval se svými druhy ve zbrani v kožených pilotních bundách se zaschlými olejovými skvrnami, při popíjení exotických nápojů, vyrobených z alkoholických koncentrátů v zapadlých pašeráckých doupatech, při svištících přestřelkách vesmírných stíhaček plných plamenů a výbuchů (co na tom, že ve vesmíru není nahoře a dole - autor popisuje, jak pilot zápasí s ovládáním při prudkém letu vzhůru [zvuky a oheň ani neřeším, ty jsou pro lepší efekt]).
Příběh samotný, hlavní i vedlejší postavy nevyjímaje, je vlastně ohrané klišé, jakých už jsme četli, viděli a hráli mraky. Nevadí mi to, přepadl jsem přes horizont události atmosféry knihy s velkou chutí.