Ženská na 1000° přehled

Ženská na 1000°
https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/488573/bmid_zenska-na-1000-stupnu-9Eg-488573.png 4 35 35

Hrdinkou románu Hallgrímura Helgasona Žena na 1000° je osmdesátiletá Islanďanka Hera Björnssonová, která tráví své poslední dny v reykjavické garáži. Společnost jí dělá jen počítač a granát z druhé světové války, ukrytý pod peřinou. Helgason se při psaní románu inspiroval životem vnučky prvního islandského prezidenta Brynhildur Georgíy Björnssonové. Kniha vyvolala vlnu rozhořčených protestů žijících příbuzných prominentního politika i širší debatu o etických hranicích v literatuře. Helgasonova Hera navzdory blížící se smrti neztrácí životní jiskru a s notnou dávkou odvahy, cynismu a humoru se ohlíží nejen za svým životem, kdy cestovala po světě a hledala štěstí v náručí celé plejády mužů, ale i za dějinami své země i evropského kontinentu. Její osud odráží peripetie Evropy 20. století, v poutavém vyprávění se střídají zážitky z předválečného Islandu i z válečného kontinentu. Je to příběh plný smutku, zrady a zmařených nadějí, ale také smíchu, uštěpačných poznámek i brilantních postřehů. Helgason přináší čtenářům mistrně stylizovaný text vyprávěný silným, přesvědčivým hlasem.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: ekniha , Argo

Konan við 1000° , 2011

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Ženská na 1000°. Přihlašte se a napište ho.

adorjas
23.10.2022 1 z 5

Mňa nebavil ani 100 ročný starček, taký ten blahosklonný tón a k tomu hrubočizná kniha, kde mám pocit, že sa opakujú milenci a témy. Nehovorím, že je nevaklitná kniha, skôr to nie je čítanie pre mňa (a to mám inak svojské staré panie v knihách veľmi rada).

taikatalvi
22.07.2022 5 z 5

Počúvala som ako audio po tom, ako som bola na prezentácii knihy pána Helgasona a zaujal ma ako osoba aj ako spisovateľ. Knihu určite odporučam.

Agnesita
19.07.2022 4 z 5

V knize je od každého trochu - smutek, neštěstí, zoufalství, radost, veselí, poťouchlost, naivita, tvrdá realita, násilí i něha. A humor. Ta baba mě dostala! ;)

Knižní novinky (44. týden)

31.10.2021

Kniha Ženská na 1000° v seznamech