Zrušení nevolnictví přehled

Zrušení nevolnictví
https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/490757/bmid_zruseni-nevolnictvi-T3E-490757.jpg 4 2 2

Populární nástin českých dějin 17. a 18. století sleduje základní hospodářské a politické momenty, jež vedly ke vzniku feudálně nevolnického systému založeného na robotní práci téměř bezprávných nevolníků. Ukazuje, jak politika osvícenského absolutismu vyvolala v život významné reformy, jež znamenaly první průlom do přežilého způsobu šlechtického hospodaření v zemědělství.... celý text

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Zrušení nevolnictví. Přihlašte se a napište ho.

Nové komentáře (1)

vvikingg
10.10.2024 4 z 5

Studie staršího data, poplatná své době, hned v úvodu autor cituje B.Engelse a jeho úvahu o začátku konce Rakouska- Uherska z roku 1848: Strakatá rakouská monarchie , po kouscích zděděná a nakradená, tato organizovaná změť deseti jazyků a národů, tento náhodný slepenec nejprotichůdnějších obyčejů a zákonů se konečně začíná rozpadat. Toto se k danému tématu moc nevztahuje, ale jsou v knize celkem zajímavé informace, zavedení robotního patentu císařem Leopoldem 1680, který ukládal povinost pracovat na panském 3 dny v týdnu i více, před Třicetiletou válkou to bylo jen několik dnů v roce. Následné selské rebelie, za účelem osvobodit se z roboty a nevolnictví, z kterých nám zůstalo české přísloví ,, dopadly jak sedláci u Chlumce,,. Studie se věnuje i tehdejšímu zemědělství ( třeba trojpolní úhorová soustava) , obilnářství, chov skotu, rozvoj řemesel atd. Nevolnictví zrušil Josef II. 1781, začal příliv venkovanů do měst, mohli se stěhovat bez souhlasu šlechty, zrušení nevolnictví se považuje i za počátek českého obrození.

Zatím zde není žádná související novinka.

Kniha Zrušení nevolnictví v seznamech