Žena dvou mužů přehled
Jožo Nižnánsky
Žena dvou mužů je samostatným pokračováním románu Čachtická paní. Má dvě hlavní dějová pásma, která se vzájemně prolínají. V prvém se čtenáři opět setkávají s některými hrdiny románu Čachtická paní a s jejich dalšími osudy. V druhém se seznamují s nešťastným manželstvím Františka Révaye a Zuzany Forgáčové, kterou nakonec unese Petr Bakič a žije s ní na Plaveckém hradě. Úsilí postavit Alžbětu Báthoryovou před řádný soud a manželská a milostná historie Zuzana Forgáčové mají společné zákulisí. Je to intrikánský boj o moc a vliv mezi katolicismem a protestantismem, zejména mezi jejich představiteli, ostřihomským arcibiskupem Franěm Forgáčem a palatinem Jurajem Thurzem, na kterém je zainteresovaný i císařský dvůr ve Vídni a Svatá stolice v Římě. Konflikty vrcholí a osudově zasahují do života hrdinů. Na intrikánství doplatí vůdce boje za postavení Alžběty Báthoryové před řádný soud. Ale láska Zuzany Forgáčové a Petra Bakiče po velkém skandálu a vzrušení nakonec zvítězí, když se věc dostane před uherský sněm a mimořádný soud v Prešpurku.... celý text
Romány Literatura slovenská Historické romány
Vydáno: 1992 , Petrklíč , NikyOriginální název:
Žena dvoch mužov, 1937
více info...
Můj komentář
Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Žena dvou mužů. Přihlašte se a napište ho.
Nové komentáře (35)


Ne, tohle se mi nelíbilo :/ nemělo to nápady, cokoliv, co by mne zaujalo. Bohužel šlechta se v té době brala z politických důvodů a láska v takovýchto spojeních neměla místo... Ale tady se do sebe dva zamilují a pak už se to všechno mydlí jako v nepovedeném seriálu. Slabý manžel si nechce nechat líbit, že se jeho zákonná manželka zakoukala jinde.
A všichni ti "úžasní chlapi" - hlavně Bakič i bývalý zbojník se jen posmívají slabším a kdykoliv všechny hravě porazí a zesměšní.
Ne, nelíbilo se mi to. Naprosto zbytečné pokračování (dle mého). S Čachtickou paní to prakticky nemá nic společného, jen několikrát je v knize zmíněna.
A ten, kdo překládal ze slovenštiny a nechal tam špatné předložky s/z by zasloužil...


Když jsem dočítala poslední stránky pokračování Čachtické paní, pociťovala jsem mírné zklamaní.
Chvíli mi trvalo, než jsem si opět zvykla na styl psaní autora a také, že i když má kniha tuším pouhých jedenáct kapitol, tak každá z nich obsahuje vždy několik podkapitol. Také před koncem hlavní kapitoly se objevuje obrázek.
Přiznávám se, že jsem očekávala poutavější vyprávění, děj má dvě linky, možná by bylo lepší ponechat pouze jednu a více ji rozpracovat.
Takto ve mně kniha zanechala rozporuplné emoce. Na jednu stranu se četla dobře, ale na druhou stranu po nějaké době ve mně kniha asi nezanechá větší dojem.
Související novinky (0)
Zatím zde není žádná související novinka.
Citáty z knihy (1)
„Štěstí je jako růže. Na co je její krása, její vůně, když kvete jen pro sebe, když jí nikdo nemůže vidět a cítit?“
Kniha Žena dvou mužů v seznamech
v Právě čtených | 1x |
v Přečtených | 520x |
ve Čtenářské výzvě | 36x |
v Doporučených | 17x |
v Mé knihovně | 274x |
v Chystám se číst | 33x |
v Chci si koupit | 4x |
v dalších seznamech | 6x |
(tato data se aktualizují 1x za hodinu.)
Autorovy další knížky
1971 | ![]() |
1971 | ![]() |
1993 | ![]() |
1992 | ![]() |
2008 | ![]() |
Pokračování Čachtické paní nebylo špatné